Dosud se nacházela v soukromých rukou. Její majitelem byla během několika staletí švýcarská aristokratická rodina, od níž ji koupil anglický sběratel. Dnes je mapa z roku 1531 majetkem obchodníka Daniela Croucha a veřejnost ji mohla shlédnout na podzimní newyorské části veletrhu TEFAF.
Zmiňovaná mapa je ve skutečnosti portolánová mapa, tedy námořní navigační mapa. Zobrazovala především pobřeží a přístavy a sloužila kapitánem na orientaci na moři. Výroba portolánová mapa vzkvétala hlavně v Itálii (odkud mají své jméno) a v Katalánsku v 13. až 14. století. V jeho středu je nakreslena kompasová růžice, ze které vychází různými směry 16 paprsků. Kromě ní bývá na mapě zpravidla 16 dalších růžic s dvojnásobným počtem paprsků, uvádí se v knize Zeměpisná kartografie Richarda Čapka.
Téměř 500 let starou mapu nakreslil Vesconte Magiollo. Ten je považován za jednoho z nejvýznamnějších tvůrců map své doby. Pravděpodobně na ní zobrazuje cestu objevitele Fernão de Magalhães, který jako první obeplul zem. Portolánová mapa však není přesný, obsahuje několik chyb. Mořeplavec při své návštěvě Severní Karolíny špatně identifikoval obrovskou lagunu Pamlico Sound a ta je v mapě vyznačena jako Tichý oceán. Severní Amerika proto vypadá jako úzký pás země, za kterým se v krátké vzdálenosti nachází Asie.
Na mapě jsou kromě různých zvířat jako sloni, jednorožci, draky či hrady nakreslené i hlavy nejvýznamnějších panovníků v Evropě a Africe. Ani jeden ze čtyř afrických králů však neexistoval. Na portoláně se prý nachází i kanál, který by měl oddělovat Severní a Jižní Ameriku. Sám Magiollo o něm zřejmě pochyboval, neboť ho označil jako Streitem dubitoso, čili pochybný kanál.
Význam mapy však spočívá nejen v jejím věku, ale hlavně ve skutečnosti, že je to první záznam o New York Harbor. Přístav nebyl předtím zakreslen na žádné jiné mapě a tato je navíc v perfektním stavu. Za její bezchybnou kondicí stojí materiál, a to pergamen ze šesti oslích kůží. Mapa navíc byla během celé své existence srolovaná, takže se na ní zachovaly zářivé barvy a nepoškozené písmo. Zajímavostí je také to. že Magiollo ozdobil portolánovou mapu tekutým zlatem a stříbrem a jednotlivé názvy napsal nad sebe dvakrát – oboustranně. Díky tomu mohli námořníci mapu číst z obou stran stolu, aniž si ji otáčely.
Současný majitel mapy obchodník Daniel Crouch, dal porcolánovou mapu osadit do hliníkového rámu a vystavit na prestižním světovém veletrhu umění, starožitností a designu TEFAF. Jeho podzimní část se konala v New Yorku během 22. až 26. října 2016. Známé však je i to, že by ji rád prodal. Požaduje za ni sumu 10 milionů dolarů, čímž by překonal rekord z roku 2003. Právě tehdy se prodala nejdražší mapa v historii od německého kartografa Martin Waldseemüller, na níž poprvé pojmenoval Ameriku na počest mořeplavce Ameriga Vespucciho.