Objevit bulharské víno je jako najít malý poklad: obnáší to prvek příjemného překvapení, v tomto případě když zjistíte, o jak dobré víno se jedná.
Výroba vína zde začala velmi dávno
„Víte o tom, že už Homér psal o thráckém víně?“ zeptala se mě Antonina Porteva, manažerka v obchodě s vínem Bendida v samém srdci Plovdivu. Nevěděl jsem, ale Google mě rychle odkázal na Iliadu, kde se píše: „Připravte hostinu pro vaše představené. Je dobré a rozumné tak učinit. Ve stanech máte dostatek vína, které lodě Achájců denně přivážejí z Thrákie.“
„V Plovdivu vyrábíme víno už 8000 let,“ doplnila a v jejím hlase bylo slyšet hrdost. Prý v těch dobách bylo víno sladké jako třešně a černé jako inkoust, takže bylo běžné ho ředit vodou. Pak se umění výroby vína v průběhu staletí vyvíjelo, zapojovaly se do něj různé národy a kultury, jako byli Thrákové, makedonští Řekové, Římané, Byzantinci, osmanští Turci a Bulhaři. Během komunistického období vinařství v Bulharsku vzkvétala, protože představitelé Východního bloku měli pro bulharské víno velké uznání. Po pádu režimu obor upadal, protože zemi postihly bolestivé sociální reformy a vysoká nezaměstnanost. To trvalo až do konce 90. let, kdy začal vzkvétat volný obchod mezi dřívějším východním a západním blokem. Dne 1. ledna 2007 Bulharsko vstoupilo EU, čímž započalo období stability, které dále podpořilo obchod vínem. V současnosti v zemi funguje asi 300 vinařství a jejich počet každým rokem roste. Takže má Bulharsko dlouhou historii výroby vína, příznivé klima (teplé léto a chladnou zimu), úrodnou půdu a kulturu, v níž je víno hluboce zakořeněno.
Kde začít
V Bulharsku existuje 5 oficiálních vinařských regionů: Podunajská nížina na severu, pobřeží Černého moře na východě, Thrácké údolí na jihu a údolí Strumy na jihozápadě, a pak Údolí růží, což je úzký pás mezi Podunajskou nížinou a Thráckým údolím. Stačí si představit zemi rozdělenou na dvě části: Podunajská nížina produkující bílé víno leží na severu a Thrácké údolí produkující červené víno na jihu. Thrácký region je nesporně nejvýznamnější vinařský region v Bulharsku a město Plovdiv leží v samém srdci Thráckého údolí, takže představují ideální počáteční bod pro výpravu za bulharským vínem.
Odrůdy bulharských hroznů
Mezinárodně oblíbené odrůdy, jako je Cabernet Sauvignon, Merlot, Syrah a Chardonnay, se pěstují na zvlněných kopcích a travnatých lukách ve většině země. Stále více vinařství v Bulharsku však začíná klást velký důraz na místní odrůdy hroznů. Nejčastěji se setkáte s odrůdami Mavrud a Melnik, ale měli byste znát následující:
Mavrud – původem z Thráckého údolí, bulharský „superhrdina“ schopný vyprodukovat vynikající kořeněné plné víno s čistým bylinným závěrem; po téhle odrůdě byste se určitě měli podívat.
Rubin – vznikl v roce 1944 zkřížením odrůd Syrah a Nebbiolo a má bohatou chuť bobulového ovoce. Melnik – má 2 oblíbené odnože, Shiroka Melnishka a Melnik 55 (druhá z nich byla vytvořena z odrůd Shiroka Melnishka, Valdiguié, Durif, Jurançon a Cabernet Sauvignon). Oběma odrůdám se daří v nejteplejší části Bulharska, takže můžete očekávat plné kořeněné víno.
Pamid – tak jako u Mavrudu se jedná o starobylou odrůdu; vzniká z něj víno s lahodnými hřejivými tóny.
Ruen – hybrid mezi odrůdou Shiroka Melnishka (tj. Širokolistý Melnik) a Cabernet Sauvignon má bohatou vůni ovoce a mírně peprný tón.
Dimyat/Dimiat – velmi oblíbená odrůda, z níž vzniká dobře strukturované aromatické bílé víno se sladkým okrajem.
Misket Cherven („Červený Misket“) – z bílých hroznů vzniká lehké víno, které chutná jako medový krém a voní jako jarní zahrada. Má sestřenici nazývanou Sandanski Misket, aromatické bílé víno s tóny citrusu a melounu.
Luc Sougné, obchodník, který dováží bulharské víno do Belgie, řekl, že i když bulharské odrůdy dávají vzniknout vynikajícímu vínu, obtížněji se prodávají v supermarketech v západních zemích, protože o nich mnoho lidí neslyšelo. Jinými slovy, místní hrozny vyžadují osobní vysvětlení a zkušenost. S tím musím souhlasit: před mojí cestou do Plovdivu nikdy jseem neslyšel o Mavrudu, ale dnes jsem jeho velkým příznivcem, který po skvělém červeném pátrá mezi prohlídkami pamětihodností.
Vydejte se z Plovdivu poznávat bulharské víno v Thráckém údolí
Do starobylého města Plovdivu ležícího 145 km jihovýchodně od Sofie se snadno dostanete autobusem, vlakem nebo taxíkem ze Sofie. Jakmile budete na místě, můžete si naplánovat svoji vinnou trasu pomocí tohoto průvodce.
Bendida Wine Shop, 11 Zlatarska
Svoji cestu začněte v Bendidě, malém obchodě s ochutnávkami vína v okrsku Kapana, skutečně stylové a rušné oblasti na hranici starého města. Antonina Porteva představuje třetí generaci vinařů v tomto obchodě, zatímco její dcera Elizabeth Porteva dohlíží na vinařství Brestovitsa 18 km od Plovdivu. Obchod se specializuje na vína vyšší kvality z vlastního vinařství i od jiných výrobců.
Dragomir Winery, 15 Kuklensko Shose Blvd
Vinařství Dragomir, které založili 2 enologové, si dnes klade za cíl zařadit do každého ročníku alespoň jednu místní odrůdu vinné révy. V současnosti mají 3 známky: Sarva, Karizma a Pitos. Sarva je „vstupní úroveň“, Karizma je „střední úroveň“, zatímco Pitos je komplexní „luxusní třída“. Můžete však očekávat určité rozdíly. Původně jsem se domníval, že „vstupní úroveň“ (tzn. pro začátečníky), jako je víno Sarva Mavrud, bude něco podobného jako italské Montepulciano stejné úrovně, tj. příjemné a nenáročné na chuť, bez komplexního a vytrvalého závěru. Ve skutečnosti se ukázalo, že barva Sarva Mavrud je intenzivní, textura sametová a méně taninů, víno má výjimečnou hloubku a silnější vůni. Poznámka: vinařství se stěhuje do vesnice Brestnik 10 km jižně od Plovdivu, takže se nejprve podívejte na jejich stránky, než se tam vydáte.
Villa Yustina, 51 Nikola Petkov Str, Ustina
Mimořádně krásný kout Bulharska leží 27 km jihovýchodně od Plovdivu a Villa Yustina je hvězda vinařské turistiky v Thráckém údolí, která v roce 2018 uvítala amatéry i znalce z 53 zemí. Také Villa Yustina má 3 hlavní značky: Villa Yustina (vstupní úroveň), Four Seasons (středně pokročilá úroveň) a Monogram určený pro luxusní trh. Růžové Four Seasons Rosé vyrobené z domácích odrůdy Rubin je ovocné a mimořádně příjemné, velmi vhodné pro teplé letní večery. Monogram Mavrud a Rubin si zasluhují speciální zmínku. Prý se jedná o autentické bulharské víno, které používá místní odrůdy Mavrud a Rubin, zraje 18 měsíců v sudech ze 100 % bulharských dubů a pak 2 roky v láhvi. Elegantní víno se mimořádně hodí k červenému masu, především kozímu. Shodou okolností vinařství také chová stádo burských koz a jejich maso používá při kurzech párování vína s jídlem. V současnosti má Villa Yustina penzion, ale plánuje otevřít hotel (akční nabídka ubytování zde) hned vedle vinařství, což návštěvníkům umožní se zdržet a užívat si dlouhé dny klidu a pohody s fantastickým vínem.
Minkov Brothers, 8473 Venets
Z Plovdivu se vydejte po A1 (dálnice Trakija) směrem na Burgas ležící na pobřeží Černého moře a dostanete se k vinařství Minkov Brothers (zabočte doleva, až uvidíte silnici 7). Vzdálenost mezi vinařstvím a Plovdivem je asi 195 km, tj. asi 2 hodiny autem. Vinařství však má dlouhou historii sahající až do roku 1875, kdy ho založili bratři Ivan, Vasil a Nikifor Minkov ve vesnici Venets nedaleko města Karnobat v provincii Burgas. Jejich víno získalo pro Bulharsko první zlatou medaili na vinařském veletrhu v Bruselu v roce 1894. Dnes vinařství produkuje vynikající bílé i červené víno, přičemž doporučit mohu především jejich suché bílé Cuveé, komplexní víno s broskvovými a květinovými tóny.
Jedinečná aktiva bulharského vína
Po ochutnání několika lahví a poradě se svými bulharskými přáteli uvádím 5 důvodů svědčících pro úspěch bulharského vína ve světě:
- bulharské víno má všechny prvky pro úspěch: dlouhou historii výroby vína, kontinentální klima, úrodnou půdu, nadšení a peníze (fondy z EU)
- většina vína se prodává za méně než 15 EUR, což je dobrá hodnota; důvodem je, že práce zde není tak drahá jako jinde a většina vinařství jsou malá a rodinná, kde každý provádí různé úkoly
- místní odrůdy červeného mají méně taninů a výraznější vůni ovoce
- obecně se dá říct, že bulharská vína „vstupní úrovně“ a „střední úrovně“ jsou mimořádně dobrá; připomínají vína z Argentiny, Chile, Itálie a Španělska a představují dobrou hodnotu za peníze
- v současnosti jde asi 20 % bulharské produkce vína na vývoz, ale to se vzhledem k internetu a e-obchodu jistě brzy změní
Jak se dostat do Plovdivu
Letecky do Sofie a odtud autobusem do Plovdivu. Když přiletíte do Sofie, jeďte metrem linkou 2 z terminálu 2 na zastávku Serdika v centru města a tam přestupte na linku 1 na Centrální autobusové nádraží. Odtud můžete jet přímým autobusem do Plovdivu – trasu obsluhuje několik autobusových společností. Jízdné činí asi 14 bulharských leva za jednu cestu, která trvá asi 2 hodiny; vystoupíte na konečné Autobusové nádraží Jih (Jug) v Plovdivu.
Letecky do Sofie a odtud vlakem do Plovdivu. Z hlavního vlakového nádraží v Sofii jeďte spojem Sofie-Svilengrad nebo Sofie-Burgas. Pokud pojedete rychlovlakem/expresem, cesta trvá asi 2 hodiny 30 minut.
Letecky přímo do Plovdivu. Také je možné se dostat přímým letem s Ryanair z Londýna, letiště Stansted, do Plovdivu.