Když je pěkné počasí, můžete ho využít a uspořádat venkovní párty. Jistě chcete, aby párty proběhla bez zádrhele, takže je důležité plánovat a být připraven ve všech směrech. Ať už budete pořádat párty u bazénu, grilovací párty v zahradě nebo setkání na střeše, vyhněte se následujícím chybám, čímž zajistíte, že Vaši hosté prožijí příjemný čas.
Dostatek jídla a pití
Může být náročné odhadnout, kolik jídla je potřeba na párty připravit. Proto je důležité znát počet osob, které můžete očekávat – i pak je ale třeba udělat o něco více, aby nikdo neodcházel nenajezený. Také je dobré mít více jídla pro případ, že se nečekaně objevila další osoba, nebo někdo z pozvaných přivedl dalšího, o kterém Vám předem neřekl. Vaši hosté nesmí zůstat ani bez pití, takže zajistěte, aby byla k dispozici spousta nápojů. Pokud budete podávat alkoholické nápoje, musí být rovněž dostatek nealka, aby bylo čím zapíjet.
Repelent proti hmyzu
I když s pozvanými hosty na Vaší párty je třeba počítat, jeden typ hostů si nikdo nepřeje: hmyz. Létající hmyz, ať už mouchy, komáři nebo cokoli jiného, mohou Vašim hostům znepříjemňovat chvíle v době, kdy by se měli bavit, takže byste určitě měli mít po ruce nějaký repelent. Prostředky fungující jako repelent (např. velké svíce s vůní citronella) můžete rozmístit na různá místa kolem a možná i poskytnout sprej těm z hostů, kteří jsou pro hmyz obzvlášť neodolatelní.
Dostatek židlí (míst na sezení)
Je nutné mít dostatek židlí a míst, kam si hosté budou moct sednout. Může to být kombinace interiérového nábytku, zahradního nábytku a dek na trávník, pokud je země suchá. Nábytek rozmístěte ve skupinkách, aby se hosté spolu mohli bavit. Nedělejte si přitom starosti, pokud se k sobě jednotlivé kusy nehodí: je pravděpodobné, že to hostům nebude vadit (přišli se bavit a ne posuzovat).
Počítejte s možností deště nebo větru
Když budete plánovat venkovní párty, jistě budete předem zjišťovat a ověřovat si počasí. Ale i v případě předpovědi jasného nebe je třeba pamatovat, že počasí může být nepředvídatelné a že nastat může téměř cokoli. Proto je potřeba mít záložní plán pro případ, že začne pršet nebo foukat nepříjemný silný vítr.
Počítejte se změnami teploty (ochlazením)
Když slunce zapadne a teplota poklesne, Vaši hosté by se měli stále cítit příjemně. Kromě dostatku přikrývek a přehozů existuje také několik možností, jak se venku zahřát, např. ohniště nebo velký gril. Ale také stačí mít k dispozici pár dek a svetrů, aby se do nich hosté mohli zabalit.
Připravte se na možné nehody
Jistě si nikdo nepřeje, aby se na jím pořádané párty někdo zranil nebo měl jinou nehodu. Ale může k tomu dojít, když to nejméně očekáváte. Proto mějte po ruce lékárničku pro případ potřeby – doufejte, že nenastane. Lékárnička by měla obsahovat náplasti a prostředky na říznutí, odřeniny, popáleniny a bodnutí hmyzem.
Pamatujte na to, abyste nadále byli dobrými sousedy
Venkovní párty může být „dvousečný meč“: chcete, aby se hosté bavili, což často zahrnuje hudbu, hlasitou konverzaci, potloukání se kolem po zahradě apod.. To může být chaotické a věci se mohou rychle vymknout z rukou. Protože kolem máte sousedy, se kterými budete žít i dlouho poté, co párty skončí, jistě nechcete být vnímáni jako špatní sousedé. Pamatujte na to, že je potřeba brát ohled na obyvatele okolí. Jedna z možností, jak předejít problémům, je pozvat na párty také sousedy. Pokud to není možné, alespoň je informujte, že budete zvát nějaké lidi, a požádejte je, aby Vám dali vědět, pokud je to bude obtěžovat. Až budete znát počet pozvaných, je dobré zvážit také možnosti parkování. Možná budou Vaši sousedé velkorysí a poskytnou Vám své příjezdové cesty, ale s tím nemůžete počítat. V každém případě je potřeba zajistit, aby Vaši hosté svými vozidly neblokovali příjezdové cesty sousedů.
Pořádejte ostatní, aby přinesli nějaké jídlo či pití
Místo toho, abyste všechno jídlo obstarávali sami, se také můžete trochu se uvolnit a požádat hosty, aby každý něco přinesl. Sami přitom můžete obstarat například maso na grilování. Pokud každý přinese nějaké jídlo, bude větší výběr pro všechny a hosté budou mít na akci vlastní zájem. Jen velmi málo lidí protestuje, když je vyzváno, aby něco přinesli a podělili s ostatními. Není vůbec na škodu mít na stole širší výběr. Můžete také hosty požádat, aby poskytli recept, pokud přinesou něco méně obvyklého.
Nenechávejte věci na poslední chvíli
Nečekejte na poslední chvíli s nákupem občerstvení ani přípravou venkovního prostoru a začněte chystat. Je dobré si předem připravit seznam všeho, co bude potřeba udělat týden před akcí, pár dní před ní a den předem, a také v den, kdy Vaši hosté přijdou. Když si úkoly naplánujete na více různých dní, budete pak pod mnohem menším tlakem a při provedení každého kroku můžete pocit, že jste něčeho dosáhli. Navíc se na párty budete mnohem více bavit, protože nebudete muset na poslední chvíli spěchat.
Naplánujte dostatek aktivit
Vaše představa párty venku může obnášet především jídlo a hovor, což je v pořádku. Je však dobré si rovněž naplánovat pár aktivit, aby se párty neproměnila v nudu. Zamyslete se nad aktivitami, které prolamují ledy, a hrami, které umožní hostům se zapojit a komunikovat spolu. Také mějte připraveno pár témat na zahájení konverzace, abyste předešli trapnému tichu. Přitom nemusíte vytáhnout všechny aktivity najednou nebo hned zkraje. Prostě je dobré mít v zásobě pár věcí, které je možné dělat, aby se předešlo nudě, např. karty nebo deskové hry. Také večerní hry venku bývají skvělá zábava pro všechny. Pokud se hosté neznají z dřívějška, je vhodné rozmístit jmenovky, aby se předešlo trapasům. A i když je pak hosté nebudou mít stále u sebe, pomohou alespoň ze začátku, když se poprvé setkají s ostatními.