Anglický výraz pro souostroví je archipelago, což je odvozeno od řeckého arkhi (hlavní) a pegalos (moře). Původně to bylo označené pouze pro Egejské moře, tj. je část Středozemního moře mezi Řeckem a Tureckem, která je posetá ostrovy. Dnes výraz platí pro kteroukoli skupinu ostrovů, ale (tak jako v případě Odysea, když vyrazil poznávat původní „souostroví“) myšlenka cestování mezi ostrovy rozdmýchává touhu cestovat i dnes. Konec konců, kde jinde mohou cestovatelé najít takový rozsah jedinečných zážitků tak blízko sebe? Jednoduše řečeno, souostroví jsou přímo stvořena pro dobrodružství a také Vy můžete podniknout vlastní odyseu. Zde uvádíme pár možností, které mohou podnítit Vaši představivost.
Galápagy, Ekvádor
Tradiční ráj pro milovníky divoké přírody
Mořští leguáni, terejové modronozí, vícebarevní krabi světlonozí – tyto proslulé obyvatele Galápag jistě také znáte z TV. V tomto případě však obecná známost nestačí: když na vlastní oči spatříte jedinečnou živou přírodu, která inspirovala Charlese Darwina k vytvoření teorie evoluce, bude to pro Vás úžasný cestovatelský zážitek. Většina návštěvníků zůstane na palubě lodi, se kterou navštíví více ostrovů, ale také je možné se ubytovat v hotelu na některém z větších ostrovů, a odtud pak podnikat jednodenní výlety.
Tip: TAME, Avianca a LAN létají z Quita a Guayaquilu v Ekvádoru.
Haida Gwaii, Kanada
Úžasná kultura uprostřed deštného pralesa spolu s hojností mořského života
Divoké ostrovy Haida Gwaii (dříve Ostrovy královny Charlotty), které leží asi 145 km od skalnatého pobřeží kanadské Britské Kolumbie, bývají často označovány jako „kanadské Galápagy“. Mají mocné kouzlo, které vytváří kombinace živé domorodé kultury s pralesů patřících k nejstarším a nejméně dotčeným na Zemi. Po návštěvě kulturního centra Haida Heritage Centre na severu se vydejte lodí či letadlem do Národního parku Gwaii Haanas na jihu, což je rozsáhlá divočina smrků a cedrů s hojností endemické fauny a flóry. Také se dobře dívejte, jestli nezahlédnete velryby, kosatky dravé a mořské vydry, kterým se daří v chráněných vodách kolem ostrovů.
Tip: Air Canada létá z Vancouver a BC Ferries provozuje trajektové spoje ze Země prince Ruperta.
Boninské ostrovy (Ogasawara), Japonsko
Tropický balzám na duši mimo obvyklé turistické trasy
Je těžké se smířit se závratným rozdílem mezi Tokiem, překotně rušným high-tech velkoměstem, a osamělými tichými Boninskými ostrovy (Ogasawara), a přesto se tyto dva protipóly oficiálně nacházejí ve stejné japonské prefektuře. Vystesovaným obyvatelům Tokia a všem dalším, kteří se chtějí odreagovat, se vyplatí dlouhá plavba trajektem na nefritový řetězec ostrovů obklopený mořem plným delfínů. Ano, ostrovy vyzařují klid, ale to neznamená, že tu není co dělat: v jejich čistém prostředí Vás jistě nepřekvapí, že se lesy i podmořské útesy Ogasawary hemží životem a čekají jen na Vás, až se sem vydáte na pěší túru nebo si zaplavat.
Tip: existuje jen jeden způsob: 24 cesty trajektem z Tokia.
Komorské ostrovy
Islámská kultura a trosečnické kouzlo
Trojice ostrovů Grande Comore (Ngazidja, Velký komorský ostrov), Mohéli (Mwali) a Anjouan (Nzwani) se nepodobá žádnému jinému místu v Indickém oceánu: oproti sousedním Seychelám uvítají Komory, islámská země na severu Mosambického průlivu, jen pár tisíc návštěvníků ročně. Propojují se zde africké, arabské, malgašské a francouzské vlivy a vytvářejí společně efekt, který je opojný stejně tak jako vůně tropických květin, které jim daly přezdívku „Voňavé ostrovy“. Projděte se po medíně metropole Moroni, vylezte na doutnající sopku Karthala na jihu ostrova Grande Comore, a pak se vydejte na plachetnici na ještě odlehlejší ostrovy Mohéli a Anjouan, kde žijí ohrožené želvy a netopýři kaloni.
Tip: Kenyan Airways, Air Tanzania a Air Madagascar létají na ostrov Grande Comore.
Azory, Portugalsko
Ráj pro dobrodružné aktivity uprostřed Atlantiku
Hledači vzrušení by měli zamířit přímo na devět vulkanických ostrovů uprostřed Atlantiku. Geologie a geografie vytvořily společně v tomto zámořské autonomní území Portugalska ráj pro milovníky adrenalinu. Ti zde mohou plout na plachetnicích i na kajaku, podnikat pěší túry, surfovat, slaňovat skály, prozkoumávat kaňony, provozovat paragliding i horskou cyklistku. Díky své poloze zajišťují Azorské ostrovy také vynikající možnosti pozorování velryb a – pokud byste Vám mezi adrenalinovými aktivitami zatoužili po troše kultury – starobylé vinice na ostrově Pico a staré město Angra do Heroismo na ostrově Terceira, což jsou dvě památky chráněné UNESCO.
Tip: TAP, Ryanair, Delta a další létají z destinací v Evropě a v USA.
Bacuit Bay, Filipíny
Nádherné skalní útesy a smaragdové laguny
Celé Filipíny, které se skládají z více jak 7000 tropických ostrovů, působí jako trosečnický ráj. Ale dlouhý úsek provincie Palawan, který byl inspirací pro román Pláž od Alexe Garlanda, je jistě jednou z hlavních atrakcí. Na ostrově Palawan samotném přitahují zkušené hledače pláži strmé vápencové útesy obklopující nefritové a tyrkysové mělčiny v zátoce Bacuit Bay. El Nido představuje vstupní bránu do mihotajícího se tohoto vodního světa, který si nejlépe prohlédnete na kajaku. Očekávat můžete skryté laguny, nádherné pláže a šnorchlování patřící k nejlepšímu v jihovýchodní Asii.
Tip: Airswift létá z Manily a dalších filipínských destinací.
Palawan: potápění k vrakům lodí
Orkneje, Skotsko
Cestování v čase

Z dnešního pohledu je to zvláštní místo, avšak větrné ostrovy u severovýchodního Skotska byly centrem civilizace doby kamenné. O tom svědčí Skara Brae, Ring of Brodgar a další působivé kamenné stavby, avšak ploché úrodné ostrovy si uchovávají rovněž stopy pozdějších epoch, od doby bronzové až po vikinskou, nemluvě o novodobé válečné historii, kdy přírodní přístaviště ve Scapa Flow sloužilo jako úkryt pro Britské námořnictvo za obou světových válek. Kromě svého bohatého dědictví jsou Orkneje také magnetem pro milovníky přírody díky svým plážím s lasturami a tuleni, a také procházkám po pískovcových útesech doprovázeným křikem mořských ptáků.
Tip: Flybe létá z větších skotských měst, zatímco společnost Northlink Ferries provozuje trajektové spojení z Aberdeenu; v sezóně také bývají k dispozici kratší lodní trasy.
Šalamounovy ostrovy
Bosé krasavice a podmořské divy v jižním Pacifiku
Tato část světa se zaměřuje na útočiště na opuštěném ostrově. Mnohé z ostrovů se mohou chlubit letovisky a resorty se vším všudy, avšak Šalamounovy ostrovy nabízejí jinou zkušenost: zde budete bydlet spíše ve skromném penzionu než v bungalovu nad vodou, zatímco hlavní potěšení přináší prozkoumávání míst, kde jakoby se zastavil čas. To je překvapivé vzhledem ke skutečnosti, že Šalamounovy ostrovy okouzlují smysly svými bujně zelenými lesy, lagunami v indigovém odstínu, a především divy pod hladinou. Ty sem lákají hloubkové potápěče, kteří přicházejí za kaleidoskopickými korály a vraky z II. světové války. Ale díky túrám džunglí ke skrytým vodopádům, vynikajícím podmínkám pro surfování a ukázkám melanéské kultury existuje také dostatek důvodů, proč zůstat nad hladinou.
Nejkrásnější ostrovy v jižním Pacifiku
Špicberky, Norsko
Severní pól pro smrtelníky
Pokud se Vám nepodařilo se dostat na řádnou polární expedici, cesta na ostrovy Špicberky pokryté ledem a ležící daleko v severním Atlantiku patří k nejlepším způsobům, jak zakusit život za polárním kruhem. A je to skutečně pozoruhodný život: více ledních medvědů než lidí se potuluje v zemi s praskajícími ledovci, kde roční období diktují, co mohou ostrovy nabídnout. V létě si můžete vybírat z desítek lodních výletů, pěších túr a výprav na saních tažených psím spřežením, a tak poznávat toto divoké souostroví pod září půlnočního slunce. Se psy je sice možné cestovat i v zimě, ale jízda na sněžném skútru (snowmobile) představuje nejrychlejší způsob, jak překročit polární noc; turistické společnosti také nabízejí vícedenní výlety na běžkách.