Evropa čelí „6 náročným měsícům“ při pandemii koronaviru

Evropa čelí „6 náročným měsícům“ při pandemii koronaviru 1

Evropa má před sebou „náročných 6 měsíců“ a opět se stala epicentrem pandemie koronaviru.

Podle dr. Hanse Kluge, regionálního ředitele WHO pro Evropu, tento kontinent v minulém týdnu zaznamenal více jak 29 000 nových případů úmrtí v souvislosti s covid-19. Počet dalších se však snižuje díky tomu, že šíření nákazy omezuje lockdown v mnoha zemích. Na virtuálním summitu prezidentka Evropské komise Ursula von der Leyen řekla, že „blok by mohli schválit vakcíny do konce roku“.

Většina evropských zemí znovu zavedla přísné restrikce za účelem zastavit šíření nemoci, kdy druhá vlna v říjnu nabrala tempo. Zatímco Evropa má 15 738 179 potvrzených případů a 354 154 úmrtí přičítaných koronaviru, Severní, Střední a Jižní Amerika hlásí mnohem vyšší čísla (podle dat WHO). K velké částí případů nákazy a úmrtí došlo ve Velké Británii, v Rusku, Francii, Španělsku, Itálii a Německu. V Evropě měla (v polovině listopadu) nejvyšší počet obětí Velká Británie (53 870), zatímco Francie měla nejvyšší počet nakažených (2 115 717).  

 

Co řekl dr. Kluge

Dr. Kluge dále řekl, že Evropa představuje 28 % celosvětových případů a 26 % úmrtí. Vyjádřil starost především nad situací ve Švýcarsku a Francii, kde jsou jednotky JIP obsazeny na 95 % své kapacity.

„Evropa je opět epicentrem pandemie, spolu s USA,“ řekl dr. Kluge na tiskové konferenci v dánské Kodani s tím, že nejnovější čísla ukazují, že každých 17 sekund umírá jeden člověk.

„Na konci tohoto tunelu je světlo, ale bude to náročných 6 měsíců,“ řekl s odkazem na vývoj vakcíny. Vytváření vacíny, která naučí imunitní systém, aby si s virem poradil, zvýšilo naděje na zvládnutí pandemie. Dobrá předběžná data měly celkem 4 vakcíny (Oxford, Pfizer/BioNTech, Sputnik a Moderna).

 

Co se stalo na summitu EU

Vedoucí představitelé EU diskutovali na virtuálním summitu o reakci na pandemii. Ursula von der Leyen řekla, že „Evropská léková agentura by mohla dát podmíněné rozhodnutí o autorizaci pro vakcíny Moderna a Pfizer/BioNTech už ve druhé polovině prosince, pokud vše proběhne bez problémů.“

Vedoucí představitelé EU přišli s novým rozpočtem do roku 2027, který zahrnuje fond na řešení následků koronaviru ve výši 750 mld. EUR. Maďarsko a Polsko ale schválení rozpočtu zablokovaly kvůli klauzuli, která spojuje financování s dodržováním zásad práva v bloku.

Mezitím vědci ve Velké Británii a v Nizozemsku přišli s tím, že lék tocilizumab na revmatoidní artritidu dokáže léčit lidi s covid-19 v kritickém stavu. Zjištění je výsledkem raných dat z testů zaměřujících se na nejvážněji nemocné pacienty, někteří odborníci proto naléhali na opatrnost, dokud nebudou zpřístupněna kompletní data.

Dr. Kluge řekl, že nedávný pokrok ohledně vakcín je slibný, ale ještě nepředstavuje „univerzální řešení“, protože víme, že dodávky budou omezené především ze začátku. Mezitím představuje nejlepší prostředky na zmírňování šíření viru společenský dostup a roušky.

„Stojím si na tom, že lockdown není nezbytný, ale je to posledního útočiště. Nošení roušek rozhodně není všelék a univerzální řešení a je třeba spolu s ním nutné dodržovat také další opatření. Pokud používání roušek dosáhne 95 %, nebude lockdown potřebný.“

 

Co se děje v jednotlivých zemích

Ve Francii probíhá už druhý lockdown a lidé smí vycházet z domu pouze do práce či do školy, koupit si základní zboží, vyhledat lékařskou pomoc nebo hodinu denně cvičit. Každý, kdo se vydá ven, musí mít s sebou písemné prohlášení vysvětlující jeho cestu. Francouzský ministr zdravotnictví Olivier Veran řekl, že i když je příliš brzy na uvolnění restrikcí, virus už neobíhá tak široce jako předtím, než byla zavedena nejnovější opatření. Při tiskové konferenci řekl, že úzkost a nejistota způsobené pandemií byly ovlivněny duševním stavem populace, přitom ale „nesmíme snížit naše úsilí“.

V Itálii, kde se počet úmrtí spojených s covid-19 v listopadu více jak zdvojnásobil ve srovnání s říjnem, varoval premiér Giuseppe Conte, že Vánoce letos nejspíš budou velmi odlišné.

„Nebudou možné velké párty, polibky a objímání, které by znamenaly prudký vzestup křivky nákazy v lednu. Ale stále si snad budeme moci alespoň kupovat a dávat dárky.“

Vědci skýtající poradenství britské vládě přednesli podobné obavy a varovali, že setkávání domácností v době Vánoc může představovat významné riziko především pro starší lidi, kteří zranitelnější vůči koronaviru.

Také Rusko zaznamenává více jak 20 000 nových případů denně. Autority v Moskvě proto otevřely 5 nových polních nemocnic, včetně jedné vybudované na ledovém kluzišti.

***

Nový český antigenní test na bazi slin začala výrabět společnost Bakter Medical. Tyto testy doporučují přední čeští odborníci, protože dle českých laboratorních výsledků mají velkou shodu s PCR testy. Testy lze snadno provádět i osobami bez lékařského vzdělání a nevyžadují laboratorní vybavení. Jsou vhodné pro testování do firem, domov důchodců, škol, sportovních oddílů apod.. Testy lze provádět z domova před schůzkou, návštevou rodiny, příchodem do zaměstnání nebo na různé akce.

Více o testech se můžete dovědět na stránkách https://www.baktermedical.cz/