V roce 1986 si šéfredaktoři nakladatelství DC řekli, že jejich hrdinové, kteří se v té době už nějaké to půlstoletí protloukali světem, začínají by snadno opotřebení. Potřebovali nové nakopnutí, múzu. Legendární tvůrce komixů, Dennis O’Neil, vám v následujících řádcích prozradí více.
Prvními pokusnými králíky se stala trojice nejoblíbenějších postav – Superman, Wonder Woman a Batman. Oslovili se noví scénáristé a výtvarníci, kteří měli přinést svěží vítr a nové nápady. Superman a Wonder Woman nepředstavovaly velký problém, jenže Batman způsobil autorem vrásky na čele. Tak, jak byl vymyšlen, totiž fungoval na jednotku. Když ho v roce 1939 Bob Kane a Bill Finger vymysleli, přišli s dokonalým motivem, proč se temný rytíř stal tím, čím je. Proč se z něj vyklubal spravedlností posedlý křižák, proč odráží obavy, frustrace a naděje čtenáře, kteří bojují s realitou našeho století.
Šéfové DC se tedy rozhodli, že by se příběh Batmanova zrození předělávat neměl. Měl by se jen vylepšit, prohloubit a měl by získat větší komplexnost či širší zázemí. Otázkou však bylo, komu tento úkol svěřit? Přihlásil se Frank Miller, v té době již známý tvůrce komixů. Vlastně to byl nejlepší scenárista a výtvarník, který se od 60. let v tomto byznysu objevil. Když odstartoval svou kariéru u konkurenčního Marvelu, okamžitě úspěšně oživil v té době druhořadých postavu Daredevila a rozjel sérii, která byla věrná originálnímu vzoru, odvážné inovativní a neskutečně populární.
Pro DC nejdříve stvořil komiksový román Ronin, v němž spojil japonské a evropské vlivy do své osobní vize děsivé budoucnosti. Následně spolupracoval s Lynn Varleyová a Klausem Janson na fenoménu s názvem Batman: Návrat temného rytíře. Ukázal nám stárnoucího Batmana, který opouští svůj „důchod“ a znovu se pouští do boje. Batmana, jehož žene vpřed šílenství světa kolem něj, ale i jeho vlastní démoni. Po napsání Batmanových omegy měl Miller chuť vytvořit i alfu této postavy.
Tentokrát však nechtěl komix sám kreslit, rozhodl se, že ho bude jen psát. Jako spolupracovníka si vybral Davida Mazzuchelliho, který se v branži pohyboval jen pár let. Stihl však získat dobrou reputaci a patřil k největším komiksovým talentům té doby. Měl přirozený cit pro skvělé kompozice, drama a oko pro detaily, které obrázkem dodávaly život. Oba se skvěle doplňovaly a s pomocí Richmond Lewisově, která příběhu dodala barvy, a s nápisy oceňovaného Todda Kleina, stvořili definitivní verzi jednoho z nejslavnějších příběhů v dějinách popkultury.
Příběh původně vyšel ve čtyřech svazcích, ale v nové verzi knihy Batman: Rok jedna z roku 2011 jsou všechny části pohromadě, přesně tak, jak si to Miller s Mazzuchellim představovali. Komiksový román, kombinující slavnou legendu s moderním pojetím a skvělým příběhem, je nutností ve sbírce každého fanouška temného rytíře.