Neinvazivní testy ze slin jsou stejně účinné jako výtěry z nosa a krku

Neinvazivní testy ze slin jsou stejně účinné jako výtěry z nosa a krku 1

Vědci říkají, že nové testy ze slin jsou při zjišťování covid-19 téměř stejně tak přesné jako testy z výtěrů z nosu a krku. Přitom se tyto testy snáz provádějí a jsou méně invazivní než jiné druhy testování, což jsou faktory, které mohou pomoci zvýšit počet testování na covid-19.

Kromě tradiční metody výtěrů z nosu a krku dnes existuje také pohodlnější lépe proveditelný způsob testování na covid-19. Testy na bázi slin ukázaly přednost 83 % při zjišťování pozitivní nákazy koronavirem, zatímco testy z výtěrů z nosu ukázaly přesnost 85 %, podle dat z 16 studií s 5900 účastníky publikovaných v akademickém žurnále JAMA. Autoři studie také říkají, že testování na bázi slin ukázalo přesnost 99 % při identifikování negativních případů covid-19, přičemž je mnohem méně invazivní a nepříjemné pro testovaného. Dále výzkumníci uvádějí, že díky jednoduchosti použití a dobrému diagnostickému výkonu testy na bázi slin představují vhodnou alternativu, která může rozšířit počty testování. Některé doma prováděné testy jsou pouze na předpis. Některé je potřeba odeslat do laboratoře a jiné ukážou výsledky na místě.

 

Co říkají odborníci

Podle dr. Seemy Kumar, lékařky a ředitelky Mytonomy, doma prováděné testování snižuje riziko vystavení covid-19, zvyšuje přístup lidí k testování a snižuje zátěž laboratoří. Podle ní jsou to zásadní výhody v pokračující a stále se vyvíjející pandemii.

 „Testy jsou nejvhodnější pro lidi s mírnými symptomy nebo se známým či tušeným vystavením infekci covid-19.“

„Testování ze slin je velmi citlivé. Může odhalit virus i v případě jedné kopie viru na mikrolitr slin,” dodal dr. Spencer Kroll, FNLA, odborník na interní medicínu z New Jersey. „Je uklidňující, že mnoho testů ze slin vykazuje tak vysokou shodu s testováním PCR z nosních výtěrů.“

Avšak dr. Kroll také řekl, že přibližný nesoulad testování ze slin proti testování z výtěrů nechává prostor pro zmeškané případy, které by jinak byly odhaleny testy PCR z nosních výtěrů: „Proto negativní výsledky ze slin absolutně nevylučují infekci SARS-CoV-2 a neměly by být používány jako jediný základ pro rozhodování o dalším řízení pacienta. Negativní výsledek se musí zkombinovat s klinickým úsudkem, pacientovou historií a epidemiologickými daty.“

Dr. Kumar souhlasí: „Výsledky testů se interpretují v kontextu symptomů, možného či známého vystavení infekci a rozšířenosti nemoci v komunitě.“

Důležité je, že někdy je nutný opakovaný test: „Testy prováděné doma nabízejí pohodlí, ale vždy je dobré výsledky testů zhodnotit s odborníkem a položit případné dotazy.“

 

Co znamenají negativní výsledky

Podle úřadu FDA negativní test znamená, že ve Vašem vzorku nebyl zjištěn covid-19. I když to obvykle znamená, že v sobě nemáte nový koronavirus, je důležité pamatovat na to, že žádný v současnosti dostupný test není přesný na 100 %.

„Test také může poskytnout negativní výsledek u některých lidí, kteří mají covid-19 (tj. falešně negativní výsledek). Proto proberte své symptomy a výsledky testu s odborníkem, aby určil, zda je potřeba další testování.“

Podle dr. Kumar mohou falešně negativní výsledky být zaviněny faktory, jako je přesnost testů, ale také načasováním testu a odběrem vzorku. Navrhuje, aby se testování provádělo po požadovaném počtu dnů jinak test poskytne falešně negativní výsledek: „Tentýž koncept platí pro zdravotnická zařízení testující na koronavirus. Pacienti by neměli být testováni dříve než 5-7 dní po vystavení (i když mají symptomy), a měli by se do té doby považovat za potenciálně infekční, a to až do doby, než se prokáže negativní výsledek testu.“

„Pokud má jednotlivec symptomy naznačující covid-19 nebo je známé jeho vystavení infekci covid-19, je důležité probrat s odborníkem, aby rozhodl, zda je potřeba další testování,” řekl Kroll.

 

Faktory, které mají vliv na přesnost testování

Podle Krolla existuje mnoho věcí, které mohou narušit výsledky testování. Byla testována řada rušících prvků a podle všeho by neměly ovlivňovat přesnost testování ze slin. Patří k nim spreje na ucpaný nos, steroidní nosní spreje, pastilky proti bolesti v krku, krev, zubní pasta nebo ústní voda. Možné falešné výsledky testů však může způsobit kontaminace jídlem a dalšími látkami.

 „Kouření má tendenci způsobovat sucho v ústech a může redukovat schopnost produkovat adekvátní vzorek slin. Také teoreticky může alkohol denaturovat RNA viru, takže ji nebude možné při testování zvýraznit a zjistit.”

„Nezbytná jsou opatření týkající se potenciálně rušivých látek a správný samostatný odběr vzorků,” řekl Kroll.

Dobrou zprávou je podle dr. Kumar skutečnost, že doma prováděné testy mají u sebe jednoduchý a snadno pochopitelný návod, což může přispět ke snížení rozpětí chyb.

 

Kde testy sehnat

V listopadu úřad FDA poskytl autorizace pro nouzové použití, aby lidé mohli odebírat vzorky (ať už nosní výtěry nebo sliny) doma nebo jinde v soukromí. To znamená, že si můžete test na covid-19 provést sami pomocí testovací soupravy pro domácí použití. Některé testy se posílají do testovacího zařízení (laboratoře), zatímco jiné ukážou výsledek na místě. Podle dr. Kumar je možné výsledky mít už za 30 minut. Nejlepší způsob, jak se k testům dostat, je kontaktovat Vašeho lékaře a poradit se, zda je pro Vás domácí testování vhodné. To však neznamená, že musíte jít do zdravotnického zařízení. Kvůli pokračující pandemii dnes tyto návštěvy (včetně receptů) často nahrazuje online kontakt, takže stačí požádat o virtuální schůzku. U některých testů je třeba posoudit zdraví nebo mít objednávku do laboratoře. Kvůli rozdílům mezi testy a poskytovateli testů jsou některé bezplatné, zatímco jiné platí pojišťovna. 

Testy ze slin nebo antigenní testy si můžete v každém případě objednat online, např. zde: BakterMedical.