Capodimonte – královský palác a muzeum
Palazzo Reale di Capodimonte, původně zamýšlený jako lovecká chata pro krále Karla III. Neapolského, se později rozrostla a stala královskou rezidencí a místem, kde král uchoval Farneskou sbírku, kterou zdědil. Sbírka zahrnuje portréty členů vládnoucích rodin od Tiziana a tvořila základ Národní galerie (Galleria Nazionale), jedné z nejlepších sbírek umění v Itálii, která je zde nyní umístěna. K více jak 500 obrazů patří – kromě prací od Tiziana – také díla od Mantegny, Caravaggia, Raphaela, Botticelliho, El Greca, Belliniho a neapolských malířů 17. a 18. staletí. V královských apartmánech naleznete nábytek, tapiserie a porcelán používaný v paláci v době bourbonské a savojské dynastie. Malá místnost Salottino di Porcellana (Porcelánový budoár Marie Amálie Saské) je kompetně obložený porcelánem. V parku, který palác obklopuje a který byl původně královskou loveckou oborou, založil král Karel III. dílny Capodimonte na výrobu keramických kachlí (jejich vysoce zdobené výrobky se celkem proslavily a dnes je můžete spatřit v klášteře Santa Chiara – níže). Projděte se v krásném parku, alejemi ve stínu mohutných stromů, kolem časem opotřebených soch a rybníka.
Adresa: Via Milano 2, Neapol
Nábřeží Lungomare a hrad Castel Ovo
Tohle rušné město můžete lépe poznat na nábřeží, u historické vstupní brány do Středomoří a do světa vůbec. Neapolský přístav je rozdělen sérií mol a vlnolamů do samostatných doků a komor a vždy zde panuje ruch a spousta aktivity. Lungomare je plážová promenáda, která vede asi 2,5 km kolem pobřeží podél ulic Via Partenope a Via Francesco Caracciolo v okrsku Chiaia, s krásnými výhledy na záliv a Vesuv a se spoustou kaváren a zmrzlináren. Projděte se zde, kochejte se výhledy a atmosférou a ochutnejte neapolský příspěvek kuchyni —pizzu margherita. Na výběžku na konci Via Francesco Caracciolo se tyčí Castel Ovo z 12. století, nejstarší hrad v Neapoli. Výhledy na přístav, trajekty, záliv a horu Vesuv jsou ještě lepší z jeho hradeb, zatímco uvnitř se nachází Muzeum entoprehistorie s keramikou a dalšími artefakty ze staré Neapole. Do hradu a do muzea se neplatí vstupné, takže patří (spolu s Lungomare) k několika málo neplaceným atrakcím Neapole. Za hradem leží nejrušnější část neapolského přístavu, s přístavištěm pro výletní lodě a pro odplouvající trajekty na Sicílii, Sardinie a na další místa. Dále na jih, z přístaviště na Calata di Beverello, plují lodě na ostrovy Ponza, Capri a Ischia. Neapol je hlavním přístavem pro celý jih Itálie.
Kaple Cappella Sansevero
Cappella Sansevero byla zbudována v roce 1590 jako soukromá kaple rodu Sansevero a později jejich pohřební kaple. V 18. století ji nákladně vyzdobil v barokním stylu výstřední mystik Raimondo di Sangro, kníže Sanseverský. Ze soch, které nechat vytvořit, k nejlepším uměleckým dílům patří éterický Zahalený Kristus od Sammartina (1753) a dvě další, které ukazují postavy zahalené v něčem, co vypadá jako průhledná vrstvička mramoru. Další socha, rovněž vytvořená z jediného bloku mramoru, znázorňuje mužskou postavu částečně zamotanou do sítě, která místy volně spadá a je vytvořena tak dokonale, že se zdá až nemožné, že je skutečně z kamene. Nezvyklým prvkem kaple je pár anatomických strojů, které představují lidský oběhový systém a svaly, vytvořený na skutečných kostrách za použití drátů, hedvábí a včelího vosku. Není třeba říkat, že podivná sbírka knížete, včetně zednářských symbolů použitých v kapli, daly vzniknout temným pověstem o něm a vědeckých pokusech, které měl provádět v přilehlém paláci.
Adresa: Via De Sanotic 17/21, Neapol
Katakomby San Gennaro
Katakomby San Gennaro z 2. století jsou – tak jako katakomby v Římě – labyrint chodeb a hrobových komor, ale architektonicky ambicioznější a s lepšími malbami než ve Věčném městě. Zdejší katakomby mají dvě úrovně a na horní klenbě katakomb můžete spatřit fresky z konce 2. století. Dále je zde malá Biskupská krypta a velká podzemní bazilika třemi loděmi vytesanými do kamene a vyzdobenými freskami z doby od 4. do 6. staletí. Bazilika byla vytvořena nedaleko katakomb v 5. století, a přestože prošla několika změnami, je vzácným příkladem raně křesťanské architektury. I po větších renovacích v době Aragonského království ve 14. a 15. století zůstala zachována její základní struktura se třemi loděmi a půlkruhovou apsidou.
Adresa: Via Capodimonte 13, Neapol
Katakomby v Římě a jinde v Itálii
Národní archeologické muzeum
Národní archeologické muzeum (Museo Archeologico Nazionale) uchovává jednu z nejlepších světových sbírek starožitností, z nichž mnoho pochází z ranných vykopávek v Pompejích. Ve skutečnosti se více významných uměleckých prací města nachází zde než na původním místě. Kromě toho jsou zde umístěny umělecké poklady neapolských králů, Farneské sbírky z Říma a Parmy, sbírky z paláců Portici a Capodimonte, a artefakty z Herculanea a Kúm (Cumae). Přízemí je věnováno především mramorovým sochám, kam patří Herkules Farnese (kolosální socha vysoká 3,17 m pocházející z Caracallových lázní v Římě) a Farneský býk, největší mramorové sousoší, které se ze starověku dochovalo. V mezipatře je umístěna sbírka starověkých mozaik z Pompejí včetně slavné Alexandrovy bitvy (6,2 m). V 1. patře v centrálním Salone dell’Atlante je umístěn Farneský atlas. Také je zde přehlídka bronzových soch z Pompejí (které poznáte podle zelené oxidace) a z Herculanea (s tmavou patinou). Všimněte si především Apollona hrajícího na lyru, originálu z 5. století pocházejícího z řeckého Peloponésu a nalezeného v Domě hráče na citeru v Pompejích. Také v tomto patře je pozoruhodná sbírka starověkých nástěnných maleb, především z Pompejí, ale také z Herculanea a Stabií. Dále zde uvidíte bronzové domácí potřeby a další věci z bronzu, terakotové nádoby a velký model Pompejí.
Adresa: Piazza Museo 19, Neapol
Bourbonský tunel (Galleria Borbonica)
K méně tradičním možnostem, co dělat v Neapoli, patří průzkum nedokončené podzemní chodby známé jako Bourbonský tunel (Galleria Borbonica). Započat byl v 19. století podle pokynů krále Ferdinanda II. Neapolského pro něj, aby mohl v případě potřeby uniknout z Královského paláce do bezpečí vojenských kasáren na dnešní Via Morelli. Chodba nebyla nikdy dokončena, ale vytvořený tunel za II. světové války posloužil jako protiletecký kryt a nouzová nemocnice. Při organizované prohlídce se můžete podívat do obřích galerií a strašidelných tunelů, kde spatříte také cisterny a řadu pozůstatků a odpadu od různého předchozího použití prostor, včetně starých aut, vesp, motorek, kusů soch a architektonických detailů.
Adresa: Vico del Grottone No. 4, Neapol
Obchody Presepi na Via San Gregorio Armeno
Pokud hledáte originální suvenýry z míst, která navštívíte, v Neapoli to jsou terakotové postavy do betlémů. Ale procházka po Via San Gregorio Armeno je víc než jen příležitost nakoupit v Neapoli: je to zkušenost s místním životem a kulturou. Během prosince naleznete betlémy (presepi) v kostelech a na veřejných místech v celé Itálii, ale nikde nejsou tak nákladné jako v Neapoli. Také jsou zde nejproslulejší řemeslníci a Vy budete ohromeni rozmanitostí a propracovaností postav, které vytvářejí. V Itálii betlémy obsahují mnohem víc než ústřední postavy scény: najdete zde zvířata, budovy, obchody a celé vesnice s každodenními aktivitami, to vše vytvořené ze dřeva, keramiky, terakoty, sádry a dalších materiálů, některé postavy oblečené do drahých luxusních látek. Miniaturní kolekce obsahují maličký nábytek, jídlo, zvířata a celé obchody a místnosti. Nejtypičtější pro Neapol jsou však postavy z terakoty, a některé z nejlepších můžete najít v ateliéru/obchodu Giuseppe a Marco Ferrigno.
Teatro di San Carlo – slavná neapolská opera
Real Teatro di San Carlo, jedno z největších divadel v Evropě a jeden z předních operních domů v Itálii, nechal postavit neapolský král Karel Bourbonský vedle svého Královského paláce. Dokončeno bylo v roce 1737 a – kromě toho, že se jedná o nejstarší nepřetržitě používaný operní dům v Evropě – byl vzorem pro budovy opery v jiných zemích. Vnitřek obklopuje šest pater nákladně zdobených lóží, spolu s ještě okázaleji zdobenou královskou lóží. Kromě oper se zde hraje také balet a konají koncerty klasické hudby. Spolu s vynikající akustikou má San Carlo pověst, že přitahuje nejhlučnější a nejnevychovanější diváky v Itálii. Takže běda tenorovi, který si tu splete vysoké C!
Adresa: Via San Carlo 98, Neapol
Královský palác v Neapoli
Kolem jižní strany nám. Piazza del Plebiscito se táhne dřívější Královský palác (Palazzo Reale), který vznikl v roce 1600 podle návrhu architekta Domenico Fontany a zrenovován byl v letech 1837-1841. Byl jedním ze čtyř paláců v těchto místech, které sloužily jako rezidence bourbonských králů. Na dlouhé fasádě můžete vidět 8 mramorových soch králů, kteří vládli Neapoli. Uvnitř pak najdete velkolepé schodiště z bílého mramoru vybudované v roce 1651, divadlo a více jak desítku místností tvořící státní apartmány s nábytkem, tapiseriemi, porcelánem a sochami. Málokdy zde najdete davy, vstupné není vysoké a k dispozici je audio prohlídka zdarma. Mnoho turistů proto palác považuje za jednu z nejzajímavějších, a přitom málo známých, atrakcí Neapole.
Adresa: Piazza Plebiscito, Neapol
Castel Nuovo – hrad
Na jižní straně nám. Piazza del Municipio se nachází hrad Castel Nuovo s 5 věžemi, známý také jako Maschio Angioino, který byl sídlem králů a vicekrálů jihoitalského neapolského království. Jeho historie odráží různé panovníky, k nimž patřili Francouzi, Aragonci, Španělé a Rakušané, kdy každý z nich něco přidal a objekt zrenovoval, aby odpovídal své době. Původně hrad postavil král Karel I. z Anjou v letech 1279-1282 a zvětšil ho Alfons I. Aragonský, který rovněž nechal postavit velkolepý raně renesanční Triumfální oblouk mezi věžemi v letech 1453-1467 na oslavu svého vítězného vstupu do města. Části hradu bývají používány na různé akce a výstavy, ale sál Zbrojnice, jižní nádvoří, Sál Karla V. a Sala della Loggia bývají obvykle přístupné veřejnosti. Na nádvoří se nachází gotický kostel sv. Barbary (Cappella Palatina).
Adresa: Piazza Castello, Neapol
Neapolská katedrála (dóm) sv. Januaria
I když pochází už z konce 13. století, neapolská katedrála byla značně změněna kvůli zemětřesením a rekonstrukcím, především po roce 1456, ale původní prostřední dveře z roku 1407 se dochovaly. V jižní uličce se nachází honosná kaple ze 17. století zasvěcená sv. Januariovi (San Gennaro), patronu města. Na hlavním oltáři je umístěna stříbrná busta obsahující lebku světce, který zemřel mučednickou smrtí v roce 305 za vlády císaře Diokleciána. Pod vysokým oltářem můžete spatřit hrobku světce v bohatě zdobeném Confessiu (1497-1506) a v podzemní archeologické lokalitě baziliku Santa Restituta ze 4. století, nejstarší kostel v Neapoli s nádhernými stropními freskami a sloupy pocházejícími z římského chrámu. Katedrálu obklopuje arcibiskupský palác a několik dalších kostelů, k nimž patří gotická Santa Maria Donnaregina s freskami ze 14. století od Pietra Cavalliniho (Giottova současníka) na vyvýšeném kůru pro jeptišky, dále barokní kostely San Filippo Neri a San Paolo Maggiore a zrestaurovaný gotický kostel San Lorenzo Maggiore (1266-1324). Pod katedrálou ležící archeologická lokalita umožňuje návštěvníkům vidět spatřit vytvořené různými civilizacemi: řeckou, římskou, byzantskou a středověkou.
Adresa: Via del Duomo, Neapol
Kartouza a muzeum San Martino
Dřívější kartuziánský klášter San Martino zbudovaný v roce 1325 a přestavěný v 17. století ukrývá s muzeum Museo Nazionale di San Martino. Kostel, kde byste si měli prohlédnout sakristii a pokladnici, je bohatě zdoben mramorem, stropními freskami a obrazy ze 17. a 18. století. Dále jsou zde dva ambity, Chiostro dei Procuratori a hlavní ambit, kolem něhož se tyčí 60 sloupů z bílého mramoru. Klášter představuje dobré prostředí pro muzeum, které obsahuje porcelán, státní kočár z doby vlády Karla III. z 18. století a různé historické památky z Neapole a jižní Itálie 18. a 19. staletí. Pokud nebudete v Neapoli během vánočního období, kdy většina kostelů vystavuje nádherné betlémy (presepi), kterými jsou neapolští řemeslníci proslulí (výše), zde máte šanci vidět jejich sbírku. Ta zahrnuje betlém Presepe di Cuciniello, podivuhodně detailní znázornění scény narození Krista s krásně vyřezávanými zvířaty, budovami a postavami oblečenými do krásně zdobených kostýmů z drahých látek. Z Belvedere pak budete mít skvělý výhled na Neapol a jeho záliv až k Vesuvu a ostrovu Capri.
Adresa: Largo di San Martino 5, Neapol
Kostel San Domenico Maggiore
San Domenico Maggiore, postavený kolem roku 1300, patří k nejkrásnějším a nejzajímavějším kostelům v Neapoli a je plný raně renesančního umění. Nákladný obložený strop vede Vaše oči přímo k vysokému oltáři od architekta Cosima Fanzaga. Každá z jeho kaplí s 24 stranami obsahuje něco zajímavého, především kaple San Michele Arcangelo a Morfisa na konci pravé chrámové lodi, do které je zabudován kostel z 10. století. V Cappellone Crocifisso se nachází obrazy Ukřižování ze 13. století a Pohřeb Krista z 15. století. Za kaplí zasvěcenou sv. Tomáši Akvinskému (který zde studoval) se nachází sakristie s freskovým stropem Triumf víry nad kacířstvím od dominikánů a galerií se 45 sarkofágy členů rodu Anjou.
Adresa: Piazza San Domenico Maggiore, Neapol
Klášter Santa Chiara
Klášter Santa Chiara založený v roce 1310 vypadá spíše jako park v přímořském letovisku než důstojné útočiště jeptišek. Kachle majolica vyrobené v dílnách v Capodimonte (výše) v pestrých barvách a vzorech pokrývají celkem 66 oktagonálních sloupů kolem ambitu, a mezi sloupy jdou dlouhé lavice rovněž pokryté kachlemi, které jakoby vnášely do klášterních zdí světské prostředí scénami každodenního života své doby (polovina 18. století). Pod portikem jsou stěny na všech čtyřech stranách pokryté freskami ze 17. století znázorňujícími scény ze Starého zákona. Kromě překvapivého a krásného ambitu však existují také další důvody pro návštěvu kláštera Santa Chiara. Uvnitř na pravé straně se nachází betlém (presepio) umístěný v římských ruinách a znázorňující spolu s jesličkami každodenní všední život Neapoli. Postavy jsou oblečeny do typických místních oděvů z 18. a 19. století. Umístění v římských ruinách má zřejmě odrážet intenzivní zájem o Herculaneum na počátku 17. století. Při opravách škod po II. světové válce byly objeveny nedotčené zbytky římských termálních lázní z 1. století, které byly patrně součástí vily. Tento a další nálezy z doby od 1. do 4. století tvoří malou archeologickou lokalitu a muzeum.
Adresa: 49 Via Santa Chiara, Neapol
Okrsek Santa Lucia
Na západ od nám. Piazza del Plebiscito na svazích kopce Pizzofalcone a dolů až k moři se táhne okrsek Santa Lucia. Leží jižně od široké ulice Via Santa Lucia a tvoří ho pravidelně uspořádané moderní ulice, ale severně odtud se nachází malebný shluk úzkých stupňovitých uliček, kde můžete spatřit tradiční život v Neapoli (a být jeho součástí). Byla by škoda nechat si ujít tento velmi typický okrsek s obchody a pekařstvími, dílnami řemeslníků, kavárničkami, kde si místní dávají espresso, a ulicemi s hrajícími si dětmi. Nad hlavou obvykle visí prádlo a konverzace probíhá mezi balkony a okny v úzkých uličkách. Je to pestré místo v kteroukoli denní dobu, ale nejvíce živé bývá večer, takže jeho návštěva v tuto dobu patří k nejoblíbenějším aktivitám v Neapoli.