Zapomeňte na Robina Hooda, je to jen pohádka, prifarebená legenda. Představujeme vám skutečných zbojníků, kteří boháčů okradli a lup rozdali mezi chudé.
Prsatá loupežnické
La Carambada byla obávanou banditkou v Mexiku. Vlastním jménem Leonarda Emilia náhle ovdověla – vláda dala popravit jejího muže, francouzského vojáka. Leonarda proto vydala na cestu pomsty. Vždy se převlékla za chlapa a když někoho z oloupila, ukázala mu svá prsa. Čistě jen proto, aby zůstal v hanbě, že ho porazila žena. Loupežnické nakonec na své povolání doplatila – zastřelila ji policie.
Sicilský Robin Hood
Vypadá jako tradiční italský mafián a ve skutečnosti od něj neměl daleko. Za sicilským Robinem Hoodem stálo přes šest set mužů. Salvatore Giuliano se svou armádou okrádal bohaté a rozdával chudým. Přitom mu bohužel stálo v cestě sto policistů a čtyřicet civilistů. Nakonec překročil i hranice mafiánských praktik a otevřeně vyhlásil válku Itálii a jeho vládě. V roce 1949 proto na něj vyslali až 2000-členný tým! Podle historických záznamů ho rok na to našli a zastřelili … hoc ani tato teorie není potvrzena. Vláda ho prý nikdy nechytla a vše bylo nafingované. Jeho odkaz vstal z popela, když se Mario Puzo chopil pera. Inspirován Giuliano vytvořil Michaela Corleonho.
Drogový Ježíš
Vousatý Jesús Malverde (1870 – 1909) určitě každému připomněl známý seriál Breaking Bad (Perníkový táta). Patron narkobaron a všech v byznysu s drogami opravdu existoval. Pocházel z velmi chudé rodiny, a proto se rozhodl, že tímto civilizačním neduhům by už neměli lidé trpět, natož ne na úkor bohatých. Jesús Malverde tak začal se svérázným robin-hoodovským přerozdělováním bohatství. Neštítil se brát vládě a rozdávat lidem. Dnes je patronem obchodníků s drogami, ale říká se mu také „štědrý bandita“ či „anděl chudých“. Kult Jesúse Malverdeho dokonce zaznamenal zázraky, ozdravení a nadpřirozené jevy.
Hotelový boss
Mluvil jsi Boss Yu, pocházel z Číny a zatkli ho až loni! Navenek vypadal jako dobrosrdečný 27letý filantrop. Peníze proudily do charitativních organizací, podporoval to i ono, lil prachy tam, kde je potřebovali lidé v nouzi. Ale odkud je vzal? Byl to zloděj – přes ventilační šachty přelézt mrakodrapy skrz naskrz a najednou mizely věci. Drahé zlaté náhrdelníky, prsteny, tablety, počítače … Podobně chytrý byl i v případě svého několikaměsíčního pobytu v pětihvězdičkovém hotelu. Tomu se říká Robin Hood … nebo možná potřeboval jen proprat peníze.
Primátor bandita
Zatímco naši politici se řídí heslem „chudým brát a bohatým dávat“, španělský politik Juan Manuli Sanchez Gordillo držel s lidmi. Jako primátor města Marinaleda se už nemohl dívat na chudobu, která tam v roce 2012 vzkvétala. Rozčilený, že lidé nemají co jíst, vedl útok na supermarkety. Megafonem podporoval lidi v rabování. Věděl, co dělá – měl poslaneckou imunitu, nic se mu nemohlo stát.
Ministerský Robin Hood
Opět další dobrosrdečný politik … a opět tisíce kilometrů daleko od nás. Oželet Clifford Brazil využil svůj ministerský post a pořádně zalovil v Kalifornské pokladně. Vytvořil Nejšlechetnější zpronevěru na světě. Vládní peníze ulil tak, že šli rovnou chudým afroamerické studentům, aby se mohli dostat na vysokou školu a dokončit ji. Šlo o více než 18 000 mladých, kteří díky jeho heslu dostat mládež z ulic do školy, získalo vzdělání. Bohužel ministerského Robina Hooda chytili. Oželet Clifford Brazil si šel na tři a půl roku posedět.