9 atrakcí města Rhodos

9 atrakcí města Rhodos 1

Město Rhodos (Ródos), jehož historie sahá až do roku 408 př.n.l., leží na severním výběžku ostrova Rhodos (Dodekany) a představuje krásný kontrast mezi starým a novým, kdy se dělí na dvě odlišné části. Nádherné středověké staré město (UNESCO) je obklopeno moderním městem, ale zůstává oddělené díky dvojitým hradbám, nahoře zakončeným kopulemi a minarety. Uvnitř se nachází labyrint úzkých kamenných uliček a náměstí, kterými je radost se procházet. V průběhu staletí byl Rhodos v držení Řeků, maltézských rytířů, osmanských Turků, Italů a pak znovu Řeků, a díky tomu zdejší architekturu tvoří směsice od klasické přes osmanskou až po italskou. V kontrastu s tím nové město, které leží z velké části severním směrem, shlíží na rušný přístav, kde se zastavují lodi plující ve východním Středomoří, a je plné obchodů a restaurací. Najdete zde také úzká hlavní pláž města, Elli Beach.

Co dělat a na co se podívat v Řecku

Palác velmistrů

Palác velmistrů na konci Ulice rytířů (Odós Ippotón) je mohutná pevnost chráněná trojitými hradbami, která se tyčí na nejvyšším místě starého města. Palác byl zbudován na místě starší byzantské citadely maltézskými rytíři (Řád rytířů špitálu svatého Jana v Jeruzalémě), katolickým vojenským řádem, který ostrovu vládl od roku 1309 do roku 1522. Je založen na čtvercovém plánu s velkým vnitřním nádvořím, avšak po odchodu rytířů zchátral. Ve 30. letech 20. století ho opravili Italové jako prázdninové sídlo pro krále Viktora Emanuela III. a později pro Mussoliniho. Působivá stavba s věžemi a hradbami s cimbuřím, podlahami s oblázkovými mozaikami a starožitnostmi má více jak 150 místností, ale jen asi 20 je jich přístupných turistům.

Adresa: Odós Ippotón, 85100 Ródos

 

Městské hradby

Když se vydáte od Paláce velmistrů, můžete projít po valech kolem hradeb starého města, které představují krásný příklad středověkého opevnění. První hradby byly zbudovány už v byzantském období, ale od 14. do 16. století maltézští rytíři je rozšířili a zpevnili kvůli svému stálému strachu z útoku nepřátel. Hradby dlouhé 4 km a místy silné až 12 m zahrnují impozantní věže, pevné bašty, několik velkolepých bran, suchý hradní příkop a dělostřelecká stanoviště. V roce 1522 se však rytíři po šestiměsíčním obléhání vzdali osmanským Turkům. Za turecké vlády byli křesťané, většinou Řekové, vykázání ze starého města.

Adresa: Odós Ippotón, 85100 Ródos

 

Archeologické muzeum (špitál maltézských rytířů)

Impozantní budova špitálu, kterou zbudovali už zmínění maltézští rytíři (řád, který usiloval o zastavení šíření islámu, ale také se věnoval péči o nemocné a chudé), byla zbudována v letech 1440-1489. Ve dvoře má krásnou bylinkovou zahrádku a dnes je v něm umístěno městské Archeologické muzeum. Spatříte zde expozice s nálezy z archeologické lokality na ostrově včetně mramorových soch, uren, pohřebních stél a skvělých mozaik. Za pozornost stojí bílá mramorová socha přikrčené dívky s rukama ve vlasech, která pochází z 1. stol. př.n.l. a je známá jako Afrodita z Rhodosu.

Adresa: Plateia Mouson, 85100 Ródos

 

Ulice rytířů

Ulice rytířů (Odós Ippotón) vede od špitálu maltézských rytířů nahoru k Paláci velmistrů a je lemována kamennými budovami a gotickými oblouky, přičemž z velké části vypadá stejně jako v 15. a 16. století. Právě zde rytíři měli své „hostince“ – řád se dělil na 7 „jazyků“ (Anglie, Francie, Německo, Itálie, Aragonie, Auvergne a Provence), z nichž každý měl svůj „hostinec“, kde se členové scházeli a večeřeli.

Adresa: Odós Ippotón, 85100 Ródos

 

Sulejmanova mešita

Růžovobílá mešita s minaretem, zbudovaná v roce 1522 (kdy osmanští Turci obsadili město), byla postavena na památku dobytí ostrova sultánem Sulejmanem I. Sulejman Nádherný byl v té době jeden z nejmocnějších panovníků na světě a rozšířil svoji říši dále do Evropy a severní Afriky; tohle období Turci později začali považovat za svůj Zlatý věk. Za nadvlády Turků byly zdejší kostely proměněny na mešity.

Adresa: Sokratous, 85100 Ródos

 

Hodinová věž Roloi

Hodinová věž Roloi ve středověkém starém městě, původně zbudovaná už na konci 7. století, představuje přední turistickou atrakci na ostrově. Byzantská stavba prošla několika obnovami; byla poškozena při výbuchu v roce 1856 a poté přestavěna s barokními prvky. Nejlépe uděláte, když se vystoupáte na vrchol věže, odkud budete mít panoramatický výhled na město Rhodos. Měli byste se sem však vydat bud brzy ráno, nebo navečer.

 

Pláž Elli Beach

Elli Beach je hlavní městská pláž a v létě zde může být plno, i když zdejší čisté modré moře zůstává teplé a vhodné pro plavání až do konce října. Pláž je převážně oblázková, takže může trochu tlačit, ale během sezóny je k dispozici půjčovna lehátek a slunečníků. Pamatujte ale na to, že moře se zde rychle svažuje, takže pláž není vhodná po menší děti. K dispozici je také skokanský můstek a v okolí dobré podmínky pro šnorchlování.

 

Přístav Mandraki a Obchodní přístav

Starý přístav Mandráki, založený spolu s městem v roce 408 př.n.l., je chráněn dlouhým vlnolamem a obklopují ho 3 nepoužívané větrné mlýny a pevnost sv. Mikuláše z 15. století na severním výběžku. Vstup do přístavu je zdoben dvěma kamennými sloupy zakončenými bronzovým jelenem a laní. Jeleni jsou heraldický symbol Rhodosu a dodnes bývají znázorňováni na místní keramice, jako jsou talíře, popelníky a kachle prodávané jako suvenýry. V dávných dobách nad vstupem do přístavu stával rozkročený Rhodský kolos (obří socha Helia, řeckého boha slunce z 3. stol. př.n.l.), v místech, kde dnes spatříte jeleny. Dnes přístav Mandráki používají jachty a výletní lodě nabízející jednodenní výlety na nedaleké ostrovy Symi a Chalki nebo do města Marmaris na tureckém pobřeží.

Rhodský kolos – bude div starověku opět stát? 

Nové město

Mimo opevnění leží tzv. nové město, které jako první obývali místní Řekové poté, co byli v roce 1522 vyhnáni osmanskými Turky ze středověkého centra. Svoji současnou podobu však dostalo až ve 30. letech 20. století, kdy Italové za Mussoliniho zbudovali elegantní secesní administrativní budovy shlížející na přístav Mandraki, včetně radnice, pošty, kryté tržnice, divadla a akvária. Mezi přístavem Mandraki a severním výběžkem ostrova se táhne řetězec úzkých písčitých pláží, které nabízejí možnost zapůjčení lehátek a slunečníků.

Poprvé v Řecku

9 atrakcí města Rhodos 2

KDE SE UBYTOVAT

Luxusní hotely: Kokkini Porta Rossa 4*, jedno z nejlepších ubytovacích zařízení ve městě Rhodos, je luxusní butikový hotel v působivé kamenné budově ve starém městě. Hostitelé jsou skvělí a pokoje krásně vybavené; snídaně je v ceně. Plážový Atrium Platinum Luxury Resort Hotel 5* nabízí luxusní pokoje, skvělý personál i vybavení. Další oblíbenou volbou je Amathus Elite Suites, který zahrnuje spa a restauraci.

Akční nabídka:

Hotely střední třídy: Camera Art Boutique Hotel 4* má vynikající polohu, promyšlené vybavení pokojů a krásnou střešní terasu. Další skvělá možnost střední třídy je Camelot Hotel 3* ve starém městě, který nabízí půvabnou historickou atmosféru a ubytování zahrnuje snídaně v ceně.

Ekonomické hotely: Hotel Galaxias 3* je ekonomický hotel se skvělou hodnotou. Je dobře dostupný pěšky ze starého města a nabízí přátelský personál a samoobslužnou prádelnu.

Akční nabídka:

.

TIPY A VÝLETY

Výlet na segwayi: další zajímavý způsob, jak poznat město Rhodos, je při komentované prohlídce středověkých památek, která probíhá na segwayích. Trvá 2 hodiny a zavede Vás ke všem hlavním atrakcím starého města a zároveň skýtá seznámení s okolní historií.

Návštěva po setmění: skvělý tip pak představuje procházka ulicemi starého města Rhodos po setmění. Davy jsou mnohem menší, a jakmile slunce zapadne, kamenné ulice, silné zdi a starověké ruiny získají pohádkový dojem.