Lanzarote, Kanárské ostrovy
Není žádným tajemstvím, že Kanárské ostrovy spolehlivě nabízejí slunce v zimním období, ale může být překvapením, že ostrovy mají také svoji další stránku. Když se vyhnete okázalým mega resortům na východním pobřeží, objevíte velmi zajímavé Kanáry. Zástavba v krajině většinou vděčí za svůj vznik místnímu architektovi Césaru Manrique, který navrhl mnohé z významných architektonických počinů na ostrovech. Patří k nim Jardín de Cactus, jeho magický kaktusový amfiteátr, nebo dům, který navrhl pro sebe, kde jsou jeskyním podobné místnosti vytesány v lávových bublinách (dnes zde sídlí Nadace Césara Manrique). Přitom je třeba říct, že zdejší vulkanická krajina je uměleckým projektem přírody sama o sobě. NP Timanfaya představuje okouzlující mozaiku všech ostínů země. A pokud se necítíte na výstup na vulkán, pak se můžete aspoň ponořit pod hladinu a prohlédnout si podmořský sochařský park Museo Atlántico nebo surfovat na místní oblíbené pláži Famara, což je dramatický úsek severního pobřeží.
Kanárské ostrovy Fuerteventura a Lanzarote
Silver Lake, Los Angeles, USA
Čtvrť Venice už oficiálně změnila svoji podobu z drsné na luxusní a můžete tam z Los Angeles zamířit, pokud hledáte více bohémské a méně okázalé prostředí. Vydejte se na východ do čtvrti Silver Lake – není zde sice pláž, ale pohodová sousedská atmosféra to dokonale vynahradí. Domy se táhnou po svazích kopců porostlých zelení až k bulvárům s palmami a spoustou retro triček a vinylových gramodesek. Uvidíte obchody s potřebami pro surfaře a farmářské trhy, pouliční malby a pojízdné prodejny s jídlem (food truck), a také temné alternativní indie kluby, odkud se vynořily kapely jako Foo Fighters a Foster The People. Můžete si Venice představit jako nekončící léto, stylové a mladé, a to i v lednu. Navíc – tak jako v jiném samostatném kreativním centru – se zde rodí trendy v oblasti jídla: můžete si např. dát francouzsko-mexický brunch v restauraci Trois Familia podávající pokrmy fusion.
Barbados, Karibik
„Pláž, jídlo, pití, tanec – a tak pořád dokola,“ tak se podle slov zpěvačky Rihanny tráví ideální den na Barbadosu. Jistě je to pohodová atmosféra tohoto karibského ostrova, díky níž se sem hosté opakovaně vracejí, ale také zdejší hojnost pláží s měkkým bělostným pískem. Luxusní západní pobřeží sice může představovat pětihvězdičkový luxus, ale když se vydáte více na jih, scéna se rychle změní a obklopí Vás místní život. Při živé zábavě Friday Night Fish Fry na tržišti Oistins místní komunita vyráží ven a baví se pod širým nebem na párty s čerstvě ulovenými rybami na grilu a dunícím reggae. Nebo zamiřte ještě blíže do čtvrti St Lawrence Gap, což je série hlučných rumových barů. Na tišším východním pobřeží pak surfaře přitahují vlny Atlantiku. Vesnice Bathsheba má na ostrově k bohémskému prostředí nejblíže a spatříte zde surfaře a potetované umělce. V lednu, což je soumrak hlavní sezony, je celý ostrov lákavý, zalitý slunečním svitem v průměru 9 hodin denně.
Kapverdy
Kapverdy jsou hrstka vulkanických ostrovů ležících více jak 560 km od pobřeží afrického Senegalu, takže na první pohled mohou působit jako osamělé místo uprostřed Atlantiku. Ale není bez důvodu, proč se v současnosti ostrovy stávají oblíbeným cílem pro plážové pobyty s leteckou dopravou: najdete tu kilometry nepřerušených slonovinově bílých pláží, neskutečně čistý příboj a fascinující měsíční krajinu. Nemluvě o stále slunečném počasí: průměrná teplota v lednu činí 25 ˚C. A také je zde pěkná malá eko chata, která soupeří o pozornost s velkými hotely a s ekonomickými penziony. Hotel Spinguera 3* používající pouze energii z obnovitelných zdrojů se nachází ve zrenovované rybářské vesnici s vlastní pláží na severním pobřeží ostrova Boa Vista (portugalsky „Dobrý výhled“). Představte si krásné vily vytesané z kamene a vybavené jasně žlutými okenicemi, čisté bílé ložnice a večeře při západu slunce ve svitu luceren… V tomto poklidném ráji můžete celé dny prolenošit. Anebo se vydat na návštěvu více ostrovů a blíže poznat skalnatou krásu Kapverd: od červených pouští a solných plání na ostrově Sal až po ostrov São Vicente, který je centrem zdejší pestré afro-portugalské kultury.
Montreal, Kanada
Pokud Vám nevadí teploty stále pod nulou, kanadský Montreal je místem pro Vás. Zdejší každoroční Igloofest vyláká ven houfy lidi navlečených do teplých bund, kteří se vydají na přehlídku světových počinů elektronické taneční hudby (v minulých letech zde vystoupil např. Bonobo). Jinde najdete francouzskou zámeckou architekturu, která vypadá pod námrazou opravdu pohádkově, nebo se můžete vydat na sněžnicích na vrchol Mount Royal, odkud budete mít vynikající výhledy na město (kopec se zvedá přímo uprostřed města). Hipstery ve čtvrti Mile End nahradily dobře oblečené mladé rodiny, ale zdejší gurmánské instituce zůstávají: zahřát se můžete klasickými montrealskými sendviči s uzeným masem v Schwartz’s nebo ručně vyráběnými bagely vytaženými přímo z pece (a lepšími než v NYC!) v St-Viateur’s. Na zahřátí se v chladnu doporučuje poutine (kanadská verze hranolků) – dát si je můžete v Au Pied Du Cochon nebo v Le Grande Manger. A pokud se budete chtít ukrýt před zimou, najdete zde celé „Podzemní město“ se sítí obchodů, muzeí a restaurací přímo pod centrem města.
Nejlepší ledové hotely, iglú a vesnice
Čína
V lednu Čínu bičují drsné zimní vichry, to ale zároveň znamená menší davy u nejvýznamnějších památek, jako je terakotová armáda a Velká čínská zeď (která vypadá se sněhovým popraškem obzvlášť krásně). Nižší ceny hotelů také představují skvělou záminku pro velkou cestu s návštěvou mnoha míst. Lahodné knedlíčky s polévkou v restauracích xia long bao v Šanghaji pak představují skvělý prostředek proti chladu. V tuto dobu je zde hlavní událostí festival se sochami z ledu Harbin Ice and Snow Sculpture Festival, který debutoval už v roce 1963 a od té doby se opakovaně dostal do Guinessovy knihy rekordů. Tisíce lidí přijíždějí každoročně do dočasného ledového města, kde každý rok znovu vznikají repliky hlavních světových památek (jako je pekingské Zakázané město nebo moskevský Chrám Vasila Blaženého) z ledu a v životní velikosti. Když nastane noc, skulptury jsou nasvíceny barevnými světly, takže stojí za to se dobře obléct a přestát chlad – teploty po setmění mohou spadnout až k -24˚C.
Panama
Není nic těžkého najít dokonalou fotogenickou pláž pro Instagram v Panamě, malé zemi se dvojím dlouhým pobřežím. Horší už je to s hledáním podobně stylového ubytování. Možná proto tato země stále stojí ve stínu svých hlučnějších sousedů, Kolumbie a Kostariky. To se jistě změní s otevřením resortu Islas Sacas Reserve & Lodge se spoustou chat casitas z třešňového dřeva rozesetých na stejnojmenném souostroví ležícím pouze 32 km od atlantického pobřeží. Pokud toužíte po dobrodružství ve více přírodním stylu, můžete se vydat na karibské souostroví San Blas nedaleko pobřeží, které patří domorodému kmenu Guna. Nejsou zde žádné hotely ani informační tabule: pouze chýše a hamaky rozeseté na plážích vypadajících jako z pohádky. Když pak budete chtít změnit rychlost, Panama Jazz Festival v lednu je ideální, pokud chcete návštěvu země spojit s hudbou. Ubytovat se můžete v prvním středoamerickém W hotelu nebo zamířit do staré čtvrti (casco viejo). Kdysi ji ovládaly gangy, dnes je však zaplavena prodejnami modního stylového oblečení umístěnými ve zrenovovaných koloniálních budovách; najdete zde také romantické butikové útočiště, 4* hotel La Concordia.
Val-d’Isère, Francie
V lednu jsou už davy slavící příchod nového roku pryč a žádné školní prázdniny v dohledu, takže je to vhodný čas vyrazit na lyže do Alp. Val-d’Isère nabízí nejspolehlivější prachový sníh na evropském kontinentu, ale navíc je dnes tohle francouzské lyžařské centrum ještě okázalejší než dříve. Město zahájilo revitalizaci, která má trvat 5 let a která zahrnuje proměnu stanice lanovky na vrcholu v ultraluxusní hotel. Le Refuge de Solaise byl otevřen v prosinci 2018 a nabízí nepřekonatelné výhledy 360°, dále spa, restauraci a dlouhou slunečnou terasu. Příznivci luxusních horských chat přitom mají více možností než kdy dříve: 7pokojová chata Chalet Husky má lezeckou stěnu, nekonečný vodopád a prostor pro sportovní střelbu a lukostřelbu. Do těch byste se asi neměli pouštět po návštěvě baru Dick’s Tea Bar. A pokud Vám nestačí sjezdové svahy olympijské úrovně a restaurace ověnčené michelinskými hvězdičkami, jsou zde také další inovativní způsoby, jak si přijít na své: co třeba závodní okruh BMW pro jízdu na ledě?
Porto, Portugalsko
Není pochyb o tom, že Portugalsko je na vzestupu: v roce 2017 ho navštívilo rekordních 20 mil. návštěvníků. Zdejší mírné zimy neobnášejí mrazy, jsou tišší, a ceny jsou nižší než obvykle, a to v destinaci už tak považované za cenově dostupnou. Porto, které je menší sestrou Lisabonu, prošlo vlastním kreativním obrozením. Kdysi rozpadající se středověké ulice dnes ožívají díky provizorním venkovním kavárnám a místní designéři proměnili zrekonstruované řadové domy ve stylové hotely. Také gurmánská scéna vzkvétá, a přitom jsou ceny stále mírné: např. 10chodové menu v útulné restauraci Pedro Limaõ (jen 6 stolů) vyjde asi na 40 EUR. V údolí řeky Douro 100 km odtud najdete terasovité vinice produkující proslulé portské víno; údolí je tak klidné, že zde byl v nedávných letech otevřen resort Six Senses.
Paddington, Sydney, Austrálie
Pokud je Sydney městem, jak má být – odlehlým, kosmopolitním a zároveň stále plážovým – pak jeho luxusní předměstí Paddington představuje předměstský ráj. Je módní a zámožné, má ruch odpovídající centru města, ale zároveň půvab vesnice. Barevné viktoriánské řadové domy s kovanými balkony působí jako z Notting Hill. Hlavní promenáda Oxford Street je plná kaváren, hospod a butiků, zatímco ve vedlejších uličkách najdete příjemné galerie umění, designérské ateliéry a pěkné bary. Návrhářka Nicky Zimmermann začala prodávat své modely na proslulých nedělních trzích v Paddingtonu a dnes její prostornou prodejnu naleznete na Glenmore Road. Nebo se můžete připojit ke gurmánům v restauraci Fred’s, kde kompletně ženský kuchařský tým Danielle Alvarezové připravuje pokrmy z farmářských produktů. Leden představuje vrcholné léto v Sydney, s příjemnými teplotami a s festivalem Sydney Festival zaplavujícím město hudbou a uměním.
.
Nikaragua, Střední Amerika
Nikaragua je dost možná jediná středoamerická země, kde najdete všechno: tropické deštné pralesy a čisté pláže lemované palmami, vzdálené vrcholky sopek pokryté sněhem, a v posledních letech také pár výjimečných eko chat. Leden představuje dvojí požehnání: je to měsíc s nejpříjemnějšími teplotami v celé zemi a s nejméně srážkami (téměř žádnými) na tichomořském pobřeží Nikaraguy.
Pobřeží Brazílie
Na návštěvu brazilského pobřeží v lednu stojí za to nechat celé své volno. Oslavy příchodu nového roku strávíte v Rio de Janeiru nebo Sao Paulu, a pak se zdržíte dalších pár týdnů, kdy zamíříte na pobřeží do některého z úžasných plážových rájů. A výběr je zde opravdu bohatý, spolu s tisícovkami kilometrů nezalidněných pláží se zlatým pískem, palmami a omývaných tyrkysově modrým mořem. Najdete zde krásné lidi pít koktejly caipirinha na plážových párty. Jsou to prostě místa, kde se tradiční klišé mění ve skutečnost.
Trancoso ve státě Bahia, je nejstarší z pobřežních center a stále jedno z nejlepších. Dále souostroví Fernando de Noronha nebo Itacaré oblíbené surfaři, a také Canavierias, Barra Grande. Ostrovy Boipeba a Tinharé, které jsou zcela bez aut. A pak Sao Luís a Jericoacoara na divokém a úžasném severovýchodním pobřeží.
Myanmar (Barma)
Země působí jako z jiného světa po celý rok, ale leden je nejlepší doba (málo deště, spousta slunce, příjemné teplo) pro návštěvu Myanmaru, od jeho pagod a chrámů v mlžných horách, kde začínají Himaláje, až po rajské a téměř neznámé tropické ostrovy.
Zlaté pobřeží v Austrálii
Nový rok můžete zahájit hned několika oslavami: v Sydney se konají možná nejlepší novoroční párty na světě. Pak se vydejte po Zlatém pobřeží až k Byron Bay, k ostrovům Whitsundays nebo k Velkému bariérovému útesu, ale klidně i jinam na východním pobřeží. Leden je k tomu nejpříhodnější měsíc: prosincové davy jsou pryč a počasí je příjemně teplé. Jídlo, pití, pláže, soukromé ostrovy… Všechno je zde velké a v odvážném stylu. Začněte proto rok stejným způsobem a naberte síly na celý další rok.
Belize, Střední Amerika
V Belize je horko a vlhko, hodně prší a zemi sužují tropické bouře a hurikány. Ale nenechte se tím odradit. Je to skvělé útočiště v Karibiku pro ty, kdo mají rádi karibský ráj trochu drsnější: najdete zde vysočinu porostlou tropickou džunglí, mayské ruiny i nádherné pláže, které budete sdílet jen s hrstkou hippies a plážových povalečů. Leden a únor jsou nejlepší měsíce pro návštěvu, příjemně teplé a ne příliš vlhké.
Thajsko
Thajsko v lednu představuje blaženost. Je to sice vrcholná sezona, ale chaotické peklo v době Vánoc a Nového roku je pryč. Bangkok je stejně tak příjemný jako vždy a ostrovy na jihozápadním Andamanském pobřeží – Koh Phi Phi, Phuket, Koh Lanta – jsou stejně tak krásné. Na východní straně ležící ostrovy Koh Samui, Pha Ngan a Tao jsou deštivější – pokud míříte tam, je lepší počkat až do března. Ale v každém případě zdejší monzunové deště udeří, vyprší se – a o hodinu později jsou už všichni zase na pláži.
Jihoafrická republika
Existuje spousta důvodů pro návštěvu JAR, tak to vezmeme stručně: vynikající jídlo a víno, pláže, hotely; fantastické scenérie, od Zahradní cesty (Garden Route) a Západního Kapska až po Little Karoo; vzrušující setkání se divokými zvířaty při safari, kdy budete ubytování ve skvělých chatách nebo ve špičkových vilách na pobřeží. Leden je jedním z nejlepších měsíců pro všechny tyto aktivity. Víno můžete pít po celý rok. Navíc leží zhruba ve stejném časovém pásmu jako Evropa, takže se ani nebudete potýkat s „pásmovou nemocí“.
Bruggy, Belgie
Bruggy v zimě znamenají sníh, pivo a hranolky. Krásné belgické městečko je jedním z vzácných míst, která jsou stejně tak lákavá v sychravém období zimy jako v létě. Je to fantastické místo – prostě jako z pohádky (stačí se podívat na film V Bruggách, 2008). A sníh je výbornou záminkou, proč někam zapadnout – město má totiž také mnoho důvodů proč zůstat uvnitř: zajímavé interiéry, vstřícné taverny se spoustou dobré zábavy a belgického piva, a také obchody se starožitnostmi a vetešnictví, kde se můžete přehrabovat. Dále nádherné staré hostince na kanálech, bary a restaurace osvětlené svíčkami; a také mušle s hranolky (moules-frites) a sladké poháry se spoustou šlehačky a třešňovice. Dlouhý víkend stačí na to, abyste si vše prohlédli – a přibrali alespoň kilo.
Mexiko
Pobřeží Mexika má vše, co evropská zima postrádá: světlo, barvy, exotiku; je teplé, vonící a bujaré. Nabízí párty pořádané na pláži, jógu pod stromy nebo koupání v závrtech (cenote). Za kosmickými vibracemi se vydejte do Tulumu a na malý ostrůvek Isla Holbox u špičky poloostrova Yucatán; za haciendami a malými letovisky na Mayskou riviéru; za koloniální architekturou do Méridy, zatímco na západním pobřeží najdete slunečnou Sayulitu vyhledávanou surfaři. Počasí v lednu je skvělé na atlantickém i na tichomořském pobřeží: je horko, ale ne příliš, a téměř neprší. Před cestou doporučujeme si přečíst romány The Lacuna a Poisonwood Bible od Barbary Kingsolver.
Rádžasthán, Indie
Indický stát princů je v lednu lákavý: je zde příjemně teplo, davy z předchozího období svátků jsou pryč a Vy můžete tančit v jeho palácích jako při natáčení scény v Bollywoodu. Nenechte si ujít hlavní poklady – růžové město Džajpur, modrý Džódpur a romanticky zlatý Udajpur. Ale udělejte si místo v rozvrhu také pro návštěvu pár méně známých klenotů, jako je Jal Mahal (palác na jezeře) nebo Bhangarh (opuštěné město). Leden navíc skýtá ideální počasí pro safari ve stylu Tisíce a jedné noci v Džajsalméru, kde můžete přejít poušť na velbloudu a spát pod hvězdami.
Indický zlatý trojúhelník: Dillí, Agra, Džajpur