Několik evropských zemí pozastavilo použití vakcíny Oxford-AstraZeneca po zprávách, že u malého počtu lidí, kteří ji nedávno dostali, došlo ke vzniku krevních sraženin. Regulační orgány tvrdí, že neexistují žádné důkazy pro spojení vakcíny s těmito událostmi.
Co se stalo?
V zemích Evropské unie a ve Velké Británii už bylo očkováno asi 17 mil. lidí a z toho se u 37 lidí, kteří dostali vakcínu Oxford, objevily krevní sraženiny. Německo, Francie, Itálie a Španělsko patří k zemím, které kvůli tomu pozastavily použití této vakcíny, dokud neproběhne další šetření. Ale hlášený počet případů krevních sraženin není o nic vyšší než k jakému by došlo přirozeně i tak. WHO vede šetření, ale zároveň říká, že neexistují žádné pádné důvody pro spojování vakcíny Oxford s krevními sraženinami nebo pro pochyby o její bezpečnosti. Také Evropská agentura pro léčivé přípravky se záležitostí zabývá a čeká se na její závěr.
Jak poznáme, že je vakcína bezpečná?
Testování bezpečnosti začíná v laboratoři prostřednictvím testů prováděných na buňkách a zvířatech předtím, než se přejde ke studii na lidech. Princip spočívá v tom, že se začne v malém a posune se do další fáze testování pouze tehdy, pokud se neobjeví žádné zvláštní obavy o bezpečnost.
Jaká je role testování?
Jsou-li data týkající se bezpečnosti přicházející z laboratoře dobrá, vědci mohou vakcínu či léčbu označit jako účinnou. To znamená testy na velkém počtu dobrovolníků – asi 40 000 v případě vakcíny Pfizer-BioNTech (první, která byla schválena ve Velké Británii). Polovina dobrovolníků dostane vakcínu a druhá polovina placebo. Vědci ani účastníci přitom nevědí, která skupina je která, aby se předešlo zaujatosti. Všechny práce a zjištění jsou nezávisle kontrolovány a ověřovány. Testy vakcíny proti covid-19 vznikly závratnou rychlostí, přitom ale nebyl vynechán žádný krok.
Rychlé schválení vakcín proti novým variantám
Vědci doufají, že bude možné vakcíny proti koronaviru přizpůsobit, aby nadále skýtaly vysokou ochranu i přitom, jak se objevují nové varianty viru. Úřad pro regulací léků ve Velké Británii řekl, že schválení nových vakcín může být v případě potřeby urychleno, přitom ale nebudou o nich ochuzeny a na prvním místě zůstane priorita bezpečnosti. Ani zdlouhavé klinické testování s tisícovkami dobrovolníků nebude potřeba – místo toho je možné použít data z už existujících studií a probíhajícího použití v reálném světě.
Bude mít vakcína vedlejší účinky?
Vakcíny nezpůsobují nemoc, ale učí imunitní systém ve Vašem těle, aby poznal a bojoval s infekcí, proti které byly vytvořeny. Někteří lidé po očkování pociťují mírné symptomy, to však není nemoc samotná, ale odpověď těla na vakcínu. Běžné reakce, které mohou postihnout více než 1 z 10 očkovaných lidí a typicky se zlepší během pár dní, zahrnují zimnici, únavu a bolest svalů.
Kdo schvaluje vakcíny nebo léčbu?
Ve Velké Británii se schválení dává jen tehdy, jsou-li regulační orgány spokojeny, že je vakcína bezpečná a účinná. Kontroly pokračují i po schválení, aby se zajistilo, že nezůstanou žádné další vedlejší účinky nebo dlouhodobá rizika. Nezávislí odborníci ze Smíšeného výboru pro očkování a imunizaci rozhodují, jak vakcínu nejlépe použít a kdo by ji měl dostat.
Co obsahuje vakcína proti covid-19?
Vakcíny od Pfizer-BioNTech a Moderna používají kousky genetického kódu, které vyvolají imunitní odpověď; tyto vakcíny se nazývají vakcíny mRNA. Neobsahují lidské buňky, ale pouze tělu „podají návod“, jak má vybudovat imunity proti covid-19. Vakcína Oxford-AstraZeneca používá neškodný virus změněný tak, aby se co nejvíce podobal viru způsobujícímu pandemii. Kromě toho vakcíny někdy obsahují také další ingredience, jako je hliník, které přispívají ke stabilitě vakcíny nebo její vyšší účinnosti.
A co alergie?
Alergické reakce na vakcíny jsou vzácné. U neschválené vakcíny jsou ingredience uvedeny na seznamu. U velmi malého počtu lidí, kteří dostali vakcínu Pfizer-BioNTech, se vyskytly vážné, ale léčitelné alergické reakce. Proto vládní agentura MHRA říká, že lidé, kteří v minulosti měli významné alergické reakce na některou z ingrediencí ve vakcíně, by v současnosti neměli injekci dostat. Pamatujte na to, že historky odrazující od vakcinace se šíří online prostřednictvím sociálních médií. Přitom se nezakládají na vědeckých radách a bývají to často směsi faktů a dezinformací.
Co když jsem už měl/a covid-19?
Lidé se mohou nechat očkovat, i když už v minulosti měli covid-19 – to proto, že přirozená imunita nemusí vydržet dlouho a imunizace poskytne další ochranu. Podle instrukcí nejsou žádné problémy ani s očkováním lidí s „dlouhým“ covidem. Ale lidé, kterým v současnosti mají covid-19, by vakcínu neměli dostat, dokud se plně neuzdraví.
Jsou vakcíny přátelské ke zvířatům? Obsahují nějaký alkohol?
Některé vakcíny, jako je vakcína proti pásovému oparu nebo proti dětské nosní chřipce, mohou obsahovat vepřovou želatinu. Vakcíny proti covid-19 od Pfizer, Moderna a AstraZeneca ji však neobsahují, stejně tak jako žádný jiný živočišný produkt. Podle odborníků je v nich jen zanedbatelné mizivé množství alkoholu, o nic víc než například v chlebu.
*
Nový český antigenní test na bazi slin výrabí společnost Bakter Medical. Testy doporučují přední čeští odborníci, protože podle českých laboratorních výsledků mají velkou shodu s PCR testy. Testy lze snadno provádět i ne-zdravotníky a nevyžadují laboratorní vybavení. Vhodné pro testování do firem, domov důchodců, škol nebo sportovních klubů. Testy lze provádět z domova před schůzkou, návštevou rodiny, příchodem do zaměstnání nebo odchodem na různé akce. Více o testech se můžete dovědět na stránkách https://www.baktermedical.cz/