Veganská strava je zdravá a ekologická a také Vy na ni můžete přejít.
Popularita veganské stravy po celém světě roste. Jak ukazují data, každý rok stále více lidí zkouší rostlinnou stravu. V USA je podle odhadu asi 6 % veganů, zatímco ve Velké Británii prý má více než třetina populace zájem o veganskou stravu. Existuje mnoho důvodů, proč stát veganem: někteří to dělají pro své zdraví, zatímco jiní chtějí aktivně řešit otázky životních podmínek zvířat a snižovat jejich dopad na životní prostředí. Samozřejmě, že veganství je nyní také dostupnější než kdykoli předtím; restaurace a supermarkety ho berou na vědomí a uvádějí na trh stále se rozrůstající řadu produktů, které uspokojí rychle rostoucí komunitu. Dokonce i McDonald’s, který je celosvětově známý prodáváním levného vysoce kalorického rychlého občerstvení, uvedl na trh McPlant, certifikovaný veganský burger připravený z hmoty na rostlinné bázi. Stačí říci, že veganství není módní záležitostí, ale vědomou volbou milionů lidí po celém světě.
Co to znamená být veganem?
Veganská strava vynechává všechny živočišné produkty. Maso, vejce a mléčné výrobky jsou jasnými potravinami, kterým je třeba se vyhýbat, ale také ostatní produkty živočišného původu, jako je sýr, med a želatina (látka získaná vařením zvířecích kostí), by měly být vyřazeny. Někteří vegani se navíc rozhodnou nenosit nic z kůže, hedvábí a vlny a vyhnout se nákupu produktů testovaných na zvířatech.
Veganuary
Každý leden mnozí z nás začínají nový rok s odhodláním vést zdravější životní styl. Je to také doba, kdy se masivně ozývají reklamy na hubnutí a fitness kluby. Shodou okolností je to rovněž období, kdy nás Veganuary (charitativní organizace registrovaná ve Velké Británii, která propaguje veganství) vyzývá, abychom celý měsíc jedli veganskou stravu. Dieta bez masa a mléčných výrobků může být pro některé zastrašující, ale pro ty, kteří jsou připraveni přijmout změnu, je internet plný tipů a receptů, které Vám pomohou snadno projít veganským lednem – Veganuary.
Ale začít se dá už od jednoho dne bez masa – Meat Free Monday.
Snadné výhry
K nejjednodušším způsobům, jak začít s veganskou stravou, je učinit několik jednoduchých změn: vyměnit kravské mléko za rostlinné, nahradit majonézu hummusem a používat v jídlech místo masa čočku (luštěniny) bohatou na vlákninu. Až budete připraveni zahrnout do svého repertoáru více veganských možností, můžete zkusit experimentovat s tofu, tempehem a žakií – poslední z nich získala celosvětovou popularitu poté, co slavní kuchaři a gurmánské časopisy představily „trhané vepřové“ ze žakie (také nazývané chlebovník nebo jackfruit). Rozhodnutí nakupovat pouze v uličce s čerstvými potravinami v supermarketu je další chytrý způsob, jak zůstat bez masa a mléčných výrobků, nemluvě o tom, že tím také může nějaké peníze ušetřit. Brokolice, mrkev, houby a jejich příbuzní obvykle stojí (mnohem) méně než kuřecí, vepřové nebo hovězí maso. A pokud se obáváte, že z čerstvé zeleniny nebudete mít dostatek živin, zvažte přidání fazolí nebo posypání salátu nutričním droždím, což jsou lahodné zlaté vločky obsahující podobné bílkoviny, jaké se nacházejí ve většině masných a mléčných výrobků.
Zdravotní výhody
Největší světová lékařská knihovna National Library of Medicine má více než tisícovku studií o veganské stravě, od jejích protizánětlivých účinků až po to, zda tato strava škodí vytrvalosti a svalové síle u zdravých mladých žen (není tomu tak). Zatímco klady a zápory veganství jsou stále studovány a další argumenty přicházejí ze všech stran, lékaři se všeobecně shodují, že konzumace veganské stravy může snížit riziko srdečních onemocnění, ale může znamenat vyšší riziko mrtvice (pravděpodobně kvůli nedostatku B12). Ohledně vyřešení nedostatku tohoto vitamínu publikovala Vegan Society vynikající článek pokrývající mnoho aspektů. Nejlepšími zdroji B12 pro vegany jsou podle něj potraviny obohacené o B12 (jako jsou sójové produkty) a doplňky B12.
Záchrana planety
Nelze popřít, že to, co jíme, má přímý a neudržitelný dopad na naši planetu. Lidé proměnili velké části původní půdy na intenzivně obdělávanou zemědělskou půdu, kde pěstují plodiny, aby nasytili sebe a zvířata, která později zabijí a sní. Podle neziskové organizace Our World in Data, která si klade za cíl zpřístupnit výzkum a data všem, se nyní polovina světové obyvatelné půdy, neboli 51 mil. km², využívá pro zemědělství. Z tohoto nepředstavitelného množství je pouze 23 % půdy využíváno k pěstování plodin pro lidskou spotřebu a 77 % zůstává pro chov dobytka (pastviny a pole produkující krmení). Nebývalý rozmach zemědělství má dopad i na další vzácný zdroj – vodu. Ve studii Beckett a Oltjen z University of California Davis zjistili, že k výrobě 0,5 kg hovězího masa je potřeba 2000 až 8000 galonů (asi 76-303 hl) vody. Naproti tomu 0,5 kg tofu vyžaduje pouze 302 galonů (11,5 hl) vody. Když zkombinujete zrychlený chov dobytka, plýtvání vodou a miliardy metrických tun oxidu uhličitého vypouštěného při globální produkci potravin a spojíte je s kusem masa, který máte dnes na talíři, najednou se tento multidimenzionální problém změní na osobní. Právě v tomto okamžiku si mnoho lidí uvědomí, že mohou přejít na rostlinnou stravu a vést etičtější životní styl. Veganství je informovaná volba – a vegani po celém světě si uvědomují, že pokud více lidí vyvine stejné úsilí, pak naše kumulativní úsilí pomůže zastavit odlesňování, omezit ztrátu biologické rozmanitosti, snížit emise uhlíku a především zlepšit naše vlastní zdraví.