Vůně čerstvě pražené kávy se vznáší kolem grandiozních katedrál, opuštěných domů, tajemných dřevěných dveří a romantických dvorů – západní zdvořilost a dekadentní elegance Lvova jsou často překvapením i pro ty, kdo mají s cestami do východní Evropy řadu zkušeností. Město ležící na západě Ukrajiny je polyglot a kosmopolita, který si uchovává architektonické a kulinářské dědictví různých států a říší, kterých bylo v průběhu staletí součástí.
Díky vlastnímu dobrému letišti a blízkosti letišť ekonomických aerolinií v sousedním Polsku je Lvov jednou z nejlepších destinací ve východní Evropě, kam se můžete vydat na víkend. Přitom je na míle vzdálen problémům ve východní části Ukrajiny. (Poznámka: také v současnosti je mimo většinu bojů, které v zemi probíhají, takže se dají očekávat menší škody než jinde.)
Den 1
Ráno a dopoledne
Je rozumné začít den ve Lvově tím, že ztratíte pár kalorií, protože zcela určitě jich během svého pobytu nabudete víc, než jste plánovali. Neexistuje lepší způsob než výstup na věž radnice nacházející se na hlavním náměstí (ploša) Rynok. V davu úředníků spěchajících na dopolední schůzky projděte chodbami do 4. patra, kde najdete strmé spirálové schodiště vedoucí na vyhlídkovou plošinu na samém vrcholu věže v italizujícím stylu. Odtud Lvov vypadá jako hračka přenesená sem z dětství Vaší prababičky. Zaslouženou snídani si dejte v kavárně Lvovski Plyatsky naproti přes náměstí. Po náročném výstupu nemusíte mít výčitky, když si dáte místní klasiku: sladký štrúdl a syrniki (tvarohové koláče s rozinkami). Po jídle začněte s prohlídkou okázalých kostelů, jejichž lesknoucí se kopule jste před chvílí viděli z výšky. Začněte Latinskou katedrálou (Nanebevzetí Nejsvětější Panny Marie), původně strohou gotickou stavbou ze 14. století, která dnes představuje přehlídku stylů, jež byly v Evropě v módě během posledních sedmi staletí. Poté si prohlédněte dominikánskou katedrálu (Božího těla), bohatě zdobebnou barokní budovu z 18. století. Obklopuje ji malá zahrada, která nabízí skromný trh s knihami umístěný na žulovém podiu památníku Ivana Fjodorova, muže, který vytiskl první ruskou knihu v Moskvě (a zemřel jako uprchlík ve Lvově).
Odpoledne
Oběd okořeněný trochou moderního umění naleznete v dřívějším bernardinském klášteře, kde vedou neoznačené, ale nepřehlédnutelné starobylé dřevěné dveře do Muzea nápadů. Je to galerie kombinovaná s oblíbeným bohémským podnikem, v němž podávají některé z nejlepších západoukrajinských pokrmů, jako je banoš (karpatská polenta s domácím sýrem) a bograch (místní verze maďarského guláše) a spoustu nalivki (ovocných pálenek/likérů). Pak si asi budete muset odpočinout a dát odpolední kávu, což je nutnost ve městě, které se pyšní mnoha kavárnami. Kávu sem přinesli turečtí obchodníci ve středověku spolu se starobylým způsobem přípravy na pískovém sporáku. Se zdejší kávovou kulturou se nejlépe seznámíte v podniku Kopalnya Kavy („Kávový důl“): lákavě aromatická kávová zrna se zde vytahují z podzemního úložiště, které můžete navštívit. Po ochutnávce kávy (opět podávané s ovocnými likéry) se zastavte v obchodu se suvenýry, už jen proto, abyste si pořídili „místní“ kartu na slevy, což je klíčová věc, pokud se vydáte na místo, které Vám doporučíme na večeři.
Večer
Co byste řekli návštěvě podniku, který sám sebe označuje za „nejdraží restauraci v Haliči“? Je důležité předeslat, že tvrzení o „nejdražším“ nemusí být pravda. Podnik je kamuflovaný jako ošuntělý byt na nám. Rynok s urostlým obyvatelem, který Vás přivítá u vchodu a odvede do honosného zednářského útočiště. Víc Vám ale neřekneme, jinak bychom porušili tajnou přísahu. Stačí ukázat zakoupenou kartu „místního“, s níž zmizí přebytečné nuly uvedené v mezinárodním výstřední menu podniku (takže budete mít slevy 90 %).
Proč navštívit ukrajinský Kyjev
Den 2
Ráno a dopoledne
Druhý den začněte bohatou snídaní formou bufetu v restauraci Baczewski a nezapomeňte si zde rezervovat oběd – podnik je mimořádně oblíbený a je důležité navštívit ho dvakrát! Po snídani se vydejte do starého města. Ulice Pekarska Vás zavede půvabně zchátralou obytnou částí na Lyčakivsky hřbitov, zalesněný kopec posetý honosnými náhrobky, takže působí jako ukrajinská verze Père Lachaise v Paříži. Projděte se tu a můžete přitom dumat o existenciálních záležitostech, zatímco na Vás v ponurém tichu budou hledět stovky kamenných andělů a světců. Na cestě zpátky do starého města si dejte něco k jídlu a pivo v podniku Kumpel.
Odpoledne
Je čas seznámit se s blízkovýchodním dědictvím Lvova, pečlivě ukrytým za příkladnou starosvětskou evropskostí města. Arménská katedrála je centrem arménské komunity, která zde žije od založení města. Nejprve obdivujte budovu ukrytou v nenápadném dvoře a podobající se exotickému návštěvníkovi uprostřed středoevropského prostředí. Pak přejděte ke vchodu z ulice a podívejte se do interiéru, který zahrnuje úžasné fresky působící jako kříženci mezi obrazy Gustava Klimta a byzantskými ikonami.
Večer
Svoji návštěvu města můžete zakončit návštěvou Lvovské opery. Zážitek sice není tak špičkový jako ve Vídni (která zdejší operní kulturu ovlivnila), ale působivě starosvětské interpretace světových klasiků a pestrá představení založená na ukrajinském folkloru zklamou jen málokoho. Až budete opět v restauraci Baczewski na večeři, uzavřete to, co jste se dozvěděli o fascinujícím městě a jeho komunitách a historických obdobích, tím, že si objednáte forschmak (rybí paštika s červenou řepou, židovského původu) a polské pirohy a vypijte tolik panáků ukrajinské nalivki, kolik snesete.