Cestování

25 věcí, které je třeba vědět před cestou do Vietnamu

Neberte vízum na lehkou váhu

To se sice může zdát jako samozřejmost, ale viděl jsem turisty, kteří byli na letišti odmítnuti kvůli chybám ve vízu nebo proto, že si zapomněli vytisknout doklad. Proto dvakrát či třikrát zkontrolujte všechny své údaje, mějte připravenou adresu, kde budete ubytováni, a buďte velmi zdvořilí k imigračním úředníkům bez ohledu na to, jak chladně se oni chovají. 

Hlavní turistické atrakce Vietnamu 

Ceny se většinou stanovují dohodou

Něco pro nás obtížně pochopitelného – my jsme zvyklí na stanovené ceny u všeho a věříme tomu, co vidíme či slyšíme. Pamatujte však, že ve Vietnamu je normální, že místní lidé navyšují ceny, kdykoli cítí, že mohou získat více. Je to tak odedávna, ještě předtím, než sem dorazili turisté. To však nutně neznamená, že „se Vás snaží obrat“ – jedná se o prostě flexibilní způsob, jak ve Vietnamu probíhají menší transakce. Prodejci uvádějí falešná tvrzení, předstírají, že jste souhlasili s vyšší cenou, nebo Vám vrátí méně, než měli. Děje se to stále, proto buďte opatrní a stále se vzdělávejte v místních poměrech.  

Někteří lidé Vám budou lhát

Další obtíž pro cestovatele, kteří zemi navštíví poprvé, která přitom znepříjemní pobyt mnoha návštěvníkům. Přestože je země z politického hlediska komunistická a stále ve velké míře řízená státem, na pouliční úrovni je hyperkapitalistická. A turisté sem přicházejí pouze posledních 20 let. Pro Vietnamce není nic špatného na tom, že řeknou či udělají něco, co jim pomůže prodat jejich zboží či službu. Při honu na peníze turistů Vám tak místní lidé (švadleny, personál hotelu, cestovní agenti, řidiči taxi) řeknou COKOLI. Dobré však je, že se zde – na rozdíl od Thajska – na všem můžete dohodnout.

Buďte připraveni odejít od transakce

Vietnamci velmi rádi obchodují a smlouvají a velmi trpí, když vidí, že zákazník odchází. Obecně platí, že schválí druhou cenu poté, co se zeptáte „kolik“. Nenechte je však mít ve své moci, řekněte svoji cenu a na té trvejte. A pak zdvořile odejděte, pokud nebude prodejce souhlasit. Pokud je navrhovaná cena reálná, zavolá si Vás zpátky, anebo Vám nabídne svoji nejnižší cenu. Nenechte ho však vymáčknout z Vás vyšší částku – Vietnamci si váží vytrvalých a nesmlouvavých zákazníků.

Nespleťte si bankovky 15 a 50

Jedna z „drobností“, na které je nutno dávat pozor. Pouliční prodejci, např. prodavači kokosových ořechů nebo čističi bot, se budou snažit Vás oklamat a tvrdit, že jste souhlasili s vyšší cenou 50 tisíc dongů místo 15 tisíc dongů, které jste předtím slyšeli. Cena kokosu či vyleštění leštění bot bývá kolem 15 000 dongů, takže dávejte pozor, že opravdu slyšíte „15“, než dojde k otevření kokosu nebo vyleštění bot. Jakmile totiž bude služba provedena, už nemůžete cenu změnit.

Já to dělám tak, že vezmu bankovku 15 000 dongů a ukážu ji prodejci předem. Nebo pomocí prstů ukážu „1“ a „5“, aby pak nedošlo k nedorozumění. 35 000 dongů se sice může zdát jako příliš malá částka na dohadování se, ale právě podobné triky jsou hlavním důvodem, proč se někteří turisté do Vietnamu už nevrátí.

Sapa

Jízdenky si kupte na nádraží, ne v hotelu či od zprostředkovatele

V hotelu se Vás budou donekonečna ptát: „Kam se chcete vydat příště?“ Důvodem je, že chtějí, abyste si od nich za značný příplatek (obvykle 200 000 dongů) koupili jízdenku na vlak či autobus, nebo nechali zařídit letenku; přitom Vám řeknou, že se jedná o aktuální cenu. To samozřejmě není pravda, ale stává se to denně.

Raději věnujte půl hodiny tomu, že si zaplatíte motocyklové taxi (xe ôm), které Vás odveze na vlakové nádraží, a tam si lístek kupte. Nebo pokud přijedete vlakem, kupte si hned také zpáteční jízdenku. Jízdenky se obvykle vyprodají pár dní před cestou, proto nečekejte, že stačí přijít na nádraží a nastoupit do prvního vlaku požadovaným směrem. 

Návštěva Halong Bay 

Snídaně často bývá v ceně, ale za moc nestojí

Nudle, sendviče, jarní závitky- Vietnam nabízí úžasné a levné pouliční jídlo na každém rohu, takže na počátku dne nebudete muset jíst hotelovou snídani. Hotely se snaží nalákat hosty na „snídani v ceně“, ta však nebývá nic moc a neměli byste na tento „bonus“ při rozhodování příliš hledět. Přitom je hračka vyběhnout ven a dát si misku vynikající polévky za 20 000 dongů, ať už ve Vietnamu budete kdekoli. Polévka a káva (10 000 dongů) z ulice bývají mnohem lepší než mastná vejce a tvrdá bageta, které Vám nabídnou v hotelu. Setkal jsem se sice také se slušnou hotelovou snídaní od 30 USD, ale ve většině hotelů snídani vynechávám a na své první denní jídlo vyrážím do ulic.

Vyhněte se řízení motorky

Dopravní nehody jsou hlavní příčinou úmrtí turistů na celém světě. Sám jsem ve Vietnamu měl tři menší nehody na motorce, nic vážného, avšak někteří přátelé dopadli hůř a pak jsem je viděl obandážované se kulhat po městech Mui Ne a Sapa. Jízda na motorce je zde velmi nebezpečná.

Pokud se však budete moct tímto způsobem vydat do krajiny mimo město, získáte nezapomenutelný zážitek, který jistě bude jedním z vrcholů Vaší cesty. Pronájem motorky s manuálním převodem vyjde na 5 USD a s automatickým na 7 USD. Nezapomeňte přitom doplnit benzín, abyste později někde daleko nezůstali vězet. Také je nezbytné mít cestovní zdravotní pojištění a u sebe kartu s informacemi pro případ nouze.

Pokud však máte z řízení obavy, nepouštějte se do něj – s nedostatkem sebedůvěry budete ještě horší řidič/ka. Raději zaplaťte někomu místnímu (jako je skupina Easy Riders), kdo Vás vezme na motorce na jednodenní výlet (od 13 USD/den).

Mimo turistický průmysl jsou Vietnamci mimořádně příjemní a pohostinní

Znovu a znovu slyším cestovatele, kteří si stěžují, se s nimi bylo zacházeno jako s „chodícími bankomaty“. Tito cestovatelé se většinou drží „baťůžkářské stezky“ a nezjistili si předem výši cen. Mimo turistické oblasti jsem se přitom setkal s mimořádnou pohostinností a laskavostí ze strany místních. Školní děti na mě mávaly a volaly „hello“, zatímco večer mě lidé zvali na karaoke a pivo, a ve vlacích s tvrdými sedadly bylo občerstvení zdarma. Obyčejní lidé jsou ve Vietnamu přátelští a skvělí, nenechte si proto zkazit dojem ze země různými překupníky a podvodníky.

Vietnam je větší, než si myslíte

Při mojí první cestě do Vietnamu jsme si s kamarádem vyhradili 11 nocí na cestování mezi Hanojí a Saigonem – a to nám určitě nestačilo. Cesta vlakem z Hanoje do Ho Či Minova Města (1726 km) trvá asi 34 hodin, autobusem možná 50 hodin. A není to zdaleka totéž, jako cestovat z New Yorku do Los Angeles.

Pokud budete podnikat kompletní cestu ze severu na jih, vyhraďte si na ni 3 týdny a počítejte s tím, že i tak budete muset spěchat – nebo cestovat letecky. Mezi Hanojí a Ho Či Minovým Městem je toho k vidění opravdu spousta a jistě Vám nebude stačit vše vidět pouze z okna vlaku. Nepodceňujte proto rozlohu Vietnamu a nechejte si dostatek času na prohlídky. Pokud budete v zemi pouze týden či dva, držte se pouze buď severních, centrálních nebo jižních regionů; nesnažte se vše stihnout na jediný krátký zátah.

Ověřte si, že je polévka horká

U nováčků mezi návštěvníky jsou žaludeční potíže běžné, přičemž na vině často bývá polévka, která příliš dlouho stála v hrnci. Snažte se proto jíst pouze v restauracích, kde je rušno, protože je zde větší pohyb surovin a nejspíš mají po celý den zapnutý plyn. Snažte se podívat přímo pod pokličku, jestli polévka stále pomalu vaří. 

Vyhněte se jednodenním „balíčkovým výletům“, pokud to jen půjde

Je to lákavé, protože je to snadné, a nabídky naleznete ve všech okrscích pro baťůžkáře. Výlety do demilitarizovaného pásma, tunely Cu Chi, delta Mekongu, ruiny My Son

Výlety stojí už od 5 USD/den, ale zahrnují navíc mnoho zastávek na trase, abyste utratili peníze v restauracích, obchodech se suvenýry apod. přátel organizátorů. Takže je to především velká ztráta času.

Investujte raději do pronájmu soukromého auta, anebo seberte odvahu a sami nasedněte na pronajatou motorku. Jakmile totiž zaplatíte poplatek a nastoupíte do přeplněného malého autobusu, budete po celý den v podstatě vězni. Rozhodně lepší je proto se vydat vlastní cestou.

Ve Vietnamu je méně baťůžkářů než v okolních zemích

Vietnam je stále velmi autentický. Po „zoo pro turisty“, jaká můžete spatřit v thajském Phuketu či kambodžském Siem Reap, je to příjemná změna. Pokud vydáte určité úsilí a vypravíte se dál, působí Vietnam stále trochu divoce a turisticky nezaběhnutě.

Baťůžkářský ráj existuje právě ve Vietnamu, a obvykle to bývá trasa: Hanoj – Halong Bay – Ninh Binh (možná) – Hue – Danang (možná) – Hoi An – Nha Trang – Mui Ne – Ho Či Minovo Město.

Všechna tato místa jsou skvělá, ale setkáte se tu s dalšími turisty (v dobrém i špatném), a také s Vámi bude zacházeno jako s turistou. Přesto však při 85 mil. obyvatel Vietnamu a pouze 5,5 mil. turistů ročně jsou zahraniční turisté v zemi „rozmělněni“ mezi mladou populací země a dynamickou sítí měst a městských center.

Při nočních cestách autobusem či vlakem mějte své věci v bezpečí

Nikdy jsem neslyšel o krádeži ve vlaku, zato mnoho příběhů o krádežích cenností v nočním „spacím“ autobuse. Mně osobně se v autobuse ztratil úžasný a velmi potřebný klobouk. Berte si proto vždy všechny své věci k jídlu a na odpočinková místa s sebou. Když zůstanou pověšené a bez dozoru, je šance, že je někdo vezme.  

Hanoj znamená atrakce a tradice, Ho Či Minovo město styl a moderní kulturu

Věčný spor Hanoj vs. Ho Či Minovo Město nemá smysl: obě velkoměsta stojí za návštěvu, ale každé z jiných důvodů.

Hanoj je metropole a správní centrum, což pocítíte ihned; také je zde vystaveno tělo Ho Či Mina. Starobylé pagody se zvedají mezi vrbami na březích jezer a Francouzská čtvrť je lépe zachovalá a osobitější než v HČMM. Je to prostě typická metropole, neokázalá a tradiční.

Pokud jde o pestrost, kulturu a noční život, tím správným místem je Ho Či Minovo Město (Saigon). S neonovými světly, střešními bary, kavárnami, vzkvétající scénou a umění i hudby… Proto je také městem, kterému dává většina zahraničních návštěvníků přednost. Nejedná se pouze o atrakce města, ale především kulturu a lidi.

Dávejte dobrý pozor na své peníze (dong)

Vietnam používá jako měnu dong, a vtipy o něm jsou nezbytnou součástí cestování do země. Pokud však omylem zaplatíte více, je to vážný problém, který se však nováčkům ve Vietnamu stává.  

21 000 dongů = 1 USD. Pamatujte na to, že 10 000 dongů vypadá jako 100 000 dongů a 50 000 dongů vypadá jako 500 000 dongů. Proto si bankovky dvakrát prohlédněte, než jimi zaplatíte. Snadná drobná chyba Vás tak může stát celý denní rozpočet.

Můžete mít styl, ale oblékejte se konzervativně

Vietnam je mladá, pestrá a stylová země. Nemyslete si, že musíte vypadat jako tulák, abyste nepůsobili zámožně a „nóbl“, a vezměte si s sebou pěkné oblečení. Chovejte se přitom jako místní a buďte umírnění. Samozřejmě, je zde horko; ale všimněte si, že ani místní nechodí po ulicích v plavkách či bez trička; chovejte se proto také tak. 

 

Nenechávejte svůj smartphone ležet na stole

Ani nevím, kolik cestovatelů, se kterými jsem se setkal, bylo nešťastných, protože přišli o svůj mobil, jakmile se jen chvilku nedívali. Vaše věci budou ve Vietnamu poměrně v bezpečí, ale nechlubte se jimi a nepokládejte je nedbale tam, kde je může někdo vzít; ujet pak na motorce je už snadné.

Omotejte si držadlo své příruční tašky či kabelky kolem nohy židle. Mobil mějte v přední kapse a nefoťte neopatrně na místech, kde je velmi rušno. Při jízdě na motorce umístěte svoji tašku mezi sebe a řidiče. Buďte obezřetní na každém místě a v každé chvíli. A když se k Vám v noci budou přibližovat sexy ženy, úplně se jim vyhněte.

Cestujte pouze taxi Mai Linh nebo Vinasun

Během let se stalo cestování taxíky ve Vietnamu bezpečnější, s menším množstvím podvodů a celkově bezproblémovější. Někteří řidiči se však stále – někdy i agresivně či násilně – snaží turisty podvést. K tomu dochází nejméně často u taxislužeb Mai Linh a Vinasun. Především pokud přijedete poprvé na některé ze tří mezinárodních letišť v zemi, snažte držet těchto dvou nejspolehlivějších společností.

Hanoj – atrakce města 

Střešní bary

Miluji střešní bary, ať přijedu kamkoli: příjemně chladný vzduch, světla města… Ve Vietnamu je přitom více střešních barů, než v kterékoli jiné zemi, kterou jsem navštívil.

Ve městě Nha Trang zkuste hotel Sheraton během happy hour (nejlépe při západu slunce). V HČMM v Duc Vuong Hotelu navštivte střešní bar Bui Vien či Broma Bar’s. V Hanoji zkuste Pacific Place s výhledy do daleka. Tyto bary se každý rok mění, takže si předem udělejte průzkum a zavítejte do aktuálně nejlepšího. Často mívají speciály a happy hour, což je ideální příležitost k návštěvě. 

Ho Či Minovo mauzoleum v Hanoji

Hotely s nejlepší hodnotou najdete nejspíš ve vedlejších uličkách

Udělejte si čas na pěší prohlídku města, především jeho menších a vedlejších uliček, kde naleznete mnohem přátelštější, čistší a levější hotely. Ve Vietnamu je velký výběr hotelů a nikde jsem nebyl přímo odmítnut. Neberte však první místo, poohlédněte se kolem a smlouvejte o cenu, pokud se chcete ubytovat na více než jednu noc. V posledních letech je na AirBnb k dispozici stále větší počet apartmánů pronajímaných na kratší i delší dobu.

Rezervací hotelů a hostelů online neušetříte

V Thajsku při rezervaci na stránkách společností, jako je Agoda, obvykle něco ušetříte. Tady však stačí zajít do hotelu, prohlédnout si pokoj, a pak si ho teprve rezervovat na místě, protože cena online bývá o 10 USD nižší než sazba, pokud nemáte rezervaci předem. Z nějakého důvodu jsou ceny ve Vietnamu vždy nižší, když se dostavíte osobně. Navíc si můžete prohlédnout pokoj a většinou i trochu smlouvat, což online nelze.

Cestovatelský šek můžete nechat proplatit v Sacombank za 2 %

Používám cestovní šeky American Express, protože nechci platit přehnané poplatky za výběr z bankomatů. Jen některé banky ve Vietnamu je však proplácejí, přičemž nejspolehlivěji se osvědčila  Sacombank. Sice to může chvíli trvat, ale šeky budete mít proplaceny za poplatek 2 %. Jednou za týden obvykle vyberu 200-300 USD. Peníze obecně bývají ve Vaší přední kapse v bezpečí, pokud se jimi nechlubíte.

 

Vydejte se mimo turistické trasy

Tak jako ve všech zemích jihovýchodní Asie se nevydávejte tou nejjednodušší trasou. Místo návštěvy Nha Trang se podívejte do města Quy Nhon. Místo ubytování se v 1. okrsku v HČMM, zkuste 3. okrsek nebo 10. okrsek. Věnujte návštěvu také městu Danang, které je velké, přátelské a téměř bez turistů. Lidé jsou zde přátelštější, jídlo chutnější, ceny nižší a kultura autentičtější.

 

Pláže Vás možná zklamou

Pokud jste už navštívili Filipíny či Thajsko, pláže ve Vietnamu pro Vás mohou představovat zklamání. Tichomořské pobřeží je v zimě skalnaté a drsné. Vietnamský ostrov Phu Quoc sice má rozsáhlé úseky bílého písku, ty však nemohou konkurovat plážím na ostrově Boracay. Vietnam je tedy spíše kulturní a městská destinace. Naleznete zde sice pár plážových městeček, ale pláže nejsou hlavní atrakcí země.

 

alice

Recent Posts

Proč byla Sagrada Familia zničena?

Proč byla Sagrada Família zničena? To je otázka, která může vyvolat mnoho dalších niterných otázek…

1 měsíc ago

Bude Sagrada Familia někdy dokončena?

Sagrada Familia, ikonická bazilika ve španělské Barceloně, jejíž stavba započala koncem 19. století, je jedním…

1 měsíc ago

Proč navštívit Sagradu Famíliu v Barceloně?

Sagrada Família, slavná stavba v Barceloně a jedna z nejsymboličtějších ikon nejen tohoto španělského města,…

1 měsíc ago

Vyzkoušejte pohodlné transfery z letiště Barcelona

Luxus a pohodlí na cestách s Wi-Fi připojením a lahví vody na palubě. Rezervujte si…

1 měsíc ago

Transfer z Barcelona City do Montserrat

Vydejte se s námi za poznáním kouzelné Katalánie. Zajišťujeme pohodlné a spolehlivé transfery nejen po…

1 měsíc ago

Transfer z letiště Barcelona (BCN) do Cambrils

Začněte svou cestu po Španělsku s námi – nabízíme pohodlné, rychlé a spolehlivé transfery z…

1 měsíc ago