To, čemu se dříve říkalo „orientální kuchyně“, dnes zahrnuje mnohem širší výčet pojmů. Není to zdaleka jedna kuchyně, i když nejblíže může být označení „asijská kuchyně“; tu si však nesmíme plést s „asijskou fusion“ nebo „panasijskou“ kuchyní.
Definice orientální kuchyně
Když se zeptáte náhodně vybraných lidí, jak by definovali „orientální kuchyni“, nejspíš řeknou, že je to „jídlo z Číny, Japonska, Vietnamu a Thajska“ (možná ještě Indie), protože odtud pochází asijské jídlo, které je nejznámější. Technicky vzato jsou však orientální pokrmy ty, které pocházející z Orientu, tj. oblasti východní Asie, kam patří Čína, Japonsko, Jižní a Severní Korea, Taiwan, Tibet a Mongolsko. Slovo „orientální“ dnes však získalo poněkud hanlivý nádech, protože bylo často používano pejorativně ve vztahu k lidem z Asie. Ne každý se ale tomuto slovu vyhýbá. Když se mluví o orientálních kobercích, nikdo nemrkne okem, a také mnoho restaurací si tohle slovo uchovalo ve svém názvu.
Rozlišení asijského a orientálního
Pokud jde o jídlo, „orientální“ je out a „asijské“ je in, ale jedná se o totéž? Asie je obrovský kontinent, který zahrnuje nejen země Orientu, tj. východ Asie, ale také země jiných svých částí, jako je např. Blízký východ. Přestože mají společnou oblibu rýže, česneku, zázvoru, sóji, sezamových semínek, cibule a tofu, každý region má své kulinářské odlišnosti. Například:
Východní Asie
- Čína, Japonsko, Jižní a Severní Korea, Taiwan, Tibet, Mongolsko, Hongkong, Macao
- rýže: dlouhozrnná v Číně a krátkozrnná v Japonsku a Koreji
- používá také sojové boby, nudle a mořské plody
Jihovýchodní Asie
- Vietnam, Kambodža, Laos, Singapur, Filipíny, Malajsie, Myanmar/Barma, Thajsko, Indonésie
- aromatické pokrmy, často s citrusovou vůní, bazalkou, koriandrem, citronovou trávou a tamarindem
- jasmínová rýže v Thajsku
- rybí omáčka je někdy nahrazena sojovou omáčkou
Jižní Asie
- Afghánistán, Bangladéš, Bhútán, Indie, Nepál, Pákistán, Maledivy, Šrí Lanka
- aromatická rýže basmati, především v Indii kari s jogurtem a kokosovým mlékem, ghí, kuřecí, skopové a ryby
- hovězí a vepřové jsou převážně zakázané z náboženských důvodů
Západní Asie (Blízký východ)
- Sýrie, Libanon, Irák, Írán, Turecko, Saudská Arábie, Katar
- jejich kuchyně nebývá obvykle považována za orientální nebo asijskou, protože se podstatně liší
- olivový olej nebo máslo, olivy, cizrna, máta, datle, sezamová semínky
- pita chleba a další pečivo, které se jí prakticky ke každému jídlu
- maso je obvykle jehněčí nebo skopové
Střední Asie
- Kazachstán, Turkmenistán, Uzbekistán, Kyrgyzstán, Tádžikistán
- není neobvyklé najít pokrmy, které si půjčují ingredience a chutě z východní a západní Asie
Severní Asie (Rusko)
- kvůli blízkosti Asie může mít vliv na asijské pokrmy (a naopak)
Asijská fusion a panasijská kuchyně
Kuchyně fusion je jídlo, které spojuje nápady z dvou nebo více regionů světa. Nejoblíbenější a nejznámější je asijská fusion. I když někteří považují za módní výstřelek, asijská fusion existuje už minimálně od 70. let a ke kombinování pokrmů z různých kultur docházelo po celá staletí, jakmile začali objevitelé cestovat z jedné části světa do druhé. Asijská fusion je styl, který kombinuje oblíbené pokrmy, ingredience a metody vaření z různých regionů Asie, nebo z Asie a neasijských zemí.
Panasijská kuchyně znamená „celoasijská“ a je to ideologie, která se snaží všechny obyvatele kontinentu spojit. Projevuje se nejčastěji v kuchyni jako panasijské jídlo a restaurace, které tak samy sebe označují. To znamená, že mají ve svém menu pokrmy pocházející z různých regionů a různých kulinářských typů. Proto si v panasijské restauraci můžete dát tradiční pokrmy z Číny, Japonska, Vietnamu, Thajska a dalších asijských zemí. Menu panasijské restaurace tak může nabízet například:
- vepřové mu-shu a závitky z Číny
- losos teriyaki a sushi rýže z Japonska
- pad thai a polévka s citronovou trávou z Thajska
- pho ga (slepičí nudlová polévka) a salátové závitky z Vietnamu
V panasijské restauraci šéfkuchař pokrmy nekombinuje, aby vytvořil nové chutě. V asijské fusion restauraci můžete najít např. kimchi hranolky (kombinace korejské a americké kuchyně) nebo thai tacos (kombinace thajské a mexické kuchyně). V panasijské restauraci šéfkuchař vůbec nepomýšlí na to, že by pokrmy měnil. A také není pravděpodobné, že byste našli v menu kdekoli (v obou typech restaurací) slovo „orientální“.