Stále více lidí si namísto každodenního dojíždění užívá práci z domu. Nejčastěji jde o práci za počítačem nebo manuální výrobu. Být pánem svého času s sebou však nese riziko lenosti či špatně rozvržené práce.
Přichytíte se často při tom, jak namísto plnění naplánované úlohy díváte svůj oblíbený seriál? V tom lepším případě vás šéf donutí dohnat to na poslední chvíli, v tom horším sami sebe připravujete o výdělek. I při práci z domu byste měli dodržovat několik pravidel, či lépe řečeno, inspirovat se několika radami. Vyspávání v dopoledních hodinách a pracovní den v teplákách je snem snad pro každého, může se to však snadno vymknout kontrole. Pokud je struktura celého pracovního dne čistě jen na vás, vyzkoušejte těchto 7 tipů které vám pomohou využít váš den naplno a stihnout vše, co jste měli v plánu.
1. Zjistěte, kdy se vám pracuje nejlépe
Ne každý je ranní ptáče a je zcela v pořádku, pokud dopoledne skutečně nedokážete ani vylézt z postele. Pokud je to váš případ a při zapínání počítače o šesté ráno nadáváte na celý svět, najděte si lepší čas na pracování. Začínat až po konci běžné pracovní doby je jedna z výhod kterou máte, netřeba se za to stydět. Pokud máte nejvíce energie až po západu slunce, využijte ji! To však vůbec neznamená, že byste měli své povinnosti odkládat na poslední chvíli. Zkrátka, zkoušejte a sami uvidíte, kdy vám práce jde nejlépe.
2. Nenechte se vyrušovat
Vypněte si upozornění na sociálních sítích a na televizi raději ani nemyslete. Nastavte si tichý režim na mobilu nebo jej nechte v druhém pokoji, pokud ho při práci nepotřebujete. Nenechte se rozrušovat děním kolem vás. To platí i o hraní se se štěňátkem nebo rozhovorech s rodinou. Detektivka počká, hodinový telefonát s kamarádkou také. Soustřeďte se na to, co děláte.
3. Dejte si pauzu
Sedět za počítačem tři hodiny bez přestávky vás vyčerpá, nemluvě o jiných zdravotních problémech, které s tím mohou být spojeny. Projděte se, odpočiňte si, roztřiďte ponožky nebo si něco rychle uvařte. Hlavně při kreativní práci vám zaručeně pomůže, pokud přesunete své myšlenky na chvilku jinam. Možná vám stačí deset minut každé dvě hodiny, možná vám více vyhovuje půlhodinová přestávka v polovině. Je to jen na vás.
4. Práci si naplánujte
Ideální na týden dopředu. Není nic horšího než se konečně odhodlat něco udělat a pak zjistit, že vůbec nevíte, kde začít. Tlačí vás nějaký termín? Jsou věci, které počkají? Určete si priority. Pokud je práce skutečně jen na vás, začněte s tím, do čeho se vám chce nejméně. Pokud budete mít to nejhorší za sebou, ostatní půjde snadno. Zapisujte si vaše plány. Minimálně si večer promyslete, čemu se budete druhý den věnovat a dodržte to.
5. Nebuďte na sebe přísný
Pokud něco nestihnete nebo odložíte na později, není to konec světa. Přijde o víkendu návštěva a vy potřebujete uklidit a nakoupit? V pořádku. To co v jeden den nestihnete si rovnoměrně rozvrhněte do zbytku týdne. Nemusíte pracovat nonstop, ale omlouvat tímto svou lenost vám nijak nepomůže. Vydechněte si, nestresujte, buďte na sebe dobrý. Klidně si „vezměte volno“, jděte na výlet, udělejte si víkend uprostřed týdne. Netlačte na sebe a dívejte se na svůj pracovní rozvrh realisticky.
6. Na prostředí záleží
Ideální by bylo mít vyhrazenou pracovnu. Alespoň ve formě stolu v koutě pokoje, kde vás nikdo nebude vyrušovat. Dbejte také na to, aby tam byl pořádek a čistota. Pracovat na smetišti není nijak příjemné. Uložte si sem všechny potřebné věci, abyste nemuseli odbíhat každou chvíli. Můžete se pohrát také s dekorací. Vaše pracovní prostředí by mělo být příjemné a inspirovat vás. Uvidíte ten rozdíl.
7. Vylezte z domu
To že nemusíte nikam chodit za prací neznamená, že byste neměli vůbec opouštět váš dům. Kdy jste naposledy viděli živý strom? A co tak masáž či plavání? Vyběhněte na večeři nebo do klubu s kamarádkami, odreagujte se. Pracovat příliš je stejně špatné jako pracovat málo. Naučte se říct si dost a pobavit se.
Pocit z dokončené a dobře odvedené práce je důležitý. Na kvalitě záleží, pracujte tak, jak to vyhovuje vám. Nebojte se své zásady porušit, pokud to povede k lepším výsledkům. Hlavní je abyste se cítili dobře a nežili v neustálém stresu.