ŘEČ TĚLA – NEJČASTĚJŠÍ CHYBY, KTERÝCH SE DOPOUŠTÍME PŘI SEZNAMOVÁNÍ  S NOVÝMI LIDMI (1)

ŘEČ TĚLA - NEJČASTĚJŠÍ CHYBY, KTERÝCH SE DOPOUŠTÍME PŘI SEZNAMOVÁNÍ  S NOVÝMI LIDMI (1) 1

Přiměřený oční kontakt, dostatek osobního prostoru či postoj těla dokáží ovlivnit naši komunikaci s lidmi. Naštěstí můžete neverbální komunikaci velmi dobře kontrolovat, což vám pomůže zlepšit vaši celkovou prezentaci před potenciálními přáteli či obchodními partnery.

Je samozřejmé, že každý z nás chce na svých komunikačních partnerů udělat dobrý dojem. Dá se toho dosáhnout několika způsoby, například vzbuzení zájmu o komunikačního partnera krátkým rozhovorem. Avšak dříve, než se s někým pustíte do rozhovoru, vaše řeč těla o vás hodně prozradí. Kontrola neverbální komunikace vám pomůže získat sympatie okolí ještě předtím, než vyslovíte byť jen jedno slovo.

Jak tedy dosáhnout správnou řeč těla? Podívejte se na nejčastější chyby v neverbální komunikaci – pokud se jim pokusíte vyvarovat, seznamování s novými lidmi pro vás bude mnohem jednodušší.

Pozor na přiměřený oční kontakt – nesmí ho být příliš mnoho ani příliš málo

Udržováním očního kontaktu můžete lidem naznačit, že se o nich zajímáte. Je to však delikátní záležitost, protože hranice mezi intenzivním pohledem a vyjádřením nezájmu je velmi tenká. Upřeným pohledem můžete lidi odehnat, případně jim to může být nepříjemné. Když se s někým povídáte, doporučuje se na komunikačního partnera dívat přibližně pět až deset sekund, a pak se na pár vteřin podívat jinam. Můžete se nenuceně podívat po místnosti a přitom se zamýšlet nad slovy vašeho partnera.

Tato taktika se považuje za decentní oční kontakt, když druhá strana nenabude pocit, že ji neustále probodává pohledem. Přestávky mezi díváním se na partnera jsou totiž mnohem přirozenější, než nucený pohled bez jediného mrknutí. Jak jsme již naznačili, neustálý pohled může být někomu nepříjemný a vy rozhodně nechcete, aby se při vás lidé cítili nepříjemně.

Další chybou je dívání se „přes“ vašeho komunikačního partnera. Pokud tak učiníte, většina lidí znejistí a uprostřed věty se otočí, aby zjistila, co vás tak zaujalo. Nejen že je takové chování rušivé, ale vyvoláte u lidí pocit, že s nimi mluvíte jen do té doby, dokud se neobjeví lepší příležitost na rozhovor. Také vyvoláte pocity nezájmu o druhou stranu a jakékoli sympatie se rychle vytratí. Podobně je na tom i mávání známým v místnosti, dívání se na telefon či upřený pohled na jiné osoby v místnosti – takovým chováním nevědomky naznačujete, že vás aktuální konverzace už více nezajímá.

Oční kontakt je obsáhlá, ale důležitá součást řeči těla, která nám pomáhá získat sympatie u komunikačních partnerů. Ve druhé části si posvítíme na postoj těla a přiměřený osobní prostor mezi partnery.