V dnešní uspěchané době si občas třeba i odpočinout. Netřeba jít daleko. Slovensko je nádherná země s množstvím atrakcí, o kterých často ani nevíme, a to je máme pomalu za rohem. Kam byste se měli jít podívat alespoň jednou? Vybrali jsme 11 pokladů Slovenska, na které se rozhodně vyplatí přijít podívat.
Východná – folklórní slavnosti
V obci Východná se každoročně koná nejstarší folklorní festival s mezinárodní účastí. Najdete tam lidové řemeslníky, výrobce a umělce. Množství folklorních souborů, zpěváků či skupin, muzikantů i tanečníků. Starají se tam samozřejmě i o bohatý program jako jsou pěvecké a taneční workshopy či tvořivé dílny.
Bojnický zámek
Bojnický zámek patří k nejstarším památkám na Slovensku. Původně byl dřevěný, později ho budovali z kamene.
Každoročně se na zámku koná několik akcí. Oblíbené jsou například noční prohlídky zámku s duchy a strašidly, při kterých vám lektor v dobovém kostýmu dělá výklad o historii zámku.
Na své si přijdou i školou povinní, a to díky vzdělávacím programům pro mateřské a základní školy.
Levoča – oltář Panny Marie a sv. Jakuba Apoštola
Po málokterém středověkém řezbáři se zachovalo tolik památek jako po Mistru Pavlovi z Levoče. Z jeho děl jde neskutečná energie a řadí se k nejhodnotnějším středověkým památkám na Slovensku. I díky němu patří Levoča do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
Čím je oltář Panny Marie a sv. Jakuba Apoštola unikátní? Je nejvyšším gotickým oltářem na světě. Nachází se v Chrámu sv. Jakuba a měří až 18 metrů a 62 centimetrů.
Samotné historické centrum Levoče obklopují téměř kompletně zachované hradby, čímž si Levoča udržuje charakter středověkého města. Patří mezi nejkrásnější historická města na Slovensku.
Tip: Chcete tip na dobrý hotel v Levoči? Přímo v centru města se nachází Hotel U Lva, ze kterého si můžete užívat výhled na krásné náměstí.
Banská Štiavnica – kalvárie
Banskoštiavnická kalvárie je komplex sakrálních staveb tvořených z kostelů, kaplí a sousoší Panny Marie.
Jejím smyslem je poukázat na události Ježíšova umučení na kříži, a to v podobě maleb, fresek, soch a portálů. 200 let žila kalvárie náboženským životem, avšak po znárodnění postupně chátrala. Od roku 2007 se pomalu obnovují poškozené objekty a kalvárie se navrací do náboženského i kulturního života.
Spišský hrad
Spišský hrad je svou rozlohou jedním z největších hradních komplexů nejen na Slovensku, ale i ve střední Evropě. Od roku 1993 je na seznamu světového dědictví UNESCO.
Nejstarší a nejcennější částí hradu je horní hrad. Ze samotného hradu je vidět jeho nádhernou polohu i krásnou architekturu. Už jen pro ten výhled se vyplatí vynaložit síly na výstup na hrad.
Oravský hrad
Oravský hrad je výraznou dominantou oravského regionu.
Zajímavostí je, že na hradě se natáčela první černobílá verze filmu Dracula – upír Nosferatu z roku 1922. Natáčeli se zde i filmy jako Král droždí brada, Král sokolů či Láska na vlásku.
Dobšinská ledová jeskyně
Dobšinská ledová jeskyně je jedním z nejvzácnějších přírodních jevů na Slovensku. Veřejnosti je zpřístupněna už od roku 1871. Zajímavostí je, že do roku 1946 v ní mohla veřejnost celoročně bruslit.
Kmeťov vodopád
Kmeťov vodopád je tím největším vodopádem na Slovensku. Jeho kaskády měří až 80 metrů. Tvoří ho potok Nefcerka.
Skalnaté pleso
Skalnaté pleso patří mezi velmi oblíbené turistické místa. Okolí je stvořené na procházky a túry. V blízkosti se nachází astronomická a meteorologická observatoř s hvězdárnou. Dostanete se tam lanovkou z Tatranské Lomnice, popřípadě značenými turistickými stezkami z Tatranské Lomnice, Zamkovského chaty nebo Chaty u Zeleného plesa.
Terchová
Nad obcí Terchová postavili svému slavnému rodákovi – Jurajovi Jánošíkovi – památník. Socha je vyhotovena z ocelového ramena a měří přes 7 metrů. Odhalili ji u příležitosti 300. výročí Jánošíkova narození.
Terchová je zároveň i poutním městem. Uskutečňuje se zde Terchovská křížová cesta, u které můžete vidět kříže ze skla a z kamene vytvořené místním akademickým sochařem.
Slovenský orloj Stará Bystrica
Slovenský orloj ve Staré Bystrici představuje největší dřevěnou sochu na Slovensku. Kostru orloje tvoří 80 dřevěných ramen. Ve výklencích je umístěno 6 bronzových tváří – kníže Pribina, král Svatopluk, Anton Bernolák, Ľudovít Štúr, M. R. Štefánik a Andrej Hlinka.