Cestování

10 důvodů, proč se vydat na dovolenou do Polska

Polsko opakovaně prochází fázemi regenerace, které jsou odpovědí na komplikace, které zemi přinesla válka, revoluce a změna režimu. Návštěvníci přitom mohou bez obav některá klišé týkající se bezútěšných a ponurých post-komunistických měst bez obav zahodit: ve skutečnosti v této zemi budete nudné místo hledat jen obtížně. Zde uvádíme přehled změn, které proběhly v posledním více jak desetiletí v Polsku (zhruba do roku 2014).   

 

2004: Varšavské povstání

V roce 2004 Polsko slavilo 60. výročí hrdinského, i když neúspěšného Varšavského povstání, které připomíná Muzeum Varšavského povstání. Jedná se o první muzeum v zemi, které nabízí procházku historií této události a zároveň podává současné veřejnosti objektivní lekci této klíčové historické události. Podobné techniky byly použity také v pozoruhodném podzemí Rynku v Krakově a v továrně Oskara Schindlera, které byly otevřeny v roce 2010.

 

2005: revoluce v oblasti vaření piva

Polsko, které je zaslouženě považováno za zemi vodky, prošlo v posledních 10 letech jakousi revolucí v oblasti vaření piva. Klíčovým momentem bylo v roce 2005 rozhodnutí malého pivovaru Ciechan začít vyrábět nepasterizované pivo určené pro znalce. Ciechan je dnes kultovní značka piva, které pijí nadšenci a hipsteři po celé zemi. Butikové pivovary a malé pivnice se od té doby vynořují všude kolem: fantasticky dobře zásobený House of Beer v Krakově je skvělým místem, kde můžete s ochutnáváním začít, zatímco Piwoteka v Lodži vaří vlastní pšeničné pivo a podává čepovaná piva pocházející z celé země.

 

2006: bary s vodkou a slanečky

Vše začalo díky Zakąski-Przekąski („občerstvení a pochutiny“), podniku s provozem 24 hodin denně, který byl v roce 2006 otevřen v centru Varšavy, kde se podávala vodka, pivo a tradiční stálice, jako jsou slanečky, zavináče, maso v aspiku a gzik (tvaroh s kysanou smetanou a cibulí). Všechny nápoje stály 4 PLN (asi 1 EUR) a občerstvení 8 PLN. Podnik měl okamžitě úspěch, kdy přilákal jak mladé lidi, tak starší generaci, která nostalgicky vzpomínala na staré časy levných bujarých nocí ve městě. Původní podnik Zakąski sice už zavřel, ale jeho koncept se rozšířil po celé zemi a nezdá se, že by měl vyjít z módy. Vydejte se do Ambasada Sledzia v Krakově nebo do Lorneta z Meduzą v Katovicích, kde nejlépe sami poznáte, kam tento trend směřuje.     

baltské pobřeží

2007: festivaly designu a postindustriální regenerace

První Festival designu v Lodži se konal v roce 2007 a byl ihned hitem, který přivedl na jedno místo to nejlepší z polského obchodu. Dnes se jedná o hlavní událost v oblasti designu v zemi, která zahrnuje výstavy, přednášky, dětské aktivity a příležitost si koupit originální designové výrobky. Hlavním příkladem postindustriální regenerace je někdejší textilka v Lodži, která se může chlubit Mezinárodním komiksovým festivalem, festivalem pouličního umění Urban Forms, ale také bohémským barem, bistrem a designovými obchody v centru OFF Piotrkowska

 

2008: nové prostory pro moderní umění

Muzeum umění v Lodži, které je celosvětově uznávanou uměleckou institucí od roku 1931, se probojovalo do nejvyšší ligy v roce 2008, kdy otevřela novou galerii v dřívější textilní továrně. To byl významný krok a navrácení současného polského umění zpět na mezinárodní mapy, kdy Krakov prošel podobným rozmachem při otevření jeho muzea MOCAK v roce 2010. Varšavské Muzeum moderního umění bude nejspíš v příštích 10 letech častým tématem hovoru i zájmu veřejnosti.

 

2009: muzea kulturního dědictví

Byly doby, kdy postavičky dětských kreslených filmů, jako je Bolek a Lolek či Medvídek Ušáček, byly známé pouze v Polsku a v zemích střední a východní Evropy. Právě to je svět, na který se zaměřuje Muzeum pohádek na dobrou noc v Řešově, soukromá sbírka, která vyrostla v kompletní přehlídku v roce 2009. Další soukromá iniciativa, která si získala velkou popularitu u návštěvníků, je Muzeum neonů, které bylo otevřeno ve varšavském okrsku Praga v roce 2012. Zdejší sbírka dřívějších neonových nápisů z obchodů a reklamních sloganů vrhá mlhavě nostalgické světlo na dědictví polského umění a designu. 

 

2010: Muzeum Frédérica Chopina

Odkaz Frédérica Chopina prošel pozoruhodným oživením v roce 2010, kdy bylo pečlivě zrekonstruováno Chopinovo muzeum ve Varšavě při výročí 200 let od narození tohoto skladatele. Muzeum nabízí interaktivní dálkové ovládaní, dotykové displeje a jukebox s díly Chopina, takže s citlivostí moderních médií je jeho návštěva pro milovníky vážné hudby nutností.

 

2011: Koperníkovo centrum

Když je řeč o interaktivních muzeích, varšavské vědecké Koperníkovo centrum stojí jednoznačně v jejich čele. Dokončeno bylo v roce 2011, kdy odvážná moderní budova ve dvou patrech nabízí řadu zón aktivit pro různé věkové skupiny. Samotné bohatství dotykových monitorů, pokusů a fantastických výzev zaměstná návštěvníky na celé hodiny.  

 

2012: duha nad městem

Jen málo míst vyjadřuje paradoxy současného Polska tak výmluvně jako Tęcza (duha), kovový oblouk pokrytý umělými květinami mnoha barev, který se klene na centrálním kruhovém objezdu na Náměstí Spasitele ve Varšavě. Tęcza byla navržena umělkyní Julitou Wójcik při příležitosti půlročního předsednictví Polska EU v roce 2012, avšak rychle začala být spojována s duhovým symbolem hnutí gayů LGTB. Představuje symbol, který získal souhlas většiny liberálních obyvatel Varšavy, kteří se scházejí právě v hipsterských barech v okolí. Od svého postavení Tęcza už 3x shořela, naposledy byla v listopadu 2013 zapálena úmyslně pravicovými chuligány.

 

2013: Muzeum historie polských Židů

Přestože na počátku II. světové války tvořila židovská komunita třetinu obyvatelstva Varšavy, musela si počkat až do dubna 2013, než získala muzeum, které si za své příspěvky zemi jistě zasluhuje. Muzeum historie polských Židů bylo otevřeno při příležitosti 70. výročí Povstání ve varšavském ghettu a prosklená stavba plná organických křivek je sama prohlášením pokračující transformace města. Kromě dočasných expozic bylo otevření trvalé expozice muzea naplánováno na podzim 2014. 

 

A v dalších10 letech

Pokračující transformace v Polsku nevykazuje žádné známky, že by měla polevovat. Nejvýznamnější novou atrakcí roku 2014 mělo být Evropské centrum Solidarity v Gdaňsku s otevřením plánovaným na konec léta. Multimediální muzeum má oslavovat Solidaritu (Solidarność), nezávislou odborovou organizaci, která se zrodila v Gdaňských loděnicích v roce 1980, a vzdává hold moci lidí (people power), a to nejen v Polsku, ale na celém evropském kontinentu.     

alice

Recent Posts

Proč byla Sagrada Familia zničena?

Proč byla Sagrada Família zničena? To je otázka, která může vyvolat mnoho dalších niterných otázek…

1 měsíc ago

Bude Sagrada Familia někdy dokončena?

Sagrada Familia, ikonická bazilika ve španělské Barceloně, jejíž stavba započala koncem 19. století, je jedním…

1 měsíc ago

Proč navštívit Sagradu Famíliu v Barceloně?

Sagrada Família, slavná stavba v Barceloně a jedna z nejsymboličtějších ikon nejen tohoto španělského města,…

1 měsíc ago

Vyzkoušejte pohodlné transfery z letiště Barcelona

Luxus a pohodlí na cestách s Wi-Fi připojením a lahví vody na palubě. Rezervujte si…

1 měsíc ago

Transfer z Barcelona City do Montserrat

Vydejte se s námi za poznáním kouzelné Katalánie. Zajišťujeme pohodlné a spolehlivé transfery nejen po…

1 měsíc ago

Transfer z letiště Barcelona (BCN) do Cambrils

Začněte svou cestu po Španělsku s námi – nabízíme pohodlné, rychlé a spolehlivé transfery z…

1 měsíc ago