Stává se vám, že se ráno sotva postavíte z postele a se zalepenými očima si jen tak tak připravíte kávu? Přejete si, abyste mohli vrátit zpět do teplých peřin a jednoduše přespat všechny vaše povinnosti? Takový ranní scénář již pravděpodobně zažil každý z nás. Ráno litujeme, že jsme nešli spát dříve a nechápeme, jak někteří jedinci dokáží s obrovskou dávkou entuziasmu vyskočit z postele.
Časné ranní vstávání není med lízat. Užívat si ho můžete jedině tehdy, když jste typické ranní ptáče. Pro noční sovy to může být obrovský problém. Pokud se to týká i vás, můžete se inspirovat našimi tipy, které vám pomohou překonat ranní vstávání – a to dokonce s úsměvem!
Připomeňte si, proč to děláte
Když se ráno vzbudíte, vzpomeňte si, kvůli čemu jste si včera naplánovali dnešní den tak, jak jste ho naplánovali. Jistě to pro vás mělo určitý smysl. Nezapomínejte, že pokud chcete něco dosáhnout, nikdo jiný to za vás neudělá – tedy jediným řešením je prostě vstát z postele. Pokud si řeknete „udělám to zítra“, velmi jednoduše se ocitnete v začarovaném kruhu. Chcete si jít zaběhat? Potřebujete vyřešit nějaký pracovní problém? Stihnout během dne více věcí? Potřebnou inspiraci máte, už jen se dokopat k činům!
Zacvičte si ještě před zahájením vašeho pracovního dne
Možná máte na ranní rozcvičky ze školních dob nehezké vzpomínky, když vás učitelky nutily hýbat tělem v různých krkolomných polohách. Účinné ranní cvičení však nastartuje váš metabolismus a probudí celé tělo po nočním odpočinku, nemluvě o tom, že vám aktivitou vyplavené endorfiny zlepší náladu o 200%. Mnoho vědců se navíc shoduje v tom, že ranní cvičení „na lačno“ pomáhá v boji s přebytečnými kilogramy. Samozřejmě, ani malé snídani ještě před cvičením nejsou špatnou volbou. To, jak si přizpůsobíte ranní rozcvičku, záleží jen a jen na vás.
Vytvořte si seznam dosažitelných cílů
Tento tip nás vrací zpět na začátek – k uvědomění si, proč to všechno vlastně děláte. Pokud je pro vás těžké motivovat se, sepište si seznam nejdůležitějších cílů, ke kterému se můžete během dne několikrát vrátit. Pokud je budete mít neustále na očích, účinek bude silnější. Během dne nás rozptylují různé faktory, následkem čehož se vzdalujeme od svých skutečných cílů. Je fajn připomenout si, za co vlastně každý den bojujete.
Pracujte rozumně, ne tvrdě
Nekonečná pracovní doba nedělá dobře ani tělu, ani vaší mysli. Je lepší udělat co nejvíce práce za co nejkratší dobu a později se věnovat dalším aktivitám – cvičení, setkáním s přáteli, relaxování v přírodě nebo „dobíjením baterek“. Natahování pracovní doby je vyčerpávající. Japonci by o tom věděli říci své – běžně umírají na propracovanost, mají na to dokonce svůj termín – karoshi. Pracování až do bodu fyzického či psychického vyčerpání nemá pozitivní důsledky, tedy alespoň ze zdravotního hlediska. Ujistěte se, že poměr práce a odpočinku je během vašeho pracovního dne v rovnováze.
A na závěr to nejdůležitější – dopřejte si kvalitní noční spánek!
Je samozřejmostí, že nedostatek spánku se projeví na vaší celkové výkonnosti během dne. Nemůžete podávat stoprocentní výkony bez plnohodnotného spánku. Pokud to dokážete, pak klobouk dolů! No pokud je pro vás ranní vstávání katastrofa, zkuste jít do postele o něco dříve. Pro zkvalitnění spánku odstraňte z pokoje všechny „rušivé faktory“ – notebook, televizi, tablet a různé výdobytky techniky. Facebook, maily, tweety i zprávy mohou klidně počkat do rána.