Shubham Banerjee je již v 13-ti letech CEO společnosti Braigo Labs, která se zabývá výrobou tiskáren pro Brailleovy písmo a to při tom mladý Shubham ještě loni neměl ani ponětí o tom, co to Brailleovy písmo vůbec je.
Celé to začalo tehdy, když na ulici spatřil leták pro zrakově postižené a s tím se začal i jeho zájem. Tehdy se v něm zrodila otázka, jak mohou slepí lidé číst? Jako každé malé dítě, nejprve se na to zeptal svých rodičů. Otec mu na to odpověděl, aby si to vygoogloval.
Jak tak hledal odpověď na svou otázku na webu, malý Shubham narazil na informace o tom, že vyrobit tiskárnu pro Brailleovy písmo není až tak levné a náklady na její výrobu se pohybují ve výši až kolem 42 000,- Kč. Také však zjistil princip, na kterém mohou nevidomí s pomocí Braillova písma číst a jak jej používat.
„Když jsem zjistil, jak vysoké jsou náklady na výrobu jedné tiskárny, byl jsem šokován. Chtěl jsem pomoci zrakově postiženým, ale doma jsem měl pouze sadu Lego Robotics. Tak jsem to prostě zkusil „, řekl malý Shubra.
První tiskárnu postavil z bloků sady Lego Mindstorms EV3 a Home Depot a na překvapení fungovala docela dobře. Tímto si mladý génius získal obrovské uznání, a to včetně vítězství na Tech Awards 2014, po kterém dostal i pozvání na soutěž mladých podnikatelů a inovátorů Maker Faire, který se koná v Bílém Domě. Název společnosti Braigo Labs vznikl jako sloučenina slov Braille a Lego.
Shubraum je přesvědčen o tom, že jeho řešením by se mohl vyřešit dlouholetý problém s vysokými náklady na výrobu tiskáren pro Brailleovo písmo. Podle jeho odhadů by tiskárna Braigo měla stát méně než 10 000,- Kč.
Tiskárna Braigo je až natolik ohromující, že zanechala dojem i na takovou společnost jakou je Intel. Její představitelé dokonce přislíbili investice do společnosti Braigo Labs. Minulý týden byla tato investice ze strany Intelu i oficiálně ohlášena na eventu Intel Capital Global Summit. I když přesná částka investice nebyla zveřejněna, mělo by se jednat o několik set tisíc dolarů.
Toto dělá ze Shubrauma nejmladšího podnikatele, který kdy dostal investici na rozběh jeho byznysu. S financováním od Intelu plánuje Braigo Labs postavit nový prototyp tiskárny, která se bude již více podobat tiskárnám, které jsou momentálně dostupné na trhu.
„Chci se věnovat inženýrství v oblasti medicíny a hlavně dokončit vysokou školu“ , prozradil na závěr mladý podnikatel, který už má ve svých plánech do budoucna jasno.