Nejkrásnější ostrovy Turecka

Nejkrásnější ostrovy Turecka 1

Ať už hledáte letní slunečnou idylu, historické památky nebo pobřežní výhledy patřící k nejlepším ve Středozemí, turecké ostrovy nabízejí vše uvedené. Některé ostrovy jsou destinace určené pro letní dovolenou, zatímco jiné představují cíl pro zajímavý jednodenní výlet. Také rozsáhlá metropole Istanbul zahrnuje skupinu ostrovů, kam se snadno dostanete trajektem, až si budete chtít odpočinout od života ve městě. Zde předkládáme seznam nejlepších ostrovů Turecka, z nichž si můžete vybírat. 

Ostrov Bozcaada

Pro turecké turisty z měst, kteří hledají luxusní stylovou dovolenou na pláži, představuje ostrov Bozcaada v Egejském moři poklidný ráj. Ostrov, který byl dříve znám pod řeckým jménem Tenedos, se stal součástí moderního Turecka v roce 1923. Místní násilí v 60. a 70. letech 20. století přinutilo většinu řeckých obyvatel odejít, ale osmanské řecké dědictví je stále patrné v podobě zachovalé architektury města Bozcaada. Ostrov je lemován písečným pobřežím a jeho interiér je plný polí a vinic. Ostrovy, kde žije trvale jen asi 3000 obyvatel, přecházejí do vyššího tempa během turistické sezony od června do září. V létě o víkendech sem míří spousty Turků, aby odpočívali na pláži Ayazma na jižním pobřeží ostrova nebo zamířili na písečnou pláž Cayir na severním břehu, kde provozují vodní sporty jako je windsurfing. Mimo pláže jsou však aktivity a možnosti, co dělat, omezené, což ale většině návštěvníků Bozcaady vyhovuje. Stačí jim odpolední procházky v uličkách historické řecké čtvrti nebo krátká návštěva hradu z byzantského období ve městě Bozcaada (jediném centru na ostrově). Ubytování je většinou butikové a luxusní a téměř všechna zařízení jsou mimo léto zavřená. Ubytování byste si měli rezervovat s co největším předstihem, protože možnosti jsou omezené a Bozcaada je oblíbená destinace. Dostanete se sem buď trajektem (přepravuje také auta) z města Geyikli (54 km jihozápadně od Çanakkale), který je v provozu po celý rok, nebo osobním trajektem (nepřepravuje auta) z města Çanakkale, který pluje jen v letních měsících.

 

Ostrov Gökçeada

Pokud toužíte po klidném venkovském prostředí na ostrově, těžko byste našli lepší místo než je ostrov Gökçeada. Leží u západního pobřeží poloostrova Gallipoli v Egejském moři a ožívá především během letních měsíců. Mimo hlavní sezónu je pak Gökçeada skvělým místem pro ty, kdo se zajímají o zdejší přírodu a klidný odpočinek na pláži. Tak jako Bozcaada měla i Gökçeada původně převážně osmanské řecké obyvatelstvo a byla známá pod řeckým jménem Imbros. Dnes připomíná tuto minulost architektura a kamenné uličky ve vesnicích rozesetých v kopcovitém interiéru ostrova. Návštěvníci v létě tráví většinu svého času odpočinkem na plážích Aydincik a Kapikaya na jižním pobřeží a vyznavači windsurfingu obvykle zamíří na pláž Aydincik. Návštěvníci v zimě a na jaře sem obvykle přicházejí, aby spatřili růžové plameňáky přezimující na zdejším slaném jezeře, zatímco aktivnější jedinci se vydávají na průzkum interiéru ostrova a jeho vesnic na horském kole.  Ubytování se nachází na mnoha místech na ostrově. Většinou se jedná o útulné rodinné butikové hotely a penziony spolu s pár většími hotely. K dispozici je po celý rok pravidelné trajektové spojení (přepravují také auta) mezi Kabatepe na poloostrově Gallipoli a ostrovem, a dvakrát týdně osobní trajekt (nepřepravuje auta) z Çanakkale.

 

Ostrov Cunda

Ostrov Cunda známý jako Alibey leží u břehu nedaleko města Ayvalik  na severním egejském pobřeží a s pevninou ho spojuje vyvýšená cesta. Osmanští řečtí obyvatelé ostrova Cunda se stali součástí turecko-řecké výměny obyvatelstva ve 20. letech 20. století, což byla součást mírové smlouvy mezi oběma zeměmi. Sem byli nastěhování etničtí muslimové z Kréty, kteří se museli vystěhovat z Řecka. Historické staré město na ostrově ukrývá spoustu zbytků osmanské řecké architektury a je skvělým místem pro bezcílné toulky. Nejkrásnější budovou je řecký pravoslavný kostel Archandělů, který dnes slouží jako muzeum. Mnoho lidí podniká krátký výlet na ostrov z města Ayvalik jen kvůli zdejší skvělé nabídce restaurací. Spousta stylových kaváren a restaurací (většinou soustředěných kolem přístavu ve starém městě) se specializuje na kuchyni v egejském stylu, která je kombinací tradičních krétských prvků a turecké kuchyně. Většinu západní strany ostrova zabírá chráněný Přírodní park ostrovy Ayvalik Adalari, kde pěší stezky vedou borovým lesem k ruinám řeckého pravoslavného kláštera. Na západním pobřeží naleznete hlavní pláže na ostrově, které představují oblíbené zastávky lodních výletů z Ayvaliku, ale lidé zůstávají také na ostrově samotném.  Kvůli blízkosti města Ayvalik je Cunda častým cílem jednodenních výletů, ale nabízí také řadu malých hotelů, penzionů a pár butikových hotelů. Orchis Otel 3* je umístěn v tradičním kamenném domě vzdáleném jen 50 m do přístavu v Ayvaliku s trajekty na ostrov Cunda. Najdete zde pokoje ve stylu moderního butikového hotelu s tradičními prvky, a přitom si zachovaly původní architekturu, což jim dává starosvětské kouzlo. Časté trajekty spojují přístav v Ayvaliku s přístavem na ostrově, který leží hned u starého města. Také je možné nastoupit do jednoho z mnoha mi minibusů, které pendlují po vyvýšené cestě mezi Ayvalikem a Cundou, a vydat se buď na pláže nebo do přístavu Cunda.

 

Heybeliada (Princovy ostrovy)

Pokud budete pobývat v Istanbulu a budete si potřebovat na chvíli odpočinout od ruchu velkoměsta, udělejte to jako místní a nasedněte na trajekt mířící na Princovy ostrovy. Heybeliada leží v Marmarském moři a je to druhý největší ostrov v této skupině. O víkendech v době od května do října to může vypadat, že sem zamířila polovina města, proto se snažte svoji návštěvu načasovat na některý den v týdnu. Na ostrově nejsou povolena auta, takže je to dobrá příležitost poznávat ostrov pěšky nebo na kole (k dispozici je mnoho půjčoven).  Jednou z hlavních turistických atrakcí jsou procházky uličkami lemovanými impozantními dřevěnými vilami až k vyhlídkám s panoramatickými výhledy na moře. Mezi centrem Istanbulu a Heybeliadou plují pravidlené trajekty. Na ostrově sice najdete pár možností ubytování, ale naprostá většina návštěvníků se sem vydává na jednodenní výlety.

 

Ostrov a město Kizkalesi

Kizkalesi ležící na jižním pobřeží Turecka u Středozemního moře je plážové město oblíbené místními turisty; kousek břehu je maličký ostrůvek, podle kterého bylo město pojmenováno. Na ostrově Kizkalesi se nacházejí zbytky byzantského Panenského hradu s dobře zachovalými hradbami a věžemi tyčícími do výšky na skalnatém pobřeží. Pokud si budete chtít prohlédnout interiér hradu (který je však v ruinách a nejpůsobivější jdou zde opevněné hradby samotné), na ostrůvek a zpátky plují pravidelně lodě z pláže. Ostrůvek je ale vzdálen jen asi 300 m od břehu, takže k hradu a zpátky můžete také doplavat.

Nejkrásnější ostrovy Turecka 2
ruiny Patary

Ostrov Gemiler (Ostrov Svatého Mikuláše)

Gemiler, známý také jako Ostrov sv. Mikuláše, je oblíbenou zastávkou lodních výletů z plážového letoviska Ölüdeniz, ale také vícedenních plaveb jachtou kolem pobřeží z města Fethiye. Na skalnatých kopcích na ostrově se nachází ruiny 5 kostelů z byzantského období, spolu s hrobkami a zbytky budov náboženského komplexu. Cestovatelé se zájmem o historii zde vystoupí, aby si pěšky prohlédli ruiny, ale většině návštěvníků stačí pohled na ně z moře. Ostrov získal svoji přezdívku proto, že někteří historici se domnívají, že Gemiler byl místem původní hrobky sv. Mikuláše, který se narodil ve městě Patara a později se stal biskupem v Myře (současné město Demre). Pokud byste se chtěli vydat na ostrůvek sami (bez skupinového výletu), zamiřte na kamenitou pláž Gemiler na břehu přímo naproti ostrova, kde malé motorové čluny nabízejí výlety na ostrov, a také je zde možné si vypůjčit kajak.

Nejkrásnější ostrovy Turecka 3
Kekova, Potopené město

Büyükada (Princovy ostrovy)

Ostrov Büyükada je největší z Princových ostrovů, a také nejoblíbenější cíl pro výlety z Istanbulu. Jeho krásu však kazí počet denních návštěvníků v době léta, takže nečekejte klid a idylu. Raději sem přicesestujete v polovině týdne v době od května do září, nebo ještě lépe na jaře či na podzim. Na pobřeží naleznete několik pláží, ale skutečné kouzlo Büyükady poznáte při procházkách uličkami bez aut lemovaných velkolepými vilami z 19. století, a při cestě nahoru ke Klášteru sv. Jiří, odkud budete mít výhledy na Marmarské moře až k Istanbulu. Sovětský politik Lev D. Trockij strávil první 4 roky svého exilu právě na ostrově Büyükada, a v byzantském období zdejší klášter představoval místo, kam bylo do exilu posláno několik císařoven. Když se budete chtít o ostrově (a ostatních v souostroví) dozvědět více, nenechte si ujít návštěvu zdejšího Muzea Princových ostrovů. Trasu mezi Istanbulem a Büyükadou obsluhují pravidelné trajekty. K dispozici je několik hotelů, některé umístěné ve zrenovovaných dřevěných vilách na ostrově, a když zde zůstanete přes noc, budete moct poznat ostrov poté, co odejdou výletníci. Nejlepší možnost ubytování na ostrově představuje Ada Palas 4*, který byl v hlasování označen za jeden z nejromantičtějších hotelů v Turecku. Pěkně zrestaurovaná dřevěná vila nabízí pokoje vybavené v královském stylu 19. století a nachází se zde restaurace patřící k nejoblíbenějším na ostrově.

Akční nabídka Adda Palas

Ostrov Akdamar v jezeře Van

Kostel Sv. Kříže na ostrově Akdamar je nejznámější atrakce u jezera Van. Ostrov ležící 3 km od hornatého jižního břehu jezera byl kdysi domovem většího náboženského komplexu, postaveného v 10. století králem Gagikem Artsruni za jeho vlády nad arménským královstvím Vaspurkan. Uvnitř kostela naleznete fresky, které nejsou příliš dobře zachovalé, nejzajímavější je zde však fasáda kostela. Vnější zdi jsou pokryty kamennými reliéfy a rytinami znázorňujícími příběhy ze Starého zákona, považovanými za jeden z nejvýznamnějších dochovaných příkladů arménského umění. Na ostrov se dostanete na turistických lodích, které nabízejí zpáteční plavby z přístavu Akdamar nedaleko města Ahlat na jižním břehu jezera (45 km západně od města Van). Lodě vyplouvají, jen když jsou plné, takže je dobré podniknout výlet z města Van, což zaručí více cestujících a kratší dobu čekání.

 

Güvercin Adasi (Holubí ostrov)

Hrad Kusadasi (úvodní foto), postavený v byzantském období, aby střežil přístav, stojí na ostrově Güvercin Adasi nedaleko letoviska-města Kusadasi. Dnes představuje dominantní stavbou této části pobřeží a jedno z mála historických míst ve městě, které je jinak spojované s výletními plavbami a balíčkovou dovolenou na pláži. Hrad, který dnes můžete vidět, pochází převážně z osmanského období, kdy bylo opevnění obnoveno a rozšířeno s tím, jak přístav vzkvétal coby významný článek v obchodu ve Středomoří. Na ostrov se dostanete ze břehu po vyvýšené cestě. Pozemky hradu tvoří park, takže je to skvělé místo k procházkám při západu slunce, kdy můžete obdivovat hradby a výhledy na pobřeží.

 

Ostrov Kekova a Potopené město

Nejkrásnější ostrovy Turecka 4
Kaleköy

Lidé míří na ostrov Kekova ne kvůli ostrovu samotnému, ale pro to, co leží ve vodě u jeho pobřeží. Můžete se sem dostat při výletu lodí nebo na kajaku a prohlédnout si potopené zbytky starověkého Dolchiste (bývá označováno jen jako Potopené město), které bylo zničeno při zemětřesení ve 2. století. Celá okolní oblast je fantastické místo k průzkumům a jeden z nejkrásnějších úseků tureckého pobřeží. Částečně zatopené kamenné hrobky můžete spatřit v přístavu Kaleköy přímo naproti ostrova. Nad samotným Kaleköy se tyčí pevnost a jsou zde rozesety ruiny starověké Simeny. Většina lidé sem přichází při výletech z města Kas (33 km západně odtud), ale pár butikových hotelů a penzionů naleznete i v Kaleköy a v nedaleké vesnici Üçagiz (4 km na západ), pokud byste si přáli více venkovské prostředí. Ankh Pension stojí přímo na nábřeží v Kaleköy, takže se zde budete probouzet s výhledem na ostrov Kekova. Přátelský rodinný pension má jednoduché, ale pohodlné pokoje s balkonem, a také hostům půjčuje kajaky zdarma, aby si mohli prohlédnout okolní úsek pobřeží.

Akční nabídka Ankh Pension

Ostrov Meis (Kastellorizo)

I když je to řecký ostrov (mimo Turecko je znám pod řeckým jménem Kastellorizo), většina návštěvníků na ostrov přichází při jednodenních výletech z Turecka díky poloze ostrova nedaleko města Kas. Zdejší vesnice v pastelových barvách objímající přístav je lahůdkou pro fotografování, ale většina lidí, kteří zde vystoupí z trajektu, se sem vydává, aby spatřila tzv. Modrou jeskyni na pobřeží ostrova. Pokud byste si přáli více aktivity, v kopcovitém interiéru ostrova naleznete pěší turistické stezky s úžasnými výhledy a ruinami starých kostelů. Denně po celý rok vyplouvají trajekty z přístavu Kas umožňující jednodenní výlety na ostrov Meis; při koupi lístku však musíte s sebou mít cestovní pas. Kas nabízí velké množství ubytovacích zařízení, od rodinných penzionů až po stylové butikové hotely. Hotel Sonne 3* je příjemná volba střední třídy vzdálená jen kousek pěšky od přístavu, s panoramatickými výhledy na Středozemní moře směrem k Meis z terasy, s moderními pokoji s balkony, a se snídaněmi patřícími k nejlepším ve městě.

Akční nabídka Hotel Sonne 

Ostrůvek s věží Kizkulesi, Istanbul

Kizkulesi („Panenská věž“), jedna z nejznámějších staveb v Istanbulu, je věž tyčící se na ostrůvku v místech, kde se setkává Bosporská úžina a Marmarské moře. Současná stavba pochází z 18. století, ale věž zde stála už v byzantském období a sloužila jako součást obrany Konstantinopole, která hlídala vodní trasy. Dnes je ve věži umístěna kavárna- restaurace, která stojí z návštěvu už proto, abyste se odtud mohli těšit z ikonických pohledů na město. Lodě vyplouvají z břehu naproti ostrova ve čtvrti Üsküdar na asijské straně Istanbulu. Výhledy na věž samotnou pak můžete také obdivovat z kaváren, které obklopují prodejnu lístků na loď.