Málo známé architektonické divy světa

Málo známé architektonické divy světa 1

Všichni jsme slyšeli o Koloseu, Velké čínské zdi a Tádž Mahalu. Na světě jsou však také další méně známé architektonické divy, ke kterým většina turistů nezabloudí. 

 

Palác parlamentu, Rumunsko

Největší, nejdražší a nejmohutnější civilní správní budova světa, Palác parlamentu v Bukurešti, je skutečným málo známým divem architektury. Nechal ho postavit komunistický diktátor Nicolae Ceaușescu a budova je tak obrovská, že je obtížné ji vyfotografovat, abyste ji zabrali celou.

Neoklasicistická budova z roku 1984 má 12 pater (a dalších 8 pater pod zemí) spolu s asi 3 100 místnostmi zabírajícími plochu 330 000 m². Projekt stál bezprecedentních 3,3 mld. EUR, obyvatele Bukurešti však také velkou část jejich města. Pro stavbu Paláce parlamentu byla stržena jedna pětina centra Bukurešti včetně většiny jeho historických okrsků, více jak 30 kostelů a synagog a asi 30 000 soukromých obydlí.  

Vzorovaný koberec v hlavním patře, který se táhne stovky metrů v širokých chodbách, byl utkán přímo na místě; kvůli jeho rozměrům totiž nebylo možné ho vyrobit venku a přinést dovnitř.  

Rumunsko po stopách prince Charlese 

 

Velká mešita v Djenne, Mali

Velká mešita v Djenne byla postavena v roce 1907 a je to největší hliněná stavba na světě, postavená téměř kompletně z hliněných cihel sušených na slunci, písku, malty s blátem a omítky. Je považována za jeden z největších architektonických počinů súdánsko-sahelského stylu a v roce 1988 se stala památkou chráněnou UNESCO.

Její tři minarety jsou zdobeny palmovými kůly (stupni), které slouží také jako lešení při každoročních opravách: je to tradice, která proměnila v místní festival konající se vždy v dubnu a květnu.

Krutá severoafrická letní vedra způsobují ve stěnách z bláta praskliny a postupně je oslabují. Než nastanou pravidelné deště, sejdou se místní muži a znovu natřou celou stavbu hlínou sebranou z vyschlého jezera.

 

Pevnost Derawar, Pákistán

Pevnost monumentálních rozměrů Derawar s 40 úžasnými baštami se zvedá z pouště a tvoří nápadný hranatý útvar. Stěny pevnosti mají obvod zhruba 1500 m a výšku asi 30 m. Jedná se o velkolepou stavbu uprostřed pouště Cholistan, o které však mnoho lidí vůbec neví, dokonce ani Pákistánců.

Má to svůj důvod: abyste se dostali do pevnosti, musíte si zaplatit průvodce se čtyřkolovým vozidlem, který Vás při celodenním výletu odveze z města Bahávalpuru přes poušť Cholistan až k pevnosti, kde budete ke vstupu potřebovat speciální povolení od místního panovníka (amir).  

 

Studna Chand Baori, Indie

Chand Baori v Rádžasthánu je jednou z opomíjených památek Indie: impozantní hranatá studna se stupni hluboká 13 pater, jejíž stěny lemují spousty dvojitých schodišť, které sestupují asi 30 m na dno, kde se nachází jezírko se smaragdově zelenou vodou.

Fascinující spleť symetrických schodišť působí, jakoby tvořila nekončící stezku vedoucí hluboko do podzemí. Chand Baori s 3 500 schody je jedním z nejhlubších a největších zařízení svého druhu na světě. Nechal ji postavit král Chanda z dynastie Nikumbha mezi lety 800-900 n.l.  a měla být stejně tak hezká jako praktická. Díky podobě studny se v její spodní části udržuje větší chlad než nahoře, což je v horké vyprahlé krajině Rádžasthánu podstatné.

 

Starý most, Bosna a Herzegovina

Pokud má každá významná architektonická památka svůj příběh, u Starého mostu v Bosně-Herzegovině je to příběh o návratu.  

Starý most, jak ho nazývají místní, byl postaven ze 456 bloků místního kamene v roce 1566 podle osmanského tureckého architekta Mimara Hajrudina. Po dalších 427 let byl srdcem města Mostaru na řece Neretvě. Se šířkou 4 m, délkou 30 m a výškou 24 m je jednou z nejznámějších staveb země a jedním z nejkrásnějších příkladů islámské architektury na Balkáně. V 90. letech během Bosenské války však byl původní most zničen bosensko-chorvatskými vojsky. Po skončení války pak město i most prošlo rekonstrukci. Trvalo téměř 10 let, než byla myšlenka uvedena do praxe, a v červenci 2004 byl otevřen nový Starý most.

I když se most od své rekonstrukce změnil, jedna stará tradice přetrvala: místní lidé stále skáčou z mostu do ledové vody Neretvy, aby předvedli svoji statečnost a dovednost.  

 

Velká indická zeď  

Všichni známe Velkou čínskou zeď, ale jen málokdo ví, že také Indie má svoji Velkou zeď. Ta je součástí pevnosti Kumbhalgarh, jedná se o druhou nejdelší zeď na světě (po čínské) a nachází se v Rádžasthánu. V některých místech je zeď silná 4,5 m, má délku 36 km a její součástí je 7 opevněných bran. Místní panovník Rana Kumbha nechal zeď postavit v roce 1443 na ochranu své pevnosti, která stojí na kopci nad ní.

Legenda říká, že i přes několik pokusů stále nemohli zeď dokončit. Nakonec se král poradil se svým duchovním rádcem, který doporučil provést lidskou oběť. Svůj život nabídl dobrovolník, aby ochránil ostatní. Hlavní brána dnes stojí na místě, kde padlo jeho tělo, a chrám tam, kde byla uložena jeho useknutá hlava.  

Zeď byla rozšířena v 19. století a dnes chrání více jak 360 chrámů nacházejících se uvnitř, stále je to však pro většinu světa neznámý klenot architektury.

 

Mešita Sheikh Lotfollah, Írán

Mešita Sheikh Lotfollah, mistrovské dílo safíovské iránské architektury, se nachází na náměstí Nakš-e džahán ve městě Isfahán, byla postavena v letech 1603-1619 za vlády šáha Abbase I. a pojmenována po panovníkově tchánovi, šejku Lotfollahovi, váženému libanonskému islámskému učenci.

Mešita je nezvyklá v tom, že nemá minarety ani nádvoří. Důvodem je zřejmě skutečnost, že nikdy nebyla zamýšlena pro veřejnost, ale pro ženy ze šáhová harému. Proto také je samotná modlitebna přístupná dlouhou klikatící se podzemní chodbou a výzdoba mešity je mimořádně nádherná.

Kopuli pokrývají jemné kachle, které v průběhu dne mění barvu od krémové až po růžovou. Ve svatostánku můžete obdivovat komplexní mozaikovou výzdobu stěn a mimořádně krásný strop. Sloupy slunečního světla, které dopadají dovnitř skrz několik vysokých oken zdobených mřížovím, vytvářejí stále se měnící souhru světla a stínu.

Fascinující místa, na kterých potkáte minimum turistů