Po celé měsíce trvala vláda Tanzanie na tom, že v zemi covid-19 není, takže ani nepotřebuje plány vakcinace. Reportér BBC ale mohl mluvit s rodinou, která truchlila kvůli smrti manžela a otce, u něhož bylo na tuto nemoc podezření. Panují obavy, že při všeobecném popření v zemi existuje mnohem více nepotvrzených obětí tohoto silně nakažlivého viru.
Týden poté, co se Peter (zde mu tak budeme říkat) vrátil domů ze zaměstnání se suchým kašlem a ztrátou chuti, byl odvezen do nemocnice, kde během pár hodin zemřel. Nebyl přitom testován na covid-19. Ale podle tanzanské vlády, která nepublikovala data o koronaviru celé měsíce, je země „bez covid-19“ (covid-19 free). V této východoafrické zemi se testuje jen velmi málo a neexistuje žádný program vakcinace. Je téměř nemožné odhadnout skutečný rozsah viru a pouze malému počtu lidí je oficiálně povoleno o této věci mluvit. Nedávná veřejná prohlášení naznačovala jinou realitu v době, kdy někteří občané, jako Peterova manželka, v tichosti truchlili nad smrtí členů rodiny, u nichž bylo podezření na virus. Také další tanzanské rodiny mají podobné zážitky, ale nechtějí o tom mluvit z obavy z odplaty vlády. Při tom všem britská vláda zakázala svým občanům cestovat do Tanzanie a USA varovaly před návštěvou země kvůli koroně.
Spor o vakcínu
Od loňského června, kdy prezident John Magufuli prohlásil, že „země je bez covidu“, spolu s dalšími vysokými státními úředníky zesměšňovali účinnost roušek, zpochybňovali, zda testování funguje, a obtěžovali sousední země, které uvalily opatření na omezení viru. Prezident Magufuli také varoval (bez poskytnutí důkazů), že vakcíny proti covid-19 mohou být škodlivé, takže místo nich nabádal Tanzánce k inhalaci páry a bylinných léčiv (ani jedno z toho nebylo za tímto účelem schváleno WHO). Není jasné, proč tanzanský prezident vyjadřuje takový skepticismus ohledně vakcín, ale nedávno prohlásil, že „Tanzánci by neměli být pokusnými králíky“.
„Kdyby byl bílý muž schopen přijít s vakcinací, přišel by už s vakcinací proti AIDS, rakovině a TBC,“ řekl prezident Magufuli, který se často vrhá do postavení proti západnímu imperialismu.
WHO nesouhlasí: „Vakcíny fungují a povzbuzujeme tanzanskou vládu, aby se připravila na vakcinační kampaň proti covid-19,“ řekla dr. Matshidiso Moeti, ředitelka WHO pro Afriku, s tím, že tato organizace je připravena zemi podpořit.
Ale tanzanská ministryně zdravotnictví Dorothy Gwajima zopakovala postoj prezidenta Magufuliho k vakcínám a dodala, že „ministerstvo má vlastní postup, jak přijímat jakékoli léky, a činíme tak poté, co jsme s výrobkem spokojeni.“ Tyto komentáře pronesla na tiskovém brífinku, na kterém jeden z úředníků předvedl, jak připravit smoothie ze zázvoru, cibule, citronů a papriky, což má být nápoj, který (aniž by poskytli důkazy) pomáhá, aby se lidé virem nenakazili.
„Musíme zlepšit osobní hygienu, mýt si ruce tekoucí vodou a mýdlem, používat kapesníky, bylinné parní koupele, cvičit, jíst zdravou a výživnou stravu, pít spoustu vody a používat přírodní léčivé prostředky, kterými naše země oplývá,“ řekla dr. Gwajima. Ale nemělo to být kvůli tomu, že by byl virus v zemi: Tanzanci prý musí být připraveni, protože virus pustoší sousední země. Někteří zdravotníci jsou ale ohledně stanoviska vlády skeptičtí.
„Zdejší problém je, že vláda říká Tanzáncům, že zeleninová směs, která je jistě zdravá a výživná, stačí k tomu, aby udržela koronu na uzdě, což není pravda,“ řekl jeden místní lékař anonymně pro BBC a dodal, že lidé musí dál dodržovat opatření proti viru.
Podle směrnice prezidenta Magufuliho jsou dr. Gwajima, on a tři další vysocí úředníci jediní, kdo smí podávat informace o covid-19 v zemi. Ale v bezprecedentním kroku nedávno porušili ticho představitelé katolické církve v zemi a varovali veřejnost, aby dodržovala zdravotní opatření na omezení šíření viru.
„Covid ještě neskončil, covid je tu stále s námi. Nebuďme bezohlední a lehkomyslní, musíme se chránit, mýt si ruce vodou a mýdlem. Také se musíme vrátit k nošení roušek,“ řekl biskup Yuda Thadei Ruwaichi z Dar es Salaam. Sekretář Tanzanské biskupské konference, otec Charles Kitima, řekl pro BBC Swahili, že církev si všimla nárůstu pohřebních obřadů v městských oblastech: „V městských farnostech jsme byli zvyklí na jednu až dvě mše zemřelé za týden, ale dnes probíhají denně. Něco rozhodně není v pořádku.“
Ministryně zdravotnictví země na to řekla, že tato prohlášení jsou panikaření. Kvůli nedostatku oficiálních dat je však obtížné vést informovanou veřejnou diskuzi.
Noste roušky, ale ne kvůli koroně
Ale vláda země nežije v naprostém popření, protože se objevily momenty, kdy jakoby přiznávala, že virus v zemi může existovat. V lednu pár dní poté, co Dánsko oznámilo, že dva jeho občané, kteří předtím navštívili Tanzanii, byi testováni pozitivně na nebezpečnější jihoafrickou variantu viru. Prezident Magufuli obvinil Tanzánce, kteří cestují za hranice, že „dovezli novou divnou koronu“. Po návštěvě dvou nemocnic řekl prof. Mabula Mchembe, stálý sekretář tanzanského ministerstva zdravotnictví, že zdejší „pacienti s respiračními problémy trpěli hypertenzí, selháním ledvin či astmatem, ne koronou“. Ale pozdější prohlášení na twitterovém účtu ministerstva zdravotnictví, že „ne všichni pacienti přijatí do nemocnice, mají koronu“, naznačilo, že existují takoví, co ji mají… Na zpravodajských stránkách Mwananchi se objevilo, že prof. Mchembe povzbuzoval lidi, aby nosili roušky „ne kvůli koroně, jak si mohou někteří myslet, ale jako prevenci respiračních nemocí.“
Pozici vlády zkomplikovalo veřejné oznámení opoziční strany, že vysoký úředník Seif Sharif Hamad s manželkou byli testováni pozitivně na koronavirus. Vláda veřejně stav Hamada nekomentovala, ani neodpověděla na žádosti BBC o vyjádření se k tomuto článku.
Dne 21. ledna, den poté, co se Peter začal cítit nemocný, byli Tanzánci zaujati příběhem z města Moshi na severozápadě země. Administrátoři známé mezinárodní školy stáhli oznámení a omluvili se, že tvrdili, že „škola zastaví osobní výuku v jednom ročníku poté, co byl jeden student testován pozitivně na koronu.“ Odvolání přišlo poté, co se vedení školy setkalo se vládními zástupci v regionu, tvrdí zpravodajské stránky The Citizen. Škola prý lituje „šíření falešné informace“ a bude pokračovat v normálním provozu. Přitom tento postup „pokračovat, jakoby se nic nestalo“ je podporován vládou. Ale Peterova vdova je zachvácena lítostí, protože – tak jako jiní Tanzánci – ona ani on neprováděli žádná opatření na svoji ochranu. Nedostatek opatrnosti však nepřekvapuje vzhledem k tomu, že prezident a další vládní úředníci stále zdůrazňovali, že v zemi „není žádná korona“.
***
Nový český antigenní test na bazi slin začala výrabět společnost Bakter Medical. Tyto testy doporučují přední čeští odborníci, jelikož dle českých laboratorních výsledků mají velkou shodu s PCR testy. Testy lze snadno provádět i osobami bez lékařského vzdělání a nevyžadují laboratorní vybavení.
Vhodné pro testování do firem, domov důchodců, škol nebo sportovních oddílů. Testy lze provádět z domova před schůzkou, návštevou rodiny, příchodem do zaměstnání nebo na různé akce.
Více o těchto testech se můžete dovědět na stránkách https://www.baktermedical.cz/