Působivý nový výzkum vedený týmem z University College London naznačuje, že bakteriální nerovnováha ve střevním mikrobiomu může hrát hlavní roli ve vývoji revmatoidní artritidy. Preklinická studie zjistila, že poškození střevní výstelky přímo koreluje se zánětem kloubů a závažností artritidy.
Vědci již nějakou dobu uvádějí konzistentní vazby mezi abnormalitami střevního mikrobiomu a revmatoidní artritidou a rostoucí populace určitých typů špatných bakterií jsou často spojeny se závažností artritidy. Ale dosud není přesně jasné to, jak bakterie ve střevě mohou ovlivnit zánět kloubů. Vyslovena byla hypotéza o řadě mechanismů, od střevních bakterií modulujících vývoj specifických zánětlivých buněk odpovědných za artritidu, až po konkrétní bakteriální metabolity přispívající k závažnosti onemocnění. Tato nová studie zkoumala jinou kauzální hypotézu se zaměřením na vazby mezi závažností artritidy a oslabením střevní stěny způsobeným bakteriemi.
„Chtěli jsme vědět, co se děje ve střevě a zda změny střevní výstelky, která obvykle působí jako bariéra chránící tělo před bakteriemi, jsou projevem onemocnění nebo přispívají k jeho rozvoji,“ vysvětluje spoluautorka Claudia Mauri.
Nová studie ukázala, že u myší chovaných ke genetické predispozici ke střevní propustnosti se také vyvinuly příznaky závažné artritidy. Poté se zjistilo, že jiný model myší navržený tak, aby se u něj vyvíjela kolagenem indukovaná artritida, vykazoval snížené otoky kloubů, když byla zlepšena střevní propustnost. Při pohledu na lidské pacienty vědci zjistili, že ti, kteří trpí revmatoidní artritidou, mají vyšší krevní hladiny lipopolysacharidu (LPS), LPS vazebného proteinu (LBP) a střevního proteinu vázajícího mastné kyseliny. Všechny tyto molekuly jsou známými biomarkery poškození střev a zejména bylo zjištěno, že hladiny LBP korelují se závažností akutního onemocnění.
Kmen střevních bakterií podle zjištění přináší duševní zdraví a metabolické výhody
„Vědci z University College London prokázali, že při artritidě dochází k vážnému poškození střevní výstelky, která nefunguje správně jako bariéra, stejně jako k hromadění bílých krvinek ve střevě, které způsobují zánět,“ uvedli autoři v nově publikované studii. „Autoři ukazují, že při artritidě bakterie překračují zakázanou hranici střevní výstelky a že náprava defektů střevní propustnosti specifickými léky tlumí také zánět kloubů.“
Výzkum nedokáže zcela vysvětlit řetězec mechanismů, který spojuje oslabení střevní výstelky s artritidou. Ačkoli bylo zjištěno, že modulace stupně střevní propustnosti přímo souvisí se zánětem kloubů, v tomto vztahu stále chybí vazby, které ještě budou popsány. Mauri však říká, že tato zjištění naznačují, že by střevo mohlo být užitečným terapeutickým cílem. Zejména spekuluje, že zlepšení střevní propustnosti může představovat účinný nový model léčby.
„Naše zjištění naznačují, že střevní výstelka je terapeutickým cílem. Důležité je, že jsme zjistili, že použití stávajících léků, které obnovují integritu střevní bariéry, tj. zabraňují ´prosakování´ střeva nebo inhibují pohyb zánětlivých buněk do a ze střev, by mohlo v preklinických modelech snížit závažnost artritidy.“
Nová studie byla publikována v časopise Med.