Co víme o variantě omikron

Co víme o variantě omikron 1

Nová potenciálně přenosnější varianta koronaviru poprvé identifikovaná v Jižní Africe vyvolala nové kolo omezení cestování po celém světě a také obavy z toho, jak se může pandemie vyvíjet.

WHO označila kmen pojmenovaný omikron za „variantu vzbuzující obavy“ ( „variantu zájmu“) a uvedla, že probíhají četné studie a poradci pokračují ve sledování varianty. I když vědci tvrdí, že existuje důvod k obavám z této varianty, zdůrazňují, že stále ještě mnoho nevíme – včetně toho, zda je varianta skutečně nakažlivější, zda způsobuje závažnější onemocnění nebo jak může působit vliv na účinnost vakcíny. 

„Ačkoli je znepokojivá, jak naznačila WHO, podle mě musíme ustoupit a v této věci počkat na vědu,“ řekl epidemiolog dr. Abdul El-Sayed pro CNN.

 

Kde byla varianta identifikována

Varianta byla zatím (k 30. 11.)  identifikována v Jižní Africe , Botswaně, Hongkongu a Belgii. Vzorek prvního známého případu byl v Jižní Africe odebrán 9. listopadu, uvedla WHO. Nyní se zdá, že počet případů roste téměř ve všech provinciích země. Jihoafrická republika má v současné době plně proočkováno méně než 36 % své dospělé populace a počet nových očkování v posledních dnech podle tamního ministerstva zdravotnictví klesl. Jihoafričtí představitelé také původně uvedli, že existuje 1 potvrzený případ cestovatele mířícího z Jižní Afriky do Hongkongu. Hongkongské zdravotní úřady identifikovaly druhý případ varianty mezi cestujícími ve stejném patře karanténního hotelu. Zdravotní úřady nařídily nejméně 12 lidem v okolních pokojích, aby se podrobili povinnému testování na covid-19 a dvoutýdenní karanténě ve vládním centru. Také belgická vláda uvedla, že jedinec, který nedávno přicestoval z Egypta a nebyl očkovaný, byl pozitivně testován na tuto variantu, což znamená první případ v Evropě. Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí v pátek uvedlo, že vzhledem k potenciálu úniku imunity a potenciálně zvýšené přenosnosti omikronu ve srovnání s deltou existuje vysoké až velmi vysoké riziko, že se v Evropě rozšíří. Dr. Anthony Fauci, ředitel Národního institutu pro alergie a infekční nemoci, řekl pro CNN, že zatím neexistuje žádný náznak, že by varianta právě teď byla také v USA, ale není všem dnům konec.

 

Mutace viru vzbuzují obavy

Jihoafričtí genetičtí vědci začátkem tohoto týdne uvedli, že varianta omikron má neobvykle vysoký počet mutací, přičemž více než 30 je v klíčovém spike proteinu – struktuře, kterou virus používá, aby se dostal do buněk, které napadá. Vědci se obávají, že tyto mutace by mohly učinit omikron přenosnější a mohly by vést k tomu, že se vyhnou imunitě. Podle dr. Fauciho vědci pracují na tom, aby zjistili, zda by omikron mohl uniknout imunitě, a jeho mutace mohou napovědět nebo předpovědět, zda tomu tak bude.

 „Co musíme udělat, je získat tuto konkrétní sekvenci viru, dát ji do formy v laboratoři, kde můžeme skutečně testovat různé protilátky, takže získáme předpověď, zda by se varianta mohla vyhnout imunitě nebo to skutečně dokázat.“

Právě teď mluvíme o něčem jako o červené vlajce, to znamená, že by to mohl být problém, což ale ve skutečnosti nevíme. Jakmile variantu otestujeme, budeme jistě vědět, zda se vyhýbá protilátkám, které vytváříme, ať už prostřednictvím vakcíny nebo tím, že se nakazíme.“

Dr. Ashish Jha, děkan z Brown University School of Public Health, řekl, že nevěří, že by varianta omikron mohla vytvořit situaci, kdy by se vakcíny staly zbytečnými: „Myslím, že je to krajně nepravděpodobné. Otázkou je, zda došlo k malému nebo k velkému zásahu do účinnosti vakcíny. Nějaké předběžné údaje určitě budeme mít v příštích několika dnech.“

 

Jak si vede ve srovnání s jinými variantami

Zatímco se očekávají mutace – a nové varianty – viru, protože ten se stále šíří, odborníci tvrdí, že existuje více důvodů k obavám z varianty omikron.

„Za posledních 5 nebo 6 měsíců jsme viděli spoustu variant, které se objevily, a většina z nich nebyla příliš rozsáhlá. Tahle ale vypadá jinak,“ řekl dr. Jha. „Chová se to jinak a vypadá to, že je to mnohem nakažlivější dokonce než varianta delta.“

Varianta delta podnítila v létě prudký nárůst případů covid-19 v USA a pomohla podpořit nedávné nárůsty v celé Evropě. Jeden dokument z amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) naznačil, že varianta delta je asi stejně přenosná jako plané neštovice. Když se odborníci podívali na jiné varianty, obvykle trvalo několik měsíců, než se staly dominantními – jinými slovy, je to nejběžnější kmen viru šířící se v jedné oblasti.

„Stal velmi rychle dominantním v Jižní Africe v oblastech, kde byl objeven. Během několika dnů až týdnů, nikoli měsíců. Nyní je počet případů v Jihoafrické republice poměrně nízký, takže to může být i z jiných důvodů, nejen proto, že je přenosnější. Ale rychlost, s jakou vylétl nahoru, se opravdu nepodobá ničemu, co jsme dosud viděli.“

Představitelé WHO také uvedli ve svém prohlášení předběžné důkazy naznačující, že omikron navíc představuje vyšší riziko reinfekce ve srovnání s jinými obávanými variantami.

 

Co říkají výrobci vakcín

V páteční tiskové zprávě společnost Moderna uvedla, že pracuje na testování schopnosti své vakcíny neutralizovat novou variantu, přičemž data očekává v nadcházejících týdnech. Kmen zahrnuje mutace patrné u varianty delta, o kterých se předpokládá, že zvyšují přenosnost, a mutace pozorované u variant beta a delta, o nichž se předpokládá, že podporují imunitní únik. Kombinace mutací představuje významné potenciální riziko pro urychlení slábnutí přirozené i vakcínou indukované imunity. Pokud je jejich současná vakcína a podpůrná dávka (booster) proti této variantě nedostatečná, jedním z možných řešení je očkování lidí silnější dávkou, kterou Moderna dle svých slov testuje. Společnost také vyhodnocuje 2 kandidáty na multivalentní booster, aby zjistila, zda poskytují lepší ochranu proti variantě omikron: oba zahrnují některé virové mutace přítomné v této variantě. Moderna uvedla, že také testuje booster specifický pro variantu omikron.

 „Několik dní jsme postupovali tak rychle, jak je to možné, abychom realizovali naši strategii řešení této varianty,“ uvedl generální ředitel Moderny Stéphane Bancel v tiskové zprávě.

Také AstraZeneca uvedla, že se snaží porozumět působení varianty omikron na jejich vakcínu (která v současnosti nemá povolení pro použití v USA).

„AstraZeneca již provádí výzkum v místech, kde byla varianta identifikována, konkrétně v Botswaně a Svazijsku, což nám umožní shromáždit reálná data o vakcíně Vaxzevria proti nové variantě viru,“ uvedl mluvčí společnosti.

Společnost dále uvedla, že rovněž testuje svou protilátkovou léčbu AZD7442 proti této variantě. AstraZeneca v říjnu požádala americký úřad FDA o povolení pro nouzové použití. Vědci z BioNTech, německé společnosti, která se spojila se společností Pfizer při výrobě své vakcíny proti covid-19, také zkoumají dopad varianty na jejich vakcínu, přičemž data se očekávají během několika příštích týdnů. Mluvčí Johnson & Johnson řekl pro CNN, že společnost testovala účinnost své vakcíny také proti omikronu.

 

Nová opatření pro cestování

Státy EU souhlasily se zavedením dočasných omezení pro všechny cesty do EU z jihoafrických zemí. Těmito zeměmi je Botswana, Svazijsko, Lesotho, Mosambik, Namibie, Jihoafrická republika, Zimbabwe, uvedl mluvčí Evropské komise Eric Mamer.