6 malých chyb, které téměř zničily svět

6 malých chyb, které téměř zničily svět 1

Pro ty, kteří vyrostli v osmdesátých a devadesátých letech minulého století, je asi těžké představit si, jak blízko byla apokalypsa během studené války. Těchto šest chyb lidé opravdu udělali, a pokud by se je nepodařilo napravit, zřejmě byste nyní tento článek nečetli.

 
NORADCommandCenter

6. Čip za 50 centů, který omylem ohlásil jadernou válku
Ve dvě ráno 3. června 1980 si zaměstnanec severoamerického velitelství protivzdušné obrany (NORAD) všiml, že na monitoru, kde obvykle svítil nápis „0 přilétajících raket“, se najednou objevil nápis „2 přilétající rakety.“ Po dalším pípnutí číslo vzrostlo na 220.

Stíhačky a bombardéry s jadernými hlavicemi začali téměř okamžitě vzlétat na území celých Spojených států amerických. Naštěstí, dokud někoho nenapadlo skutečně odpálit raketu, která by spustila apokalypsu, se zjistilo, že rakety se nezobrazují na radarových snímcích.

Letadla tedy přistáli a poplach se zrušil. Tři dny trvalo zjištění, co vlastně problém způsobilo. Šlo o jeden chybný čip v hodnotě přesně 46 tehdejších amerických centů.

 
NORAD_set

5. Vypálené pojistky, které téměř spustily Armageddon
V 50-tých letech minulého století budovali Američané síť radarů, které měly ohlašovat případný sovětský útok. Ty byly napojeny na ředitelství Strategického vzdušného velení (SAC) a velitelství NORAD-u.

Když najednou 24. listopadu 1961 komunikace selhala, nastala panika. Lidé z SAC se mysleli, že satelity zničil překvapivý útok a nejhorší bylo, že se nemohli nikam dovolat, a to ani civilním telefonem.

Scénář se opakoval, letadla vzlétli, ale posádka jednoho z nich si všimla, že minimálně jeden radar stále stojí a nezůstaly po něm jen kouřící ruiny. Co se tedy stalo? Nuže, někoho technicky zdatnému napadlo všechny možné komunikační kabely z velitelství SAC táhnout přes JEDNU radiostanici v Coloradu. Pak už stačila jen spálená pojistka…

 
PKA47ff3b_profimedia_0047957841_1_

4. NORAD informoval Američany, že svět končí
Během studené války vyvinuli v USA systém na varování obyvatelstva před jaderným útokem. NORAD ho testoval každou sobotou tak, že vyslal zprávu do každého rádiového přijímače v USA. Až do 20. února 1971 těmto zprávám téměř nikdo nevěnoval pozornost.

Stala se však chyba. Operátor Wayland S. Eberhard si totiž spletl pásky a namísto testovací zprávy zaznělo v rádiích varování prezidenta o přicházejícím útoku Sovětů.

Pak měla následovat ještě jedna zpráva, která by tu první potvrdila. Chlapci v NORADu si svou chybu uvědomili okamžitě, celých 45 minut jim ale trvalo, než se jim ji podařilo napravit. V jednom rádiu dokonce zaznělo: „Do NORAD-u posíláme účet za troje spodky, které jsme si ušpinili.“ Panika nic neznamená, řeknete si.

Během Studené války se ale USA a Sovětský svaz navzájem poctivě monitorovali. Pokud v jednom ze států nastala evakuace a lidé se začali hromadně skrývat v krytech, mohlo to znamenat jedině to, že vláda se chystá odpálit rakety. A odtud je již jen krůček k tomu, aby ten druhý stát spustil preventivní útok, dokud na to ještě má šanci.

 
74256-620x387

3. Fiktivní scénář si spletli s realitou
9. listopadu 1979 si jeden z nižších důstojníků amerických vzdušných sil pustil na počítači simulaci toho, co by se stalo, kdyby Sověti na USA vypálily tisíc raket s jadernými hlavicemi. Nevěděl však, že počítač je napojen na NORAD a ministerstvo obrany.

A tam nevěděli, že jde jen o simulaci. Posádky letadel dostali rozkaz vzlétnout a rakety byly připraveny na rozpoutání pekla. Velitele NORADu však naštěstí napadlo zkontrolovat vše ještě jednou. Obvolat proto radarové stanice a zjistil, že ve skutečnosti žádné nepřátelské rakety ve vzduchu nejsou. Ještě štěstí, že telefony tehdy fungovaly.

2. Namísto vědeckého pokusu začátek třetí světové války
Norští vědci vypustili ve spolupráci z NASA dne 25. ledna 1995 neškodnou raketu kvůli zkoumání polární záře. Rusové si bohužel mysleli, že jde o začátek třetí světové války, přestože ta studená už dávno skončila. Prezident Boris Jelcin (ano, ten, který měl vřelý vztah k vodce) měl deset minut na to, aby se rozhodl, zda vypustí na USA rakety.

Minutu předtím, než stiskl pověstné červené tlačítko, raketa spadla do moře a apokalypsa se ​​odložila na neurčito. Paradoxem je, že NASA Rusko na odpálení rakety upozornila týdny předem, někdo však očividně zapomněl předat zprávu lidem, kteří ji měli dostat.

 

A Russian Il-76 air tanker (top) demonstrates refuelling a Tu-95 bomber as they fly above Red Square during a Victory Day military parade in Moscow May 9, 2008. President Dmitry Medvedev warned on Friday against "irresponsible ambitions" that lead to war as tanks and missile launchers rumbled over Red Square in a show of Russian fire-power not seen since the fall of the Soviet Union. REUTERS/Alexander Zemlianichenko/Pool (RUSSIA)
A Russian Il-76 air tanker (top) demonstrates refuelling a Tu-95 bomber as they fly above Red Square during a Victory Day military parade in Moscow May 9, 2008. President Dmitry Medvedev warned on Friday against „irresponsible ambitions“ that lead to war as tanks and missile launchers rumbled over Red Square in a show of Russian fire-power not seen since the fall of the Soviet Union. REUTERS/Alexander Zemlianichenko/Pool (RUSSIA)

1. Omyl Kubánské raketové krize
V učebnicích se dočtete, že světě měl k třetí světové nejblíže právě během tohoto období. Kritickým momentem bylo, když voják na jedné americké základně 25. října 1962 uviděl tmavou siluetu, která se snažila přelézt plot. V dojmu, že jde o sovětského špiona, spustil alarm, který i sousední základny informoval o potenciálním nebezpečí.

Na základně Volk Field ve Wisconsinu se ale spustil poplach oznamující přílet nepřátelských raket. Takže klasika: letadla ve vzduchu čekali rozkaz k útoku, ten ale naštěstí nepřišel. Mimochodem, tvor, který se chtěl dostat na základnu, nebyl sovětský špion, ale medvěd.