Spousta ruin a dalších historických památek roztroušených po ostrově odráží bohatou minulost Martinku spojenou s cukrovými plantážemi, výrobou rumu a otroctvím. Ostrov, který je také nazýván „Rumová metropole světa“, bývá považován za nejlepší ostrov v Karibiku pro gurmány, který láká svým charakterickým druhem kulinářské nabídky. Martinik má své kouzlo, spolu se smyslností, která podporuje romantiku, proto je místem, kam se lidé stále znovu vracejí.
Martinik je jednou z nejkouzelnějších destinací na západní polokouli. Frankofilové ho milují kvůli jeho jídlu, třtinovému rumu, hudbě a elánu, a také dostupností nejlepších francouzských produktů, od módy Chanel až po porcelán Limoges. Kromě toho nabízí tropickou krásu, která zahrnuje bílé písečné pláže a deštné pralesy. Vulkán Mont Pelée se tyčí nad přístavním městem St-Pierre, známým také jako „Pompeje Karibiku“. Největší město a metropole Fort-de-France nabízí spoustu půvabů a také skvělé restaurace a kluby. Obyvatelé ostrova Vás rádi přivítají a setkáte se zde s úsměvy a zdvořilostí.
Kolumbus byl první, kdo tento nádherný ostrov zahlédl v roce 1502, když byl obydlen divokými Kariby, kteří terorizovali pokojné Aravaky. Aravakové svůj domov nazývali Madinina (Ostrov květin), což mělo svůj dobrý důvod. Dodnes se zde daří mj. exotickým divokým orchidejím, plumériím, anturiím, nefritovým liánám (strongylodon) a stovkám pestrých variant ibišku.
Dnešní ostrov odráží svoji bohatou kulturní historii. V koloniálních dobách byl Martinik správním společenským a kulturním centrem francouzských Antil. Bohatý aristokratický ostrov byl znám krásnými ženami a pocházela odtud dokonce císařovna, Napoleonova Josefína. Ostrov prošel rozkvětem, kterému vládli plantážníci se služebnictem, večírky, vinnými sklepy a spoustou snobství.
Hospodářství Martiniku je stále závislé na produkci banánů, ananasů, třtinového cukru, rumu a rybolovu. Ostrov je také největší „pevností“ potomků původních francouzských plantážníků (békés), kteří jsou dodnes privilegovanou vrstvou na všech francouzsko karibských ostrovech. Je jich asi 4000 a mnoho z nich ovládá nejvýnosnější podniky na Martiniku, od banánových plantáží a destilerií rumu až po prodej aut. Elita se obléká do značkových oděvů přímo z mol v Paříži a obecně platí, že obyvatelé ostrova mají svůj styl. V čekárně na letiště ji téměř vždy možné poznat obyvatele Martiniku podle oděvu.
Ze 400 000 obyvatel ostrova jich 100 000 žije v metropoli Fort-de-France a jejím okolí. Ostrov má 34 samostatných obcí. I když počet francouzských obyvatel metropole nepřekročí 15 % celkové populace, Martinik je součástí Francie a její zámořský departement. Oficiálním jazykem je francouzština, ačkoli velká většina obyvatel také hovoří kreolsky. Tisíce z nich jsou jich zaměstnány ve státní sféře, což jim přináší mnoho výhod. Obyvatelé Martiniku tvrdě pracují a užívají si svého volného času, přičemž slaví vše od víkendů přes indické svátky a závody plachetnic až po karneval. Jejich radost ze života je nakažlivá – jakmile ji jednou zažijete, budete se sem vracet.
Proč navštívit Martinik:
- romantika – magická smyslnost proniká vším, přičemž ve Vás posílí dosavadní touhy a probudí spící vášně
- krásné pláže – nabízí celý seznam krásných pláž, kde si můžete užívat slunce a písku
- „francouzská spojka“ – díky francouzskému jídlu, francouzské hudbě a módě, je ostrov rájem pro ty, kdo hledají dobré věci
- výběr ubytování – hojnost stylových malých hotýlků, ale i velkých letovisek; také je možné se ubytovat v soukromé luxusní vile
- lákavé moře – můžete se na něj vydat na kajaku či plachetnici, v provozu zde i trajekt