Island, ostrov ohně a ledu, se v posledních letech stal jednou z vyhledávaných turistických destinací, a to nejen pro vyznavače dobrodružných aktivit, ale také pro milovníky přírody hledající něco odlišného. Naleznete zde činné sopky, gejzíry, horké prameny, ledovce, ledová pole a fjordy, protože se řídce obydlená země ležící na okraji polárního kruhu se nachází v jedné z vulkanicky nejaktivnějších oblastí světa, místu setkávání dvou tektonických desek. Sopky a další seismická aktivita stále proměňují části ostrova: teprve v roce 1963 se u jižního pobřeží vytvořil nový ostrůvek Surtsey.
Islanďané však dokázali „geologické peklo“ využít ke svému prospěchu: geotermální energii používají na zahřívání svých domovů a firem i pro volnočasové aktivity. Díky tomu je zde fantasticky čistý vzduch a drsná původní krajina ideální k průzkumům a nezapomenutelným dobrodružstvím. Jedna z možností, jak si prohlédnout Island, je ve vypůjčeném autě, kdy výlet může trvat několik dní až týden, včetně jízdy po Okružní silnici, která vede kolem celého ostrova. Další možnost je vydat se sem se zájezdem s pozorováním polární záře či výlety na čtyřkolkách ATV přes lávová pole nebo s jednodenními výlety z Reykjavíku, které Vám umožní spatřit některé přírodní divy, jako je Modrá laguna a vodopády.
Pozorování velryb, Reykjavik
Bez ohledu na to, kdy se chystáte cestovat, pozorování velryb se na Islandu koná po celý rok, ačkoli léto je nejoblíbenější doba. V teplých měsících probíhají výlety za pozorování ve dne i v noci, včetně pozorování velryb při půlnočním slunci. Turističtí operátoři říkají, že šance na spatření je 80-95 %, což závisí na roční době. Nejlepší přitom je, že tito tvorové se často vynoří přímo u lodi, takže celé fantastické přírodní divadlo můžete mít „z přední řady“. K dispozici jsou také další lodní výlety na oceán, např. za pozorováním ptactva nebo s návštěvou menších okolních ostrovů. Na výběr je z několika typů výletů, které vyplouvají ze Starého přístavu v Reykjavíku. Po návratu se pak můžete zastavit v některé z malých venkovských restaurací v přístavu a dát si k večeři čerstvou tresku.
Adresa: Ægisgardur 5, Starý přístav v Reykjavíku
Modrá laguna, Grindavik
Jen 40 minut autem od Reykjavíku naleznete proslulé geotermální lázně, které by si žádný návštěvník země neměl nechat ujít. Jedná se o přírodní koupaliště se světle modrou vodou nacházející se ve stínu elektrárny. Kolem Modré laguny vyrostl celý turistický průmysl od doby, co se v roce 1976 stala hitem mezi místními. Voda z podzemního horkého pramene dosahuje teploty 37-39 °C a prý je prospěšná pro zdraví i pro pokožku (a pokud zarytí Islanďané něčemu opravdu věří, neměli byste to zavrhovat). Kromě koupání se v jedinečném prostředí zde najdete prodej produktů péče o pleť, řadu lázeňských procedur a místa, kde se můžete najíst a napít. Při návštěvě si můžete nanést masku z přírodního bahna s minerály z některé z van umístěných na okrajích laguny. K Modré laguně se také můžete dostat na čtyřkolce ATV z Reykjavíku a zpátky se pak vydat autobusem.
Adresa: Norðurljósavegur 9, 240 Grindavík
Na Islandu budují geotermální lagunu
Pozoruhodné gejzíry
Když pojedete 50 minut autem z Reykjavíku, dostanete se ke gejzíru Strokkur (Geyser, po kterém byly pojmenovány všechny gejzíry), jednomu z nejoblíbenějších v zemi a známému po celém světě. Vysoce aktivní oblast horkých pramenů leží na jihozápadě Islandu u řeky Hvítá a je oblíbenou zastávkou na tzv. Zlatém okruhu (Golden Circle). Na Vaši návštěvu zde čekají jámy s vroucím bahnem a asi 100 dalších menších tryskajících gejzírů. Každých pár minut gejzír Strokkur vystřeluje vodu do výšky 30 m. Navštivte Geysir Center s expozicemi a informativními prezentacemi přístupnými po celý rok. Nezapomenutelný zážitek pak skýtá vykopávání chleba z horkého pramene, což je žitný chléb, který se 24 hodin pekl pod zemí. Šéfkuchař zde také v horkém pramenu pro návštěvníky připravuje vejce. Dostat se sem můžete při oblíbeném výletě Zlatý okruh – klasický jednodenní výlet z Reykjavíku, který zahrnuje několik zastávek a zajistí, že budete z Vaší cesty mít ikonické snímky gejzíru.
Hora Kirkjufell, Grundarfjörður
Asi 2,5 hodiny cesty autem od Reykjavíku leží městečko Grundarfjördur, půvabná rybářská vesnice na severním pobřeží poloostrova Snaefellsnes. Město leží v malebném fjordu obklopené horami, kde se hora Kirkjufell tyčí jako dominanta okolí; kolem naleznete mnohé malé potoky a vodopády. Během zimy je Kirkjufell skvělým místem, kde můžete pozorovat dechberoucí polární záři. Eyrbyggja Heritage Centre je infocentrum pro celý poloostrov a vidět zde můžete expozice o námořní historii Grundarfjörduru.
Vodopád Gullfoss
Velkolepý vodopád Gullfoss se nachází asi 90 minut cesty autem z Reykjavíku. Řeka Hvítá se řítí do kaňonu, který tvoří třístupňové terasy a vytváří mohutnou bystřinu. Gullfoss zahrnuje 2 kaskády: horní má 11 m a dolní asi 21 m. Proudy vody protékají vodopádem Gullfoss průměrnou rychlostí 109 m3/s, ale při silných záplavách bylo zaznamenáno až 20x tolik. Je třeba varovat, že zde není žádné zábradlí ani jiné bariéry, jen mrazivá podívaná, kterou můžete spatřit uprostřed přírody, tak jak je.
Přírodní rezervace Landmannalaugar
Na jihu ostrova 180 km od Reykjavíku leží NP Landmannalaugar, jedna z nejoblíbenějších turistických destinací Islandu. Hlavní prvky této mystické krajiny představují vícebarevné ryolitové hory, sopka Hekla a rozsáhlé lávové pole. K oblíbeným aktivitám patří pěší turistika a jízda na koni, přičemž pěší túry mohou mít pár hodin, ale i několik dní. Můžete se sem vydat v době od června do konce září, jindy je silnice zavřená. Horská chata Landmannalaugar Hut se základním vybavením skýtá ubytování až pro 75 lidí. Očekávat můžete syrovou přírodu, drsnou scenérii a fascinující výhledy.
.
Sopka Maelifell a Ledovcový park Myrdalsjökull
Jižně od Landmannalaugaru leží Ledovcový park Myrdalsjökull, který je z bezpečnostních důvodů možné navštívit pouze v létě. V oblasti spadne velké množství deště, především v zimě, kdy mohou být silnice vážně poškozené. Sopka Maelifell je nesporným klenotem divoké drsné ledovcové krajiny. Perfektní kužel jí dává klasický vzhled sopky, avšak během teplého období vytváří bohatá zelená mechová pokrývka neskutečný, surrealistický dojem. Park zahrnuje mnoho sopek, horkých pramenů a dalších pozoruhodných míst. Západně od Myrdalsjökullu leží menší ledovec Eyjafjallajökull. Oblíbený a vzrušující způsob jejich průzkumu představuje jízda na sněžném skútru.
Ledová jeskyně Skaftafell, Národní park Vatnajökull
Na jihu země leží NP Vatnajökull, oblast ledovců a velkolepých ledových jeskyní, které přitahují milovníky dobrodružství z celého světa. Rozsáhlý národní park (1 z 3 na ostrově) je rozdělen do 4 částí a tvoří ho ledovec Vatnajökull a jeho okolí. Naleznete zde řadu návštěvnických center; ty v ledové jeskyni Skaftafell a v Höfn jsou otevřeny po celý rok, zatímco lokality Skriðuklaustur a Jökulsárgljúfur jsou v zimě zavřené. Nejlepší doba pro návštěvu ledové jeskyně Skaftafell je v zimě poté, co silné deště smyly horní vrstvu ledovce. Pokud zde budete ve správný čas, můžete spatřit jeskyni zalitou pozoruhodným modrým světlem. Mimo hlavní sezónu je možné zařídit skupinové prohlídky všech jejích částí. Pokud jste v dobré kondici, můžete podniknout túru po ledovci spolu se zkušeným průvodcem. Při ní se dostanete na led za nezapomenutelným zážitkem, kdy můžete spatřit ledovcové praskliny a jeskyně a dokonce pít sladkou vodu z malých jezírek na povrchu.
Sopečná kaldera Askja
V severním regionu NP Vatnajökull ve vulkanickém pohoří Dyngjufjöll se nachází kaldera a geotermální jezero Askja, které jsou místem jen pro odvážné. Pokud si však přejete vyzkoušet, jaké to je vykoupat se v jezeru na činné sopce, pak je to příležitost právě pro Vás. Askja má impozantní velikost 50 km. Okolní pohoří vzniklo během vulkanické aktivity a Askja byla částečně vytvořena při erupci hořícího popela, který způsobil zhroucení střechy centrální magmatické komory. Voda ve Viti, geotermálním jezeře a vulkanickém kráteru, má obvykle teplotu kolem 30 °C. Je však potřeba varovat, že břehy bývají velmi kluzké, především pokud je vlhké počasí.
Hallgrímskirkja – kostel v Reykjavíku
Modernistická ikona Reykjavíku, kostel Hallgrímskirkja, je vizuálně výrazná stavba a jedna z hlavních atrakcí Islandu; až ji uvidíte, budete vědět proč. Je to nejvyšší a nejnápadnější budova v celé zemi a její architektura byla inspirována Černými vodopády (Svartifoss), což je čedičová skalní formace a jeden z přírodních divů Islandu. Výstup na vrchol věže vysoké 73 m rozhodně stojí za to: naskytne se Vám mimořádný výhled na město a okolní krajinu. Před kostelem je umístěna socha Islanďana Leifura Erikssona („Leifa Šťastného“), prvního Evropana, který objevil Ameriku kolem roku 1000 n.l. (takže předběhl Kryštofa Kolumba asi o 500 let). Za malý poplatek můžete vyjet výtahem nahoru, odkud budete mít fantastický panoramatický výhled na Reykjavik.
Adresa: Hallgrímstorg 1 101, Reykjavík
Vodopád Dettifoss
Vodopád Dettifoss na severu NP Vatnajökull představuje skutečně dechberoucí ukázku syrové síly přírody. Má šířku 100 m, padá do hloubky 45 m a prý je to nejsilnější vodopád v Evropě. Doporučuje se přiblížit se k němu na východní straně řeky Jökulsa, kde je lepší silnice. Když půjdete po pěších stezkách k vodopádu Dettifoss, naleznete Selfoss, menší vodopád nacházející se asi 1 km proti proudu a vysoký asi 10 m. Pod Dettifossem se nalézá vodopád Hafragilsfoss řítící se z výšky 27 m do strmého kaňonu. Vhodnější je vydat se sem vydat autem než jít pěšky.
Výstup na horu Esja
Když pojedete 30 minut z Reykjavíku východním směrem, dostanete se k vrcholu Esjan na poloostrově Kjalarnes. Má výšku 914 m a je velmi oblíbeným cílem pěších turistů – výstup na ni zvládne i relativně nezkušený lezec a nabízí úžasné výhledy na Reykjavik a okolní krajinu i oceán. Na vrchol se můžete vydat po několika trasách, což závisí si množství Vaší energie a času k dispozici. K hlavnímu počátečnímu bodu pro výstup na Esju se dostanete za 10 minut veřejným autobusem, který odjíždí z reykjavického hlavního nádraží Hlemmur směrem do Artunu (předem si ověřte jízdní řády a časy odjezdů).
Polární záře
Polární záře (aurora borealis) patří k nejoblíbenějším turistickým atrakcím Islandu. Souvisí se slunečním větrem, což je proud iontů vyzařujících ze slunce. Tyto částice se zachycují v zemském magnetickém poli a srážejí se s molekulami v atmosféře, čímž vznikají výbuchy energie, které vypadají jako velké kruhy kolem pólů. Působivou přírodní světelnou show můžete nejlépe obdivovat v odlehlých oblastech a obzvlášť krásná je v době zvýšené solární aktivity. Protože je výskyt polární záře nepředvídatelný, většina provozovatelů hotelů a chat Vám poskytne předpověď na nejbližší noc předtím, než půjdete do postele, a přidá Vás na seznam pro noční upozornění. Pokud se záře objeví, zavolají Vám na pokoj, protože záře může být vidět pouze po krátkou dobu. K nejlepším možnostem patří výlety Reykjavíku za pozorováním polární záře, které Vás zavedou do odlehlé krajiny, kde je největší šance na spatření tohoto přírodního divu.
Město Akureyri
Na severu země mezi horami u nejdelšího fjordu na Islandu a asi 40 km jižně od polárního kruhu leží město Akureyri. Má jen asi 18 000 obyvatel, což je však v této řídce osídlené zemi značný počet. V létě zde teploty někdy dosáhnou až 25 °C, a přestože zima přináší silné sněžení a mrazy, převažuje zde klidné počasí. I přes izolaci města zde vzkvétá kulturní život a zábava, zatímco široký výběr obchodů nabízí značkové výrobky. Zdejší lyžařská oblast je nejlepší v zemi. K atrakcím pro návštěvníky patří Muzeum Akureyri a působivé Muzeum letectví (Aviation Museum) na letišti Akureyri.
Jezero a přírodní rezervace Myvatn
Něco přes hodinu cesty autem z Akureyri východním směrem se nachází Myvatn, jezerní oblast známá svým bohatstvím ptáků, fauny a velkým mělkým jezerem. Podle odhadů oblast vznikla před asi 2500 lety díky gigantické erupci lávy. Dnes je okolí vulkanicky aktivní, kdy k poslední erupci došlo v polovině 80. let. Jámy s bublajícím bahnem, sirné výpary a lávové útvary tvoří součást jedinečné krajiny, která je stále v pohybu. Název „myvatn“ v překladu znamená „komáří voda“, což je odkaz na zdejší hojnost komárů, především v létě, takže si nezapomeňte vzít s sebou repelent. Oblast je rájem pro pozorování ptactva.
Perlan – observatoř a komplex
Perlan, původně místo s obřími nádržemi na termální vodu, je jednou z ikonických budov Reykjavíku. Stojí na záviděníhodném místě na kopci Öskjuhlíð, kde kolem roste více jak 176 000 stromů (jinak v zemi vzácných). Kopec je obzvlášť příjemný a vedou zde cyklistické i pěší stezky klikatící se po svazích. Observatoř skýtá úžasné výhledy na město. Na místě také najdete otáčející se restauraci, gurmánský obchod a prodej suvenýrů. Kromě toho Perlan pravidelně hostí koncerty a výstavy v Zimní zahradě. Za pozornost však stojí především vyhlídková terasa, zatímco nové planetárium nabízí virtuální výlet po Islandu včetně přírodních živlů.
Adresa: Varmahlíð 1, 105 Reykjavík
Výlety na čtyřkolkách ATV
K oblíbeným aktivitám v zemi patří výlety na čtyřkolce ATV, při kterých zároveň poznáváte Island. Při nich pojedete (s řidičem) přes skalnatá lávová pole, na spící vulkány a kolem pastvin, kde se potulují divocí islandští poníci. Jsou to pohledy na Island, které nikdy nezapomenete, a jeden z nejlepších způsobů, jak si zblízka prohlédnout působivou přírodu v zemi. Při výletech, jako je dvouhodinová projížďka z Reykjavíku ve čtyřkolce ATV, můžete zakusit off-road dobrodružství v ATV, a přitom bez velkého časového nasazení. V Reykjavíku začíná mnoho výletů, ale naleznete je ve většině regionů v zemi.
Ledovcová laguna Jökulsárlón
I když je Island plný přírodních divů, k nejpozoruhodnějším patří ledovcová laguna Jökulsárlón. Budete plout lodí mezi velkými kusy ledu, které se oddělily od ledovce. Led plovoucí v laguně sahá od malých kousků až po kusy o velikosti auta a Vy budete tak blízko, že se jich budete moct dotknout. Spatříte přitom modré odstíny formací v ledovcové jeskyni a ptáky létající nad hlavou. Jednodenní výlet z Reykjavíku na jižní pobřeží a k ledovcové laguně Jökulsárlón je oblíbenou volbou návštěvníků ostrova. Výlet zahrnuje návštěvu dvou krásných vodopádů a pozoruhodné výhledy na hory a ledovcové řeky kolem jižního pobřeží.
Pláž Reynisfjara s černým pískem
I když na Islandu najdete pár krásných pláží, Reynisfjara s černým pískem na jižním pobřeží ostrova působí přímo surrealisticky. Jedinečná pláž je známá svým černým pískem a skalními komíny, které vyčnívají z často bouřlivých vln Atlantického oceánu. Strašidelná a zároveň úžasná tvář pláže Reynisfjara je jedním z důvodů, proč byla vybrána jako místo natáčení některých filmů, jako jsou Star Wars. Světlo na pláži jí dodává kontrast, proto by si ji neměl nechat ujít žádný turista, který rád fotografuje. Tak jako s mnoha jinými přírodními lokalitami na Islandu je i s pláží Reynisfjara spojen temný folklor. Islandská pověst říká, že čedičové komíny v moři jsou ve skutečnosti trollové, kteří v noci stahují námořní lodě ke břehu a při východu slunce se promění v kámen. I když trolly během své návštěvy nejspíš nespatříte, můžete vidět tisíce mořských ptáků, jako jsou papuchalkové, alky a buřňáci, kteří na sloupech hnízdí. Dostanete se sem z Reykjavíku autem za 2,5 hodiny, nebo se sem můžete vydat s průvodcem při výletu kolem jižního pobřeží, který zde mívá zastávku.
Lávový tunel Raufarhólshellir
„Země ohně a ledu“ má tolik fantastických přírodních prvků, že její návštěva představuje vynikající lekci geologie a seznámení s tím, jak fungují sopky. Jednou z možností je návštěva lávových tunelů Raufarhólshellir na jihozápadě Islandu. Mají 1360 m, takže patří k nejdelším lávovým tunelům v zemi. Můžete se do nich vydat s průvodcem a zblízka si prohlédnout pozoruhodné lávové formace a barevné stěny, které vznikly pod zemí. Při prohlídce tunelu půjdete po stezce, kterou tekla láva při vulkanické erupci v pohoří Bláfjöll před více jak 5000 lety. Tunely vznikly tím, jak láva láva na povrchu ztuhla v tvrdou krustu (zatímco uvnitř odtekla), střechu lávového tunelu. Mimo lávový tunel můžete spatřit krásně zelený mech pokrývající lávové skály a krátery vytvořené při erupci. Lokalita je vzdálena jen asi půl hodiny cesty od Reykjaviku a můžete se sem vydat po celý rok. Pokud sem zamíříte v zimě, je třeba si vzít vrstvu oblečení navíc a pevné boty, protože prostředí je ledové a vlhké.
Osobitá muzea na Islandu
Island nabízí fascinující historii spojenou s Vikingy, kteří ostrov osídlili, a s folklorem zahrnujícím trolly, elfy a další bytosti, které ovlivňují zdejší kulturu dodnes. K nejzajímavějším způsobům, jak se seznámit s různými prvky islandské kultury, patří návštěva některého ze zdejších muzeí. Některá jsou zdánlivě mainstreamová, zatímco jiná, která naleznete mimo obvyklé trasy, se zabývají poněkud nezvyklými objekty a tématy.
V Reykjavíku najdete Národní muzeum Islandu, dobré místo pro seznámení s historií a osídlením Islandu. Saga Museum nabízí pohled na ságy a vikinské dědictví, přičemž můžete spatřit modely raných osadníků v životní velikosti; to představuje zajímavou lekci historie předtím, než se vydáte do dalších svéráznějších muzeí. Začít můžete muzeem punkové kultury The Punk Museum ve vedlejší ulici v Reykjavíku, které se zabývá zdejší punkovou hudební scénou, která se vynořila v 70. letech. Muzeum pod širým nebem Árbær Open Air Museum (spadající pod Muzeum města Reykjavíku) je místem, kde můžete vidět více jak 20 budov, které tvoří malou vesnici. Nedaleko Reykjavíku v Njarðvíku je Muzeum vikinského světa, které nabízí přesnou repliku vikinské lodi, jež byla nalezena v Norsku koncem 19. století a expozice zabývající se severským osídlením. K originálním muzeím v zemi patří Sigurgeir’s Bird Museum v Mývatnu: jedná se o maličké muzeum se sbírkou více jak 300 exemplářů ptáků zastupujících více jak 180 druhů a s rozsáhlou sbírku vajec. Library of Water („Knihovna vody“) v Stykkishólmuru Vám poskytne pohled na přírodní prostředí na Islandu s desítkami sloupů uchovávajících vodu ze zemských pólů. Nonsense Museum v regionu Vestfirðir (Západní fjordy) je svérázné místo, kde můžete spatřit velkou sbírku nahodilých předmětů, od kostek cukru po policejní čepice z různých zemí světa. Pokud byste se chtěli ponořit do hloubky do historie islandského folkloru, navštivte Muzeum islandského čarodějnictví ve vesnici Hólmavík v Západních fjordech. Muzeum skýtá pohled na některé příběhy a historii, na nichž jsou založeny islandské pověry. Pro někoho to však může být náročný zážitek a rodiče by se měli nejprve podívat sami předtím, než dovnitř vezmou děti. A nesmíme zapomenout ani Islandské falologické muzeum („Muzeum penisů“).