Toskánský styl architektury

Toskánský styl architektury 1

Architektura v toskánském stylu, která se typicky buduje z vápence, travertinu nebo mramoru a má střechu z terakotových tašek, kombinuje klasické architektonické prvky s moderními úpravami, čímž stavbám skýtá charakteristický půvab. Klíčovým prvkem domů v toskánském stylu je schopnost staveb hladce splynout s okolní přírodou.

Styl pochází z Toskánska, regionu ve střední Itálii známého svými olivami, vínem a dalšími zemědělskými produkty, a také krásnou romantickou krajinou. I když toskánský styl architektury v průběhu času prošel některými změnami a vylepšeními, dnešní domy si uchovávají mnoho klasických architektonických technik a dekorativních stylů. 

 

Historie toskánského stylu architektury

V dávné minulosti žil v italském Toskánsku zemědělský a vynalézavý národ Etrusků. Vládl ve střední Itálii dlouho předtím, než se k moci dostali Římané, vytvořil zde vzkvétající civilizaci a také vlastní architektonický styl a stavební techniky. V průběhu času se regionu zmocnila Římská říše, ale etruský styl zůstal v oblibě dál. Odborníci se domnívají, že se Etruskové v architektuře inspirovali řeckými budovami, ale je zde jeden klíčový rozdíl: zatímco řecké budovy byly celé z kamene, Etruskové stavěli ze dřeva. Z něj byli jejich chrámy, což se přeneslo i do jejich domovů.

Mnoho architektonických stylů vzniklo ze stavebních materiálů, které jsou v určité oblasti k dispozici, a to platí i pro toskánský styl. Domy s dřevěným rámem mají typicky fasády z vápence, travertinu nebo pískovce s mramorovými ozdobami a akcenty. Střecha a podlahové dlaždice jsou z terakoty a štukové stěny a dřevěné trámy bývají recyklované z toskánských farem.

Kromě romantických domů v toskánském stylu, které vidíme dnes, přispěli Etruskové také k podobě klasických sloupů a a stylu architektury. Sloupy jsou známé jako toskánské a mají velmi jednoduchý design, čímž se liší od dekorativních sloupů dórských, jónských a korintských. Toskánské sloupy mohou mít kulatou nebo hranatou nezdobenou základnu, dřík a hlavici. Typicky jsou širší a umístěné dál od sebe než je tomu u ostatních třech klasických stylů sloupů.

 

Nezbytné prvky

Některé prvky toskánského stylu sice byly modernizovány, ale dnešní domy si uchovávají mnoho původních architektonických a dekorativních prvků přítomných ve starých toskánských domech. Ke klíčovým prvkům patří následující:

 

Exteriérové prvky

  • silné kamenné zdi z vápence, pískovce, travertinu a mramoru tvoří exteriér toskánského domu, takže dům splývá s přírodním prostředím. Často můžete vidět opracovaný mramor použitá v podobě akcentu nade dveřmi, průchody či okny.
  • terakotová střecha a podlaha z terakotových dlaždic: terakota je stavební materiál velmi rozšířený v zemích s teplým klimatem, který se vyrábí poměrně snadno vypálením přírodní terakotové hlíny. V toskánských domech můžete často vidět terakotovou střechu a podlahy, což je další designový prvek, který dům spojuje s jeho okolím.
  • venkovní obytné prostory: kvůli teplému klimatu v Toskánsku je proudění vzduchu nutností. Mnoho tradičních toskánských domů má venkovní obytný prostor, jako je patio, portico nebo lodžie.
  • dekorativní kované železné prvky: romantické kované branky a dveře jsou další prvek často přítomný v toskánských domech. Ve venkovním obytném prostoru nebo zahradě mohou kované železné závěsy nebo dekorativní akcenty dodat texturu a teplo.

 

Interiérové prvky

  • sádrové nebo štukové stěny: omítka je další stavební materiál, který je snadno dostupný (tradičně se dělá písku, vápna a vody), navíc bílé štukové stěny jsou ideální v teplém klimatu, protože ve dne udržují chladný vzduch a v noci do prostoru uvolňují teplo. V toskánském stylu často najdete na stěnách v interiéru ručně malované prvky.
  • stropy s texturou: klenuté nebo obložené stropy s odhalenými trámy dodávají teplo, texturu a přírodní prvek do interiéru toskánských domů. Tradičně bývají dřevěné interiérové trámy recyklovány ze starých farem nebo stodol.
  • mozaiková podlaha: hlavním typem podlahové krytiny bývají terakotové dlaždice, ale často se používají také skleněné či kamenné dlaždičky, ze kterých se na podlaze vytvoří mozaika. Majitelé modernizovaných toskánských domů dnes často vyměňují terakotové dlaždice za masivní dřevo, které dává prostoru více tepla. Toskánská architektura je velmi oblíbená už mnoho staletí a dnes ji můžete najít na mnoha místech USA, především ve státech s teplejším klimatem, jako je Florida a Kalifornie.