Vyhřívání podlahy (RFH) vyžaduje instalaci elektrických topných kabelů nebo vodou ohřívaných trubic pod podlahou. U tohoto systému teplo z podlahy ohřívá vše, čeho se dotýká, a šíří se místností od podlahy směrem vzhůru. Systém RFH si můžete představit jako slunce. Když je jasno a vystoupíte ze stínu do slunečního světla, bude Vám tepleji, i když skutečná teplota vzduchu je vlastně stejná. Tímto způsobem funguje i systém RFH. Teplota v místnosti je stálejší než při standardním vytápění, kde teplý vzduch stoupá, zchladí se a klesá dolů.
Vytápění RFH, které udržuje stálou teplotu od podlahy až ke stropu, se liší od tradičního topení, proto u něj mnoho lidí hledá úsporu. Funguje ekonomičtěji než ústřední vytápění a dokáže (podle některých zdrojů) snížit náklady na topení o 25% až 50%. Novostavby jsou ideálním místem pro instalování systému RFH v celém domě, avšak i v dokončeném domě ho snadno můžete doplnit. Lidé bydlící ve starších domech často volí toto vytápění pouze do jedné místnosti, např. kuchyně nebo koupelny, ne do celého domu.
Systém vytápění pod podlahou není nic nového. Ve starověkém Římě používali vytápění potrubím s horkou vodou pod podlahami a v Evropě je tento systém rozšířený od 70. let 20. století. Kromě dlouhodobé úspory za topení nabízí systém RFH výhodu tichosti, protože nepoužívá žádné hlučné rozváděcí potrubí nebo centrální kotel. Je také vhodnější pro alergiky, protože nefouká teplý vzduch, což snižuje množství roztočů ve vzduchu až o 80%.
Systémy RFH se dělí do dvou kategorií, na elektrické a na hydronické. Zde se dozvíte jejich výhody a nevýhody včetně metod instalace.
Hydronické systémy vyhřívání podlahy
Když se rozhodnete pro systém vyhřívání podlahy, musíte se rozhodnout mezi elektrickým a hydronickým. Elektrický systém vytápění má velkou spotřebu elektřiny, proto se nehodí na vyhřívání celého domu, hydronický systém je k tomu vhodnější. Stavíte nový dům nebo rekonstruujete starý? Pokud stavíte nový, je hydronický systém nejlepší volbou. Můžete ho sice instalovat také v už hotovém domě, ale budete muset nejprve vytrhat podlahy, což je nákladné a pracné.
Pokud jste se rozhodli pro hydronický systém, zde najdete další informace a rady. Měli byste především vědět, že počáteční náklady na pořízení a instalaci budou vyšší než u centrálního vytápění. Hydronický systém RFH je ale přesto efektivnější, a to až o 40%, a déle vydrží. Standardní centrální vytápění vydrží 10-25 let, zatímco systém RFH Vám může sloužit až 40 let.
Hydronický systém navíc nabízí další výhodu, že k ohřevu vody můžete použít více zdrojů: kotel plynový nebo jiný, elektrický ohřívač nebo solární ohřívání.
Rozhodnutí, jaký zdroj použijete, závisí na tom, jak velký máte dům a v jakém žijete podnebí. Například pokud máte velký dům s vysokými stropy a žijete v chladné horské oblasti, budete potřebovat systém využívající kotel. Naopak pokud žijete v jižních slunných podmínkách, bude Vám stačit solární ohřívač.
Předpokládejme, že v nově postaveném domě plánujete plynový kotel. Předtím, než položíte podlahy, bude muset odborník-topenář instalovat tento systém vytápění. Existují dva druhy instalace: mokrá a suchá. Při vlhké instalaci se buď pokládá betonová deska pod podkladovou podlahu, anebo se dává tenká vrstva betonu mezi podkladovou podlahu a povrchovou podlahu. Při suché instalaci se instalují trubice pod podkladovou podlahu při samotné stavbě, beton se na ně už nedává. Povrchová podlaha (dřevo, dlaždice nebo koberce) se pak položí na podkladovou podlahu a trubice ji budou přímo vyhřívat.
Beton funguje jako tepelná hmota, která zadržuje teplo, takže pod podlahou budete mít velký horký blok. Za svoji schopnost držet teplo vděčí beton svojí hustotě a špatné vodivosti. Dřevo má naopak dobrou vodivost: vzpomeňte si, jak rychle dřevěná paluba lodi nebo lavičky zchládnou, když na ně přestane svítit slunce. Kvůli této tepelné hmotě systémy instalované vlhkou metodou vyžadují delší čas na zahřátí a musí déle běžet. Systémy instalované na sucho sice bývají levnější, ale vyžadují vyšší teploty, protože zde není tepelná hmota, která by teplo držela. Vyžadují také pod trubicemi reflexní izolaci, která bude teplo směřovat nahoru.
Kotel nebo ohřívač vody musí být připojený k rozvětvenému potrubí, které povede vodu z jednoho zdroje do různých zón. Tímto způsobem můžete vyhřívat každou část domu zvlášť pomocí jednoho programovatelného termostatu. Z rozdělovače horká voda poháněná recirkulační vodní pumpou prochází PEX plastovými trubkami. PEX je polyetylenové potrubí, které neteče, není toxické, je ohebné a snese i vysoké teploty.
Hydronický systém vyžaduje minimální údržbu: kotel potřebuje jednou za rok prohlédnout, avšak většina moderních pump využívá k lubrikování součástí vodu a není náročná. Pokud se však přesto systém porouchá, musíte si zavolat profesionála, protože opravy bývají složitější a také dražší. V některých případech systém nejde opravit a musí se vyměnit, což stojí zhruba stejně tolik jako první instalace.
Existuje mnoho možností, avšak odborník na systémy vytápění podlah (RFH) Vás jimi provede.
Nyní přistupme k elektrickým systémům vytápění.
Elektrické systémy vyhřívání podlahy
Elektrické systémy vyhřívání podlahy využívají tenké topné rohože z plastu, ve kterých je zabudovaný topný kabel (spirála) zahřívaný elektřinou. Z čeho jsou topné kabely? Nejsou to topná tělesa, jaké najdete v přímotopu nebo v elektrickém topení. Jsou to odporové dráty, obvykle měděné nebo nichromové, obalené voděvzdorným polymerem. Nichrom je slitina chromu a niklu s vysokým elektrickým odporem, takže je ideální na vytváření tepla. Tyto kabely jsou rozložené v rohoži a připojené k elektřině. Představte si velkou elektrickou přikrývku bez textilie a budete mít představu.
Při instalaci Vy nebo topenář rozvinete rohože a dáte na místo podlahový materiál. Lidé většinou volí elektrické vytápění pouze do jednotlivých místností, protože náklady na elektřinu tento systém prodraží, kdybyste jím chtěli vyhřívat celý dům. Také ušetříte, pokud máte možnost využívat nočního proudu. Ten Vám umožní nabít topné těleso levněji přes noc a teplo pak můžete využívat v průběhu následujícího dne.
Elektrický systém vytápění funguje nejlépe u podlah z keramických dlaždic, ale můžete ho použít u většiny typů podlahové krytiny včetně dřeva. Koberec je hustší a nevede teplo tak dobře jako dlaždice nebo dřevo, avšak výběrem správného podložení výrazně zvýšíte množství získaného tepla. Pod koberce se dávají dva druhy podložení: v podobě desek nebo žeber. Desky mívají také žebrovitý vzor. Pod koberce se doporučuje jako podložení 0,68 cm silná deska z pěnové gumy.
Protože elektrický systém vytápění se obvykle používá pouze v jedné místnosti, ovládá se vypínačem nebo automatickým termostatem. Protože se instaluje mezi podkladovou podlahu a samotnou podlahu, doba ohřívání je krátká. Zahřátí podlahy a celé místnosti obvykle trvá 30-60 minut. Když nastavíte termostat tak, aby se zapnul hodinu předtím, než budete vstávat, uvítá Vás pak v koupelně příjemně teplá vyhřátá podlaha.
Pokud máte malou koupelnu, můžete si instalaci provést i sami. Není to o nic těžší než pokládání dlaždic, budete však potřebovat kvalifikovaného elektrikáře, aby Vám systém připojil k termostatu. Bohužel se však nevyhnete před instalací topných rohoží tomu, že nejprve budete muset vytrhat dosavadní podlahu, takže ideální doba na přejití k tomuto systému vytápění ve Vaší koupelně, kuchyni či obýváku bude při jejich renovaci. Když odstraníte podlahu, stačí položit topné rohože a nad ně položit dlaždice. Lepidlo na dlaždice a spárovací hmota nemají na topné rohože vliv. Když bude podlaha na svém místě, můžete na topné rohože klidně zapomenout, nevyžadují totiž žádnou údržbu.
Když budete zvažovat cenu systému RFH, myslete také na to, že elektrický systém RFH zaznamenává zřídkakdy problémy. A když se přece jen objeví, můžete je vyřešit většinou sami. Před zasahováním (prohlížením, opravováním, vyměňováním) do systému vždy nejprve vypněte proud.
Systémy RFH, ať už hydronické nebo elektrické, nabízejí mnoho možností vytápění.