Skvrnité jezero, Britská Kolumbie, Kanada
Skvrnité jezero („Spotted Lake“) chovali domorodí obyvatelé v úctě a považovali ho za posvátné, což lze snadno pochopit. V létě se voda z jezera vypařuje a zůstanou pouze malá minerální jezírka, každé v jiném barevném odstínu. Unikátní jezero můžete spatřit u Dálnice 3 severozápadně od městečka Osoyoos, návštěvníci by však neměli bez dovolení vstupovat na kmenové území.
Obrovo schodiště, Severní Irsko
Před 60 miliony let vyvrhla mohutná vulkanická erupce masu roztaveného čediče, který pak ztvrdnul a smrštil se, čímž vzniky útvary, které zde můžete spatřit dnes. Obrovo schodiště (Giant’s Causeway, UNESCO) je tvořeno asi 37 000 mnohostranných sloupů tak geometricky přesných, že ho místní pověsti považovaly za dílo obra.
Thorova studna, Oregon, USA
V drsných podmínkách kolem Thorovy studny (Thor’s Well), kde se také nachází neméně proslulá formace Spouting Horn („Chrlící roh“), se příboj valí do zejícího závrtu a pak velkou silou vystřeluje nahoru. Prohlédnout si ho můžete, když se z návštěvnického centra Scénické oblasti mys Perpetua (Cape Perpetua Scenic Area) vydáte po Stezce kapitána Cooka (Captain Cook Trail), ale kvůli bezpečnosti je potřeba se držet v dostatečné vzdálenosti, především při přílivu nebo během zimních bouří.
Pamukkale, Turecko
Jedná se o pozoruhodnou památku UNESCO na jihozápadě Turecka, přičemž návštěva Pamukkale („Bavlněného paláce“) zahrnuje také ruiny starověkého města Hierapolis, které bylo postaveno kolem kamenných formací. Voda stéká z přírodních pramenů po terasách z bílého travertinu, přičemž vytváří úžasné termální bazénky ideální pro ponoření se.
Jezero Hillier, Západní Austrálie
Pozoruhodné jezero bylo objeveno v roce 1802 na největším z ostrovů v souostroví Recherche v Západní Austrálii. Svoji jasně růžovou barvu si uchovává po celý rok a někteří vědci ji přičítají vysokému obsahu soli spolu s přítomností řasy dunaliella salina a bakterií známých jako halobacteria.
Badab-e Surt, Írán
Krásné travertinové terasy v severním Íránu jsou fantastický přírodní jev, který se vytvořil během tisíců let. Travertin je typ vápence vznikající z ložisek vápníku v tekoucí vodě; v tomto případě se jedná o dva horké prameny s různými minerálními vlastnostmi. Nezvyklá načervenalá barva teras je způsobena vysokým obsahem oxidu železa v jednom z pramenů.
Obrazce na planině Nasca, Peru
Zvířecí postavy a geometrické tvary vyryté dávnými obyvateli Nasky v pusté oblasti Pampa de San José v Peru patří k největším záhadám Jižní Ameriky. Viditelné jsou pouze ze vzduchu nebo z kovové vyhlídkové věže vedle dálnice. Některé tvary mají délku až 200 m a každý proveden jedinou nepřerušenou čarou.
Bermudský trojúhelník, severní Atlantický oceán
Nechvalně proslulá oblast nazývaná také Ďáblův trojúhelník je už dlouho obklopena mýty a tajemstvím a jedná se zhruba o prostor mezi Bermudami, Floridou a Portorikem. Přestože Pobřežní stráž USA jeho existenci zpochybňuje, konspirační teorie žijí z příběhů o nezvyklých naměřených hodnotách magnetismu a o lodích, letadlech a lidech, kteří zde zmizeli beze stopy.
Ostrov Socotra, Jemen
Odlehlý ostrov oddělený od pevninské Afriky před více jak 6 miliony lety působí jako prostředí z filmu sci-fi. Neuvěřitelná a jedinečná biodiverzita ostrova Socotra zahrnuje rostliny a stromy, jaké nenajdete nikde jinde na světě. Obzvlášť bizarní jsou prastaré zkroucené stromy dračince rumělkového a baňatého adénia ztloustlého („pouštní růže“).
Ruka pouště, Chile
Chilský sochař Mario Irarrázabal stojí za podivným uměleckým dílem tyčícím se z písku uprostřed chilské pouště Atacama 74 km jižně od města Antofagasta. Irarrázabal je znám svými pracemi spojovanými s lidským utrpením a jeho obrovská znepokojivá skulptura v poušti zachycuje pocit osamělosti, který je ještě zdůrazněn pustým a odlehlým místem.
Čokoládové kopce, Bohol, Filipíny
Více jak 1700 zaoblených „krtinců“ je rozeseto po ostrově Bohol. Mají různou výšku, ale přitom tak pravidelný tvar, že je lze omylem považovat za lidské výtvory. Podle organizace UNESCO však vznikly vyzvednutím korálových usazenin z moře a jejich erozí způsobenou dešťovou vodou. A „čokoládové“ bývají nazývány kvůli své barvě v suchém období, kdy porost změní barvu ze zelené na hnědou.
Červená pláž, Pchan-ťin, Čína
Velmi zajímavá a zároveň velmi zvláštní pláž je pokryta mořskou řasou typu sueda, která na podzim získá jasně červenou barvu. Přílivové mokřiny ležící 30 km jihozápadně od města Pchan-ťin jsou důležitou přírodní rezervací pro stěhovavé ptáky. Veřejnosti je přístupný jen malý úsek pláže, který si můžete prohlédnout z dřevěného chodníku sahajícího až do moře.
Planina hrnců, Laos
Megalitické kamenné nádoby obklopené pověstmi jsou rozesety na různých místech provincie Xiangkhouang ve skupinách od jednoho až po sto kusů. Pracovní teorie říká, že obrovské válcovité nádoby byly v dávných dobách používány při pohřebních obřadech, ačkoli místní pověst tvrdí, že „hrnce“ byly používány k vaření rýžového vína pro obry. V 60. letech byl Severní Laos předmětem masivního leteckého bombardování Spojenými státy a teprve poměrně nedávno byly některé oblasti vyčištěny a prohlášeny za bezpečné pro návštěvníky.
Státní park Goblin Valley, Utah, USA
Neobydlené údolí Goblin Valley („Údolí skřetů“) 348 km jihovýchodně od Salt Lake City v Utahu se podobá spíše krajině z Marsu. Měkký pískovec zde po mnoho let erodoval působením větru a vody, až vznikly podivuhodné věžičky hoodoo, které podle některých připomínají skřety. Strašidelná krajina má šířku asi 1,5 km a délku něco přes 3 km, takže stojí za to se vydat po značených stezkách a zblízka si prohlédnout bizarní formace.
Whale Bone Alley, Beringovo moře
Úsek severního pobřeží na odlehlém ostrově Yttygran 82 km u pobřeží Aljašky se stal ponurou turistickou atrakcí. Mohutné velrybí čelisti, žebra a obratle zde stojí vztyčené a tvoří strašidelnou uličku. To vše prý pochází ze 14. či 15. století, ale nikdo neví, jestli se jednalo o posvátné místo domorodých kmenů nebo o shromaždiště pro masové zabíjení.
Skleněná pláž, Kalifornie, USA
Lesknoucí se mořská pláž v Kalifornii je pozoruhodný vedlejší produkt mnoha let odhazování odpadků na pláži. To bylo ukončeno v 60. letech, avšak do té doby bylo moře plné všeho možného, od elektrických spotřebičů až po láhve a plechovky. Během času pak vlny vše rozbily na barevné oblázky a pláž se stala významnou turistickou atrakcí, která je dnes paradoxně ohrožena tím, že si návštěvníci odnášejí sklo domů.
Pařížské katakomby, Paříž, Francie
Strašidelné katakomby jsou tvořeny sítí tunelů starých lomů pod městem a představují místo posledního odpočinku pro asi 6 milionů Pařížanů. Většina z nich je anonymní, kdy lebky a kosti byly vyzvednuty z přeplněných pařížských hřbitovů během 18. a 19. století. Později si však úřady uvědomily potenciál katakomb coby turistické atrakce, takže byly kosti uspořádány do dnešní podoby ponuré přehlídky.
Gejzír Fly, Nevada, USA
Surrealistický gejzír se nachází na soukromém území na okraji pouště Black Rock Desert v Nevadě. Vznikl přitom náhodou v roce 1964, když se energetická společnost provrtala do geotermálních vod. Dnes horká fontána tryská do výšky až 1,5 m a výsledné minerální usazeniny způsobují, že kužel každoročně naroste o několik centimetrů. Za pestrými odstíny červené a zelené pak stojí termofilní řasy.
Kočičí ostrov Tashirojima, Japonsko
Kousek cesty trajektem od japonského pobřeží leží ostrov Tashirojima s asi stovkou obyvatel, jejichž počet však výrazně převyšuje počet chlupatých čtyřnožců. Původně byly kočky podporovány, protože ostrov produkoval hedvábí a myši likvidovaly bource morušového. Místní rybáři považovali kočky za nositele štěstí a na ostrově se dokonce nachází kočičí svatyně, spolu s nově postavenými chatkami ve tvaru koček, kde se mohou turisté ubytovat. Na ostrov pochopitelně nemají přístup psi.