Ráno jste se vzbudili, nasadili na ruku své hodinky a zjistili jste, že ukazují jiné datum, než by měli. Asi už tušíte, že za to může ten prostupný 29. únor, který více z nás neúmyslně přenastaví hodinky. Špičkoví hodináři však mysleli i na tento ojedinělý incident, který se koná jednou za čtyři roky. V dnešním speciálu se podíváme právě na takové zajímavé kousky, které jsou připraveny na tuto situaci.
Bovet 1822 Virtuoso VII Retrograde Perpetual Calendar
Pod tímto dlouhým názvem se ve skutečnosti ukrývají nádherné švýcarské hodinky z 18karátového zlata, safíru a koženého řemínku. A samozřejmě i z komplikovaného mechanismu, který sestává ze 489 komponentů viditelných za ciferníkem. Pohání je strojek Virtuoso II Specialty Caliber, který byl poprvé uveden v roce 2014. Za zmínku určitě stojí kalendář rozkládající se kolem ciferníku, který si „pamatuje“ 100 přestupných roků. Což znamená, že datum na nich bude třeba přenastavit nejblíže za 400 let. Takže, rozhodně nezapomenout na své pra-pra-pra-potomky a uchovat si manuál. Kromě toho mají pouzdro typu Amadeo, které umožňuje jednoduše přeměnit páskové hodinky na kapesní nebo i na stolní. Jejich cena začíná na 79 000 dolarech.
Audemars Piguet 2016 Royal Oak Perpetual Calendar
S hodinkami, které znají přestupné roky, se ozývají opět Švýcaři. Audemars Piguet si na tento rok představil speciální edici hodinek, které vzdávají poctu originálnímu modelu Royal Oak ze 70. let. Hodinky si zachovaly ikonické osmiúhelníkový tělo, tentokrát sestávající z 18karátového žlutého zlata.
Typický AP ciferník byl obohacen o zobrazování data, což zahrnuje dny, měsíce a i týdny vyobrazené na vnitřní straně lunety. Hodinky však znají i přestupné roky, kde využívají systém, který Audemars Piguet ukázal světu poprvé v roce 1955. Samo-natahovací strojek má 40-hodinovou pohybovou rezervu a bere si inspiraci od modelu Calibre 2120. Hodinky se začnou prodávat tento měsíc za zatím neurčenou cenu.
MB & F Legacy Machine Perpetual
Opravdu zajímavé hodinky vyrobila švýcarská manufaktura Maximilian Busser & Friends ve spolupráci s Irem Stephenem McDonnell. Hodinky disponují kompaktním mechanickým procesorem, který dokáže měnit datum téměř okamžitě a nabízí i další výhody, například vyšší spolehlivost a jednoduché nastavování. Jedinečná architektura také pomohla tvůrcům hodinek ušetřit místo v jejich nitru. Vyrobených bude jen 25 kusů z červeného zlata za 145 tisíc dolarů a 25 kusů z platiny za 176 000 dolarů.
Lange & Söhne Richard Lange Perpetual Calendar Terraluna
Už z názvu je možné vyčíst, že tyto hodinky ukazují svým majitelům fáze Měsíce. A ty se skutečně ukrývají v detailní podobě na spodní straně, čímž německý výrobce naznačil svůj vstup do světa astronomických komplikací. Přesnost není jen premisou při fázích měsíce, ale i při zobrazování času a data, kde se berou v úvahu přestupné roky. Terraluna stojí 229 400 dolarů.
Vacheron Constantin Overseas Ultra-Thin Perpetual Calendar
Vacheron Constantin ukazuje, že i komplikované hodinky mohou být tenké. Důkazem toho jsou ultra-tenké hodinky z 18karátového bílého zlata, které mají tloušťku pouze 8,1 milimetru. To je pro zajímavost jen o 1 milimetr více oproti iPhonu 6s. Pozoruhodně tenké hodinky však umí zobrazovat čas, fáze měsíce a nejsou jim cizí ani přestupné roky. Jejich „srdcem“ je Caliber 1120 QP. Tyto hodinky se dají obléci i do sportovního „úboru“, kromě tradičního kovového nebo koženého pásku je totiž k dispozici i řemínek gumový. Stojí 91 400 dolarů.
Patek Philippe Ref. 5204 Split-Seconds Chronograph / Perpetual Calendar
Nesmí chybět ani Patek Philippe. Ten nás už loni přesvědčil, že mu nedělá problém udělat mistrovské dílo, které si mohou dovolit jen ti nejbohatší. Sběratelskou záležitostí je však i model 5204 za 317 500 dolarů, které mají manuální tah 27-535 PS a který byl uveden před 6 lety.
Později byl uveden model s vylepšeným izolačním systémem na zadní straně a mechanismem s pružinou. Vylepšení si majitel zřejmě nevšimne a to díky průhledné zadní straně, přes kterou lze obdivovat drobnou mašinku.