Americká továrna Boeing byla během 2. světové války jedním z hlavních dodavatelů velkých bojových letadel, produkovala slavné bombardéry B-17 a B-29. Firma ze Seattlu se pokoušela uplatnit i na civilním trhu, a to už před válkou, v porovnání s konkurencí se jí ale dlouho příliš nedařilo.
Zlom přišel až s nástupem nové éry, na níž úsvitu Boeing 20. 12. 1957 představil typ 707, své první proudové dopravní letadlo. „sedmsetsedmička“ přitom nebyla ani zdaleka prvním strojem pro přepravu cestujících s tímto druhem pohonu, průkopnickým modelem se již v roce 1949 stal britský de Havilland Comet. Proudové motory měl i francouzský Sud Aviation Caravelle, který poprvé vzlétl v květnu 1955, nebo ve stejné dobře představen sovětský Tupolev Tu-104, který do své flotily zařadili i Československé aerolinie. Boeing ale přišel s letadlem, které bylo pokročilejší, rychlejší a ekonomičtější.
Do vývoje nového stroje se firma, která získala zkušenosti s velkými proudovými letadly už na přelomu 40. a 50. let díky bombardérem B-47 a B-52, pustila v roce 1952. Projekt, který si vyžádal počáteční investici ve výši 16 milionů dolarů, byl přitom poměrně riskantní, vedení Boeingu totiž v té chvíli mohlo pouze hádat, jak se k novému letadlu postaví potenciální zákazníci z aerolinek. Ty totiž v té době spokojeně používali první velké vrtulová letadla s přetlakovými trupy.
Prvním výsledkem práce Boeingových inženýrů se stal prototyp, který poprvé vzlétl v červenci 1954 a který nesl trochu matoucí označení 367-80 (číslo 367 totiž výrobce použil i v případě modelu Stratofreighter, tedy vojenského dopravního letadla, odvozeného od vrtulového bombardéru B-29). Prototyp proudového dopravního stroje ale nakonec stejně všichni znali pod jménem Dash 80. Jeho dalším vývojem pak vznikl jako civilní Boeing 707, tak i vojenská verze.
Sedmička na začátku typového označení nového modelu vycházela ze systému, který se u firmy Boeing zaváděl právě počátkem 50. let. Trojka a čtyřka podle něj připadaly běžným letadlům, pětka proudovým motorem, šestku vyhradili konstruktéři pro rakety a řízené střely, původně bokem ponechána sedmička připadla nové kategorii proudových dopravních letadel. O jménu prvního modelu ale vedle inženýrech rozhodovali i odborníci na marketing, a tím připadalo logické označení 700 celkem obyčejné. Proto dali hlavy dohromady a nakonec se shodli na tom, že pro lepší zvuk bude nejlépe „šťastnou sedmičku“ zopakovat i na konci. Zrodil se tak systém, který společnost Boeing používá pro pojmenování dopravních letadel dodnes. Za základním označením přitom vždy následuje pomlčka a tři číslice, které odborníkům a fanouškům letectví na první pohled řeknou, o kterou verzi daného modelu se jedná. První stroj tak nesl označení 707-120.
První „sedmsetsedmičky“ ještě nezvládli non-stop lety přes Atlantik, firma ale rychle přišla s prodlouženou verzí 707-320, která dokázala z USA do Evropy doletět bez mezipřistání (jeden ze strojů se za JFK stal prvním proudovým Air Force One). I díky tomu byl Boeing 707 nejúspěšnějším z první generace proudových dopravních letadel, do roku 1979 se jejich (včetně kratší verze, pojmenované výjimečně 720) vyrobilo 1010. Druhého Convair 880 se vyrobilo 950 kusů, Douglas DC-8 vznikl v 556 exemplářích. Podobně úspěšný vojenský stroj, vyvinutý z prototypu Dash 80, dostal označení C-135 (pro dopravní verzi) a vyrobilo se jich více než osm set. Nejrozšířenějším mezi několika verzemi je tankovací letoun KC-135, kterého se vyrobilo více než šest set a dodnes tvoří opěrnou páteř amerického programu tankování ve vzduchu. Zato civilní Boeingy 707 jsou již dnes na letištích raritou, využívá jejich pár nákladních dopravců, u aerolinek létaly naposled v Íránu v roce 2013.
Proč byla Sagrada Família zničena? To je otázka, která může vyvolat mnoho dalších niterných otázek…
Sagrada Familia, ikonická bazilika ve španělské Barceloně, jejíž stavba započala koncem 19. století, je jedním…
Sagrada Família, slavná stavba v Barceloně a jedna z nejsymboličtějších ikon nejen tohoto španělského města,…
Luxus a pohodlí na cestách s Wi-Fi připojením a lahví vody na palubě. Rezervujte si…
Vydejte se s námi za poznáním kouzelné Katalánie. Zajišťujeme pohodlné a spolehlivé transfery nejen po…
Začněte svou cestu po Španělsku s námi – nabízíme pohodlné, rychlé a spolehlivé transfery z…