Nejšpinavější místa v domácnosti a jak na ně

Nejšpinavější místa v domácnosti a jak na ně 1

Koupelna není nejšpinavější místo ve Vašem domově. Je čas věnovat více pozornosti frekventovaným rohům, zákoutím a povrchům, které jindy ignorujeme, protože je buď obtížné se k nim dostat, nebo jednoduše zapomínáte na to, že se zde hromadí bakterie.

Pokud nejsme při úklidu dostatečně pečliví, náš domov se může stát rájem několika druhů hmyzu, bakterií a hub. Zde je seznam nejšpinavějších míst v domě spolu s tipy, jak na ně.

 

Za radiátorem

Možná na radiátory zapomínáte, protože jsou obvykle schované za nábytkem nebo jinými předměty. Ale i když otřete povrch, v drážkách se hromadí prach a nečistoty, které se pak dostávají zpět do vzduchu. Věděli jste, že čištění prostoru za radiátorem může ve skutečnosti snížit Vaše náklady na vytápění? Je to tím, že prach vtlačený ve větracích otvorech může bránit šíření tepla, tj. topná tělesa musí vykonávat dvojí práci, aby udržely teplo v interiéru.

Tipy pro čištění: Než začnete radiátor čistit, nezapomeňte jej vypnout. Jedním ze způsobů, jak se vypořádat s prachem, je vysavač s hadicí. Pokud ale chcete dosáhnout důkladné čištění, zvažte speciální čisticí kartáčky na drážky. V jiném případě vezměte prachovku, položte pod radiátor hadr a pusťte se do práce. Když už budete u toho, vyčistěte také stěnu za radiátorem, která má tendenci tmavnout působením nečistot. Namočte houbu do mýdlové vody, dobře ji vyždímejte a otřete povrch.

 

Spáry mezi obklady a dlaždicemi

Dlaždice jsou krásné, ale mají svoji stinnou stránku – spáry. Když se podíváte pozorně, všimnete si špíny a prachu mezi dlaždicemi, což nakonec způsobí, že podlaha nebo stěny vypadají nehezky tmavě. Kvůli své světlé barvě a porézní povaze je spárovací hmota náchylná k tvorbě skvrn. Čištění může vypadat jako dlouhá a nimravá práce, ale pokud se rozhodnete zařadit čištění spár mezi běžné součásti úklidu, můžete snížit hromadění plísní.

Tipy na čištění: Kupte si kartáček, který je navržen speciálně pro čištění spár – anebo můžete použít starý zubní kartáček. Namočte jej do vody a spárovací hmotu dobře vydrhněte. Navíc ocet je zázračný prostředek, když se smíchá se stejným dílem vody a nastříká přímo na znečištěné povrchy: pomůže uvolnit usazený prach, nečistoty a přilnuté chlupy. Dalším skvělým domácím řešením je směs peroxidu vodíku a jedlé sody: k peroxidu vodíku přidejte pár lžic jedlé sody, dokud nedosáhnete požadované konzistence. Až bude pastovitá, můžete ho nanášet na spárovací hmotu. Nechte působit 10 minut a poté povrch vydrhněte.

 

Soklové lišty

Když přemýšlíte o stěnách, jak často si vzpomenete také na podlahové lišty pokrývající nejnižší část vnitřní stěny? Vzhledem k tomu, že nejsou na úrovni očí, většina lidí má tendenci špínu na nich přehlédnout, což vede k hromadění nečistot. Čištění podlahových lišt může vypadat jako těžkopádná práce, protože nikdo nechce klečet a uklízet shrbený. Ale zvažte, že stěny jsou největší plochou ve Vašem domě, a zářivě čistá stěna může výrazně přispět k tomu, aby Váš domov vypadal jako ze škatulky.

Tipy pro čištění: Soklové lišty můžete oprášit nebo vysát. Zvažte dlouhou prachovku na tyčce nebo vysavač, abyste se nemuseli ohýbat. Nebo povrch omyjte teplou vodou a mýdlem. A pokud jsou na soklových lištách silné oděrky, použijte vhodný nástroj, jako jsou houbičky Magic Eraser.

 

Větrací otvory

Věděli jste, že ventilační otvory HVAC (systému vytápění a klimatizace) ve Vaší domácnosti mohou způsobovat symptomy astmatu nebo alergií? Koneckonců špína, vlasy a úlomky hmyzu atd. jsou všudypřítomné, takže se snadno dostanou do interiérového vzduchu, který dýcháte den co den, a pak se hromadí v klimatizaci. A to je nechutná představa.

Tipy pro čištění: Dobrou zprávou je, že čištění vzduchového potrubí nemusí patřit k náročným úkolům, které vyžadují profesionála. Standardní domácí vysavač dokáže vysát prach a nečistoty z větracích mřížek; jen se musíte ujistit, že máte dlouhou hadici, abyste dosáhli do potrubí. Další možností je použít toaletní štětku, ale postačí i malířská štětka s tuhými štětinami. Nezapomeňte při čištění používat rukavice a masku.

 

Sprchová hlavice

Přestože se většina většina často sprchuje, nebývá zvykem se blíže dívat na sprchovou hlavici. Pokud byste se ale podívali častěji, pravděpodobně byste si všimli, že mnoho dírek je ve skutečnosti ucpaných a neprýští z nich voda. Je to tím, že se dírky v průběhu času ucpou plísní, minerálními usazeninami a mýdlovou špínou. Takže proč si odpírat dobrou a čistou sprchu?

Tipy na čištění: Dobrou volbou je pěnový čistič na sprchy, který je specificky vyvinutý na boj s mýdlovými usazeninami, vodním kamenem a plísním. Pokud můžete hlavu odšroubovat, namočte ji do roztoku ze stejných dílů světlého octa a horké vody. Pokud ji nejde odstranit, naplňte plastový sáček octem a omotejte kolem sprchové hlavice. Nechte pár hodin působit a pak pusťte vodu.

 

Vypouštěcí zátka od umyvadla či vany

Dalším oblíbeným místem pro bakterie a plísně je ucpaný odtok, ze kterého se stává přímo žumpa choroboplodných zárodků. Pokud odtok začne pomalu vytékat, nemusíte hned kupovat novou zátku, ale budete muset vyhrnout rukávy a vyřešit problém.

Tipy pro čištění: Vytáhněte nečistoty ven rukou a umyjte si ji teplou vodou s mýdlem. Před čištěním hadříkem zátku namočte na několik minut do roztoku octa nebo saponátu.

Nejšpinavější místa v domácnosti a jak na ně 2

Kolem záchodové mísy

Pokud chcete zjistit, jak špinavé je okolí záchodové mísy, vezměte baterku s černým UV světlem. Asi se vyděsíte. Není žádným překvapením, že tohle místo patří k nejšpinavějším v domácnosti.

Tipy pro čištění: Smíchejte 1 šálek kuchyňské soli, 1 šálek jedlé sody a 1 šálek kyslíkového bělidla, což pomůže místo vydezinfikovat a uvolnit usazeniny. Roztok nechte hodinu působit a pak otřete vlhkým hadrem. Stejně tak může posloužit 1 šálek jedlé sody a 1 šálek destilovaného světlého octa.

 

Opakovaně používané tašky na potraviny

Sáčky a tašky, které vám pomáhají žít ekologičtější život, mohou být zároveň přenašeči bakterií. To proto, že je používáte k přepravě masa, zeleniny, ovoce, potravin v kartonech i v balíčcích. Vzpomeňte si na všechny bakterie, které tam číhají a čekají na křížovou kontaminaci. Opakovaně použitelné tašky na potraviny jsou navíc předměty, kterých se často dotýkají naše i cizí ruce, ale i jiné předměty. Proto se stávají nejnebezpečnějšími předměty, které mohou přenášet infekce.

Tipy pro čištění: Tašky umyjte v teplé vodě s čisticím prostředkem. Pokud máte plátěnou tašku, dejte ji do pračky a nechejte usušit na šňůře. Pamatujte však na to, že může být nebezpečné vzít si do obchodu látkovou tašku, dokud je ještě vlhká, protože toto prostředí vede k růstu plísní.

 

Kuchyňská houba

Než se pustíte do umývání nádobí po jídle, zastavte se a pořádně si prohlédněte houbičku. Podle studie o bakteriích v domácnosti z roku 2011 je kuchyně nejšpinavější místo v celém domě. Ve více než 75 % houbiček a hadrů na nádobí byly nalezeny bakterie včetně salmonely a E. coli. Jednoduchým ukazatelem, zda je potřeba houbu vyčistit nebo vyměnit, je to, že začne zapáchat: je to důkaz, že obsahuje bakterie. Houbičku byste měli vyměnit zhruba jednou za měsíc.

Tip na čištění: Vlhkou houbu (ne kovovou) dejte na minutu do mikrovlnné trouby. Můžete ji také namočit do roztoku ¼ kávové lžičky koncentrovaného bělidla na čtvrtinu teplé vody. Dalším způsobem čištění je myčka nádobí, kterou nastavíte na cyklus s nejvyšší teplotou.

 

Těsnění mixéru

Mixér je skvělý domácí pomocník, který poslouží při přípravě smoothie i sekání zeleniny. Jistě, většina z nás si pamatuje, že je třeba jej vyčistit ihned po použití, ale věděli jste, že samotné čištění nádoby mixéru nestačí? Na dně nádoby se nachází pryžové těsnění, které má za úkol zabránit únikům. Při opakovaném použití se tato část mixéru často zamoří bakteriemi, kvasinkami a plísněmi. Vlhkost a částice jídla zachycené mezi základnou a těsněním vytvářejí skvělou živnou půdu pro množení bakterií.

Tipy pro čištění: těsnění jednoduše vyčistíte vodou s Jarem, zatímco na gumový kroužek byste pro správné vyčištění měli použít kartáč s tenkými štětinami. Můžete také nechat gumu namočenou v teplé mýdlové vodě po dobu asi 10 minut, což pomůže uvolnit nečistoty a odolné skvrny.