Dr. Cristiano Huscher už dlouho používá robotiku a AI pro chirurgické postupy v italském řetězci nemocnic Policlinico Abano. Když se před nedávnem v nemocnicích na Sardinii 6 lékařů nakazilo covid-19, znovu se obrátil k technologii — tenkrát k UVD robotům na dezinfekci pokojů. Jejich roboti se samostatně pohybují po místnosti a pomocí UV-C ultrafialové záření ničí RNA ve virech a DNA v bakteriích, čímž efektivně odstraní schopnost viru nakazit lid a množit se.
„Robot usmrtí 99,99 % virů, bakterií a plísňových spor,” říká dr. Huscher, vedoucí onkologické chirurgie, robotiky a nových technologií. „Nemáme nové lékaře, sestry ani pacienty nakažené koronavirem od doby, co jsme začli používat tyto roboty.” Přitom si myslí, že použití robotů bude časem v nemocnicích povinné.
Italský řetězec nemocnic je mezí narůstajícím počtem zařízení, která chtějí co nejrychleji přijat inovativní technologie pro boj s koronavirem. K těm patří také robotický pes, který dohlíží na společenský odstup v parcích, dále teplotní senzory, které zjistí zvýšenou teplotu ze vzdálenosti až 3 m, nebo senzory hlídající pro mytí rukou. Americký CARES Act, který poskytl finanční podporu pro technologické aktualizace a inovace v USA, zároveň povzbuzuje společnosti, by přistoupily rychleji a ochotněji než dříve na nejnovější technologie.
„Tím se vše urychlí,” říká Victoria Petrock, hlavní analytička pro eMarketer, společnost zabývající se průzkumem trhu, daty a jejich analýzou.
Technologie využívající UVC záření přitom byla v centru pozornosti. Výrobce UVD Robots, spadající pod společnost Blue Ocean Robotics v Odense v Dánsku, začal už v roce 2014 vyvíjet UV dezinfekční roboty.
„Každoročně se miliony pacientů nakazí a tisíce jich zemřou na infekce získané během hospitalizace,” říká Claus Risager, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Blue Ocean Robotics. Podle něj vědci už dlouho vychvalovali UV-C záření jako zbraň proti SARS, MERS a dalším virům. Proto společnost vytvořila UV dezinfekční mobilní robot, který se pohybuje po místnosti, ničí na povrchu viry a bakterie přenášené vzduchem, což mu zabere 10 až 15 minut. Na trh se dostal v roce 2018.
„Vidím jeho potenciál,“ říká Darren Smith, raný investor do UVD Robots z Brisbane v Austrálii, a dodává, že během pandemie koronaviru poptávka vzrostla nad všechna očekávání.
„UVD roboti se dnes využívají v nemocnicích, na letištích v jižní Evropě, v jednom vězení v jižní Asii nebo ve skupině hotelů v Irsku,“ říká Per Juul Nielsen, generální ředitel společnosti.
K dalším společnostem vyrábějícím UV roboty patří Xenex, Tru-D, Puro Lighting a Surfacide. Často se jedná o pevné – nikoli mobilní – roboty.
Robot ADDAMS, vytvořený Univerzitou Jižní Kalifornie, jde ještě o krok dále. Je vybaven ramenem od Universal Robots, které může zvedat předměty, otvírat přihrádky, posouvat předměty a dokonce otevřít a zavřít dveře na dálku zatímco dezinfikuje místnosti UV zářením a postřikem peroxidu vodíku.
Prof. Satyandra K. Gupta, ředitel Centra pro pokročilou výrobu při Univerzitě Jižní Kalifornie, vidí použití UV robotů v nemocnicích, v nákupních centrech, kinech, vlakových nádražích, školách a prodejnách potravin. Newyorská dopravní společnost nedávno zahájila pilotní program použití UV lamp od Puro, kterými v noci dezinfikuje vozy metra a autobusy.
Avšak UV-C lampy nemohou být použity v prostorách, kde jsou lidé. Delší vystavení jejich záření může způsobit rakovinu kůže, poškození oční rohovky a další problémy. Floridská pobočka Melbournské kliniky vytvořila dezinfekční zařízení, které používá jinou technologii – far UVC, které vědci považují za verzi UV-C bezpečnou pro lidi. Tato technologie používá kratší pásmo vlnovou délku, které nepronikne pokožkou, a proto nepoškodí buňky a tkáně pod ní, jak říká David Brenner, ředitel Centra pro radiologický výzkum Kolumbijské univerzity. Přitom ale zlikviduje mikroby, bakterie a viry na povrchu a ve vzduchu.
„Jedna z užitečných vlastností UV záření obecně je to, že nerozlišuje mezi bakteriemi odolnými vůči lékům a těmi, co na léky reagují,“ říká dr. Brenner. „Přitom poškozuje DNA či RNA bakterií a zabíjí je. Uvědomili jsme si, že to platí i na viry.“
Fred Maxik, dřívější vědec NASA a zakladatel Healthe, říká, že tuto technologii propaguje už asi 3 roky, ale lidé zareagovali, až když došlo na covid-19. „Nikdy jsem si nemyslel, že je možná pandemie takového rozsahu. Někdy musí nastat až tak strašné věci, aby se vám dostalo pozornosti.“
Dále je zde Spot, robotický pes (na úvodním obrázku) od společnosti Boston Dynamics, který se prochází v oblíbeném parku v Singapuru a připomíná návštěvníkům pravidla společenského odstupu. Robot vybavený senzory a kamerou se záběrem 360° je řízen na dálku a má vestavěný reproduktor, který pouští nahranou zprávu, když objeví lidi, kteří nesplňují pravidla odstupu.
Také senzory a IoT zařízení nositelné na těle jsou významné v boji s koronavirem.
Triax Technologies v Norwalku, Connecticut, vyrábí senzory pro použití na stavbách. Jejich senzor Spot-r, který se nosí na opasku, přináší automatizaci hlášení příchodů a odchodů, takže zaměstnanci nemusí čekat ve frontě u vchodu nebo turniketu. Také sleduje zaměstnance na pracovišti, dává upozornění o nehodách a umožňuje pracovníkům nahlásit úraz zmáčknutím tlačítka. V dubnu společnost Triax dodalal nové zařízení Proximity Trace, které zapípá, když zaměstnanci stojí méně než 1,8 m od sebe. Také sleduje každodenní pohyby zaměstnance: pokud je u něj zjištěn virus, sledovací zařízení umí identifikovat lidi a zařízení, které byly vystaveny působení infikované osoby.
Společnost Gilbane Building Company se základnou ve městě Providence, stát Rhodos Island, začala používat senzory Spot-r na mnoha svých stavbách už před 3 lety, a v dubnu pak doplnila zařízení na sledování blízkosti (proximity tracer).
„Když se Spot-r před 3 lety poprve objevil, byly zde negativní reakce, které na něj pohlížely jako na něco připomínajícího Velkého bratra,” říká Michael McKelvy, prezident společnosti and generální ředitel Gilbane. „Avšak tyto obavy se už dnes nevyskytují.”
Analytička Victoria Petrock však nabádá k opatrnosti: „Když začnete sbírat osobní data, společnosti budou muset začít našlapovat velmi opatrně.“
Poptávka je rovněž po teplotních senzorech. Společnost Hitachi vytvořila zařízení, které zjistí teplotu odhalených částí těla ze vzdálenosti až 3 m. Je vybaveno infračervenými kamerami, které umožňují, aby společnost označila osobu s vyšší tělesnou teplotou, takže bude moct ohrožené lidí nahlásit na druhotnou kontrolu ještě předtím, než vstoupí do areálu firmy.
Justin Bean, globální ředitel Smart Spaces Marketing při Hitachi, prý věří, že se mapování tělesné teploty může stát dalším běžným prvkem kontroly na letištích nebo velkých nádražích (tak jako se po 11. září 2001 stalo běžným zabavovat pilníky na nehty a lahve s vodou na letištích).
Dále je zde automatizované zařízení monitorující mytí rukou od Hitachi, které zjišťuje, jestli si zaměstnanci na toaletách myjí ruce dostatečně dlouho (min. 20 sekund). Zařízení monitoruje aktivity a poskytuje data (beze jmen) nadřízeným a manažerům.
Ale budou tyto dočasné nástroje a technologická zařízení zahozena, až pandemie skončí? Claus Risager (Blue Ocean Robotics) poznamenává, že v posledních dvou desetiletích došlo k propuknutí už tří vážných virových onemocnění – SARS, MERS a covid-19. „Tohle je už třetí za 20 let, což není nic neobvyklého, ale neobvyklé je, že tady se nám nepodařilo zvládnout jeho šíření po celém světě. Na to jen tak nezapomeneme.”
***
Nový český antigenní test na bazi slin dnes vyrábí společnost Bakter Medical. Jejich testy doporučují přední čeští odborníci: podle českých laboratorních výsledků mají velkou shodu s PCR testy. Testy mohou snadno provádět i osobami bez zdravotnické kvalifikace a nevyžadují laboratorní vybavení. Jsou vhodné pro testování do firem, domov důchodců, škol, sportovních organizací apod.. Testy můžete provádět doma před schůzkou, návštevou rodiny, odchodem do zaměstnání nebo na různé akce. Více o testech se můžete dovědět na stránkách https://www.baktermedical.cz/