Máte připravený batoh, cestovní pas a chcete podniknout svoji velkou cestu. Teď už zbývá jen si naplánovat, kam se vydáte a co tam budete dělat. První problémy Vám pomůžete vyřešit prostudování map. Zde Vám nabízíme pár inspirací a 10 tipů na baťůžkářskou cestu.
Kolem světa
Plavba kolem světa je klasická podoba „baťůžkářské“ cesty. Cestovat po známých trasách oblíbených v minulosti, jako je hippie stezka (přes Blízký víkend po souši až do Indie či Thajska), je dnes obtížnější a riskantnější, přesto existuje nespočet dalších možností poznávání světa. Můžete křížem krážem projíždět kontinenty nebo nasednout na jednom místě na levný ekonomický let a přesunout se jinam – jediným skutečným pravidlem je začít a skončit na stejném místě. A ani to Vám nikdo nebude kontrolovat.
Podnikněte road trip
Autobusy a vlaky jsou důležitou součástí baťůžkářské cesty, pokud však stojíte o skutečně dobrodružství „s větrem ve vlasech“, není nad road trip. Některé země jsou vhodnější pro cestování autem než jiné. V případě cesty po USA budete mít výhodu levného benzínu a rychlého občerstvení.
Vydejte se na pěší túru
Čím rychlejší je způsob cestování, tím menším se svět stává. Za půl dne se můžete přesunout mezi kontinenty, za tutéž dobu se však jen stěží dotknete povrchu některých pěších turistických stezek světa. Rozsáhlá Appalačská stezka v USA je dlouhá 3476 km, zatímco absolvování celé stezky Everest Base Camp v Nepálu Vám zabere 16 dní. Je to Vaše první pěší túra? Potom si můžete vždy vyzkoušet pěší turistiku nejprve blíže Vašeho domova.
Dobrovolnictví
Chtěli byste se připojit k projektu na ochranu želv v Kostarice nebo učit děti na Madagaskaru? Dobrovolnictví je dobrý způsob, jak se seznamovat s novými lidmi, něco udělat na oplátku a dát své baťůžkářské cestě nějakou strukturu. Nemusíte se přitom vzdát všeho volného času, i pár dní v měsíci může znamenat velký rozdíl a dát Vám odvahu poznávat další nová místa.
Cestujte sami
Vydat se sami do širého dalekého světa může být děsivá představa – proč by měl tedy člověk cestovat sám? Když však poletíte sami, bude jen jediný člověk, o kterého se budete muset postarat, a to Vy. Také Vás to přiměje myslet na své nohy; jen Vy se můžete rozhodnout, kam se vydáte dál nebo jak si poradíte v nějaké svízelné situaci. Nejdůležitější na cestování sólo je však skutečnosti, že se budete snáze seznamovat a nacházet nové přátele. Dobré je proto začít s baťůžkářským cestováním v zemi, kde se cítíte dobře a bezpečně, a pak se teprve odtud přesunout jinam. Tou zemí může být některá sousední země, kde se domluvíte, anebo země, kam míří davy baťůžkářů (aktuálně v Evropě je to Bulharsko).
Hledejte sami sebe
I přes řeči o hledání sebe sama a výpravě za duchovním poznáním končí spousta baťůžkářů s pivem v bezpečí baru u své ubytovny. Není přitom nutné být abstinent ani se ukrývat v odlehlém ašramu: existují místa a zkušenosti, které Vám pomohou se o sobě dozvědět více. Zkuste lézt na skály, potápět se v moři nebo se jen tak ztratit v centru některého velkoměsta – obohatí Vás vše, co Vás posune mimo Vaši „zónu pohodlí“.
Vyhýbejte se létání
Místo vyhazování peněz za letenku kolem světa si raději naplánujte cestování po zemi. To však neznamená, že byste museli celé týdny strávit v autobusech – můžete se např. vydat na kole z Prahy do Říma, anebo se zúčastnit nějakého ztřeštěného dobrodružství, jako je Mongol Rally, při kterém účastníci ujedou téměř 17 tisíc km napříč Evropou a Střední Asií v otlučených starých autech.
Vypravte se na sever
Přestože většina baťůžkářů míří to některého z tropických rájů, neznamená to, že nemůžete zamířit na sever. Chladné země nejsou o nic méně krásné než teplé, většina má navíc výhodu v tom, že je relativně bez davů turistů. Co takhle se vydat na pěší túry ve Švédsku, pozorovat polární záři v Rusku či lední medvědy na norských Špicberkách?
Výprava za jídlem
Od Portugalska po Papuu-Novou Guineu, všude lidé rádi jedí. Takže místo obvyklé výpravy za návštěvou muzeí a památek se můžete vydat na výpravu za jídlem a místními pokrmy. Celé roky přitom můžete strávit např. jen seznamováním se s pouličním jídlem v jihovýchodní Asii, a to ještě vynecháte kamenné restaurace!
Udělejte si nejprve menší pauzu
Možná jste trochu nervózní při představě toho, že opustíte své domácí pohodlí na celé měsíce. Dobrou zprávou však je, že neexistují žádná pravidla, jako dlouho musíte být mimo domov. Svoji baťůžkářskou kariéru dobře zahájíte, když strávíte pár dní kempováním a pěšími túrami v blízkosti Vašeho domova nebo budete týden či dva bydlet na ubytovně v zemi s kulturou podobnou naší (např. Slovensko, Polsko). Pokud se Vám bude dařit a nevyvedou Vás všechny změny příliš z míry, můžete začít plánovat větší dobrodružství.