V roce 2004 se Mark Zuckerberg se svým týmem Facebooku přestěhoval do domu v Palo Alto v slunné Kalifornii. Parta vývojáře ho využívala na práci a zároveň i jako „párty dům“, přičemž tento jeho účel proslavil zejména film Sociální síť , natočený v roce 2010. Dnes je útočištěm budoucí podnikatele a studenty Stanfordu.
Než se z Facebooku stal gigant mezi sociálními sítěmi s více než dvěma miliardami uživatelů, byl považován za další nepodstatný startup. Dnes má tato sociální síť obrovskou moc ovlivňovat naši společnost.
Je známo, že Mark se svým týmem modrou sociální síť založil v prostorách Harvardu. O nějaký čas se všichni vývojáři přestěhovali do Palo Alto v Silicon Valley. Lokalita je ukryta v tiché čtvrti a nachází se méně než 50 kilometrů od San Francisca. Ve svých začátcích Facebookový tým bydlel a pracoval v tomto domě, přičemž nechyběly ani noci plné zábavy a cenzurováno. V jednom pokoji spávali 2 až 3 lidé na matracích položených na zemi.
Dnes dům přitahuje studenty a podnikatele
V současnosti se kanceláře nacházejí nedaleko, v Menlo Park. Přestože v domě už zakladatelů Facebooku nenajdeme, „Facebook House“ je dnes Mekkou nadějných podnikatelů, kteří touží následovat úspěchy Marka Zuckerberga. Každý rok si dům může pronajmout skupina studentů Stanford School of Business. Současní majitelé přirozeně zvyknou žít typickým studentským životem, avšak v domě je prý mimo rušných dnů celkem klid.
Pronájem pro studenty začíná v červnu, v létě se však dům mění na kreativní centrum pro podnikatele. „Je tradicí, že v létě se zde setká mnoho startupů. Velké množství podnikatelů se zde chce během léta nastěhovat a pracovat na svém startup, a to jen kvůli duchu tohoto domu, „ uvedl Shau Daushvilli, student, který v domě aktuálně bydlí. Skutečně na tomto místě vzniklo několik projektů, známých zejména v USA – mezi nimi například DoNotPay a Amicus.
Bungalov z ulice působí jako ošumělý domek – vnitřek však ukrývá dům s pěti ložnicemi, který odehrál klíčovou roli v historii Silicon Valley. Dodnes vypadá identicky jako za dob pobytu Marka Zuckerberga. Nábytek ani architektura nebyly totiž ani jednou předělávané či přemisťovány. Není jasné, která pokoj patřila Markovi, k čemuž se nechce vyjadřovat sám podnikatel ani jeho mluvčí. Dům je prostorný a velká okna do něj vpouštějí dostatek světla. V zadní části se nachází terasa a bazén.
Přestože působí jako typický dům v Silicon Valley, nemovitost je důkazem, že nejúspěšnější projekty mohou vzniknout i na těch nejobyčejnějších místech. Podívejte se, jak dnes vypadá pověstný „Facebook House“!