Šest důvodů, proč jsme ještě neobjevili mimozemský život

Šest důvodů, proč jsme ještě neobjevili mimozemský život 1

I vědci si dosud lámou hlavy nad tím, proč jsme dosud neobjevili žádného mimozemšťana. Pokud vezmeme v úvahu velikost vesmíru, počet planet podobných Zemi a další faktory, mělo by existovat desítky tisíc mimozemských civilizaci. Proč jsme tedy žádné nepotkali?

2066420-img-vesmir

Země je jedinečná
Tato hypotéza pracuje s myšlenkou, že sled událostí, díky kterému vznikl na Zemi život, byl takový komplexní, že není možné ho zopakovat. Ačkoli existují planety podobné Zemi, na žádné z nich se nikdy nevyskytne inteligentní život.
Inteligence naráží na časovou bariéru
Další hypotéza zase říká, že inteligentní formy života nejsou schopny tak dlouhodobého technologického rozvoje, který by umožnil cestování vesmírem na dlouhé vzdálenosti. Civilizace se snadno dostane do bodu, kdy ji přírodní katastrofa či válka buďto vyhladí, nebo způsobí zastavení technologický rozvoj. Existuje ale také názor, že naše civilizace je první, která časovou bariéru překonala a stane se pionýrem v cestování vesmírem.

[SCM]actwin,0,0,0,0;Celestia celestia.exe 14.4.2010 , 14:29:27

Země vůbec není taková jedinečná
V opozici k první hypotéze stojí tato, která říká, že mimozemšťané se o nás nezajímají, protože ve vesmíru existují mnohem zajímavější místa na život. Hyperinteligentní mimozemská civilizace, která dokáže komunikovat na vzdálenost světelných let, pravděpodobně touží po komunikaci s námi stejně, jako my toužíme vést rozhovor s mouchou. A další věc: proč by šli sem, když jen v naší galaxii existuje 8,8 miliard planet podobných Zemi?

Žijeme daleko
Existují lidé, kteří tvrdí, že mimozemský život existuje, ale je od nás příliš vzdálený. Zatímco v jiných galaxiích mohou žít civilizace z různých planet relativně blízko u sebe, o navázání komunikace s námi se zatím nepokusili. Jsme prostě příliš daleko a příliš osamělí, aby se jim to vůbec vyplatilo. A kdybychom jejich signál i náhodou zachytili, máme si podle asi nejznámějšího vědce Stephena Hawkinga dávat dobrý pozor, kdy odpovíme. Pokud totiž nebudeme dostatečně vyspělý, můžeme dopadnout jako jihoamerické národy po příchodu Conquistadora.

seti

Signály mimozemšťanů jsme zatím nezachytili
Signál od jiné civilizace se nedá zachytit tak snadno jako ten od mobilního operátora. Je třeba využít speciálních teleskopů, na které ale vlády utrácejí peníze jen nerady. Nicméně přece jen existuje zařízení, které se o zachycení takového signálu snaží. Je jím Allen Telescope, jehož výstavbu z velké části financoval spoluzakladatel Microsoftu Paul Allen. Inu, asi chce Windows prodávat i mimozemšťanům.

Signál nedokážeme rozpoznat
I když jsou jiné planety obydlené, jak si můžeme být jisti, že se život na nich vyvíjel podobně jako na té naší? Představte si například netopýra, který si dokáže díky zvuku vytvořit představu o prostoru. Možná s námi už mimozemšťané navázali kontakt, ale nedokážeme ho smyslově vnímat.