Miniaturní rakve ze Skotska zůstávají pro vědce záhadou dodnes

Miniaturní rakve ze Skotska zůstávají pro vědce záhadou dodnes 1

I když je místní děti objevily ve skotské jeskyni už v roce 1836, i po téměř dvou stoletích stále zůstávají záhadou. Vynořily se kolem nich různé teorie, legendy a konspirační teorie, přestože jsou tak malé svými rozměry.

O co se jedná? O miniaturní rakve, které jsou i nadále předmětem velkých debat.

„Přestože uplynulo 181 let, vědci nejsou o nic dál v objasnění jejich tvůrce či důvodu jejich vzniku, přičemž každá z rakví obsahuje malou a pečlivě oblečenou figurku.

„Někdo říká, že se jedná o čarodějnictví. Další tvrdí, že je to symbolický pohřeb mužů, kteří zahynuli na moři. Jedna z nejzajímavějších teorií říká, že rakve byly vytvořeny v dobře míněné snaze usmířit neklidné duše 17 lidí, kteří byli zavražděni nechvalně známými sériovými vrahy Burkem a Harem pro pitevní stoly.”

Do dnešního dne se dochovalo pouze 8 z rakví, které se dnes nacházejí ve stálé expozici Skotského národního muzea.

 

Malá umělecká díla

Podle novin Scotsman: „Malé rakve obsahují miniaturní figurky lidské podoby vyřezané ze dřeva, tváře jsou obzvlášť pěkně provedené. Oblečeny byly od hlavy k patě do bavlněných šatů a slušně položeny podle všech pohřebních zvyklostí, které obvykle zesnulého doprovázely. Rakve mají délku asi 8-10 cm, pravidelné tvary, a jsou vyřezány z jednoho kusu dřeva kromě víka, které bylo připevněno pružinami z drátů či mosaznými kolíčky. Víko a boky rakví jsou hojně pobity ozdobami z kousků plechu s velkou pečlivostí a pravidelností vloženými do dřeva.“

 

Kdo dřevěné rakvičky vyrobil?

Něco vyrobeného s takovou pečlivostí a smyslem pro detail muselo být provedeno někým mimořádně zručným, a vědci jsou názoru, že je nejspíš vytvořil někdo vyučený v ševcovském řemesle.

„Další výzkum došel k závěru, že figurky byly nejspíš vyrobeny jedním řemeslníkem, zatímco rakve vyrobili jiní dva lidé. Navíc použité materiály a nástroje – dřevo, železné ozdoby, hřebíčky, ostrý zahnutý nůž – napovídají, že rakve vyrobil obuvník.“

 

Co rakve symbolizují?

Právě zde přichází do hry záhada. Proč by někdo něco takového vytvářel? Nebyly to hračky pro děti ani neměly sloužit žádnému praktickému účelu, takže proč něco takového vůbec vytvářet?

Abychom mohli na nezodpovězenou otázku nalézt odpověď, musíme se vydat zpátky v čase do doby, kdy byly rakve vytvořeny, a podívat se, co se v té době ve Skotsku dělo. Především se Skotsko té doby stávalo centrem lékařství a zdejší lékařské školy připravovaly doktory, což vedlo k obrovskému růstu přihlášených zájemců. Studenti anatomie přitom potřebovali těla pro pitvání a zkoumání, což vedlo k výraznému vzestupu vykrádání hrobů.

Mezi nejprohnanější zloděje těl patřili William Burke a William Hare, irští imigranti, a také známý edinburghský anatom a učenec dr. Robert Knox. Ani hřbitovy však neposkytovaly dostatek těl, a protože už instituce hroby dobře hlídali, Burke a Hare údajně začali vraždit, aby i nadále mohli vydělávat dodáváním nových mrtvol do zdejších lékařských škol:

„Tak začalo vražedné řádění trvající 10 měsíců, během kterých Burke a Hare dodali minimálně 16 těl obětí (12 z nich ženských) a vydělali kolem 150 liber (na dnešní poměry je to prý zhruba 12 000 liber).”

 

Další teorie

Někteří říkají, že rakve nemají s Burkem, Harem a jejich sériovým vražděním nic společného. Byly vyrobeny na památku lidí, kteří zahynuli při povstání ve Skotsku v roce 1820:

„Autor a amatérský historik Jeff Nisbet věří, že miniaturní rakve vznikly proto, aby „udržovaly plameny odporu při životě“ po potlačeném povstání v roce 1820. Rakve měly sloužit jako památka na skotské radikály, kteří během bojů zahynuli.“

Ať už se přikláníte ke kterékoli z teorií, nedochovalo se žádné jasné vysvětlení pro vznik malých rakví. Svým způsobem jsou tím tajemnější a více fascinujícím, než by byly za jiných okolností.