Možná jste to tušili, ale teď to věda potvrzuje. Všechen ten čas, co jste strávili psaním a ťukáním do svého smartphonu, ovlivnil váš mozek. Asi vás překvapíme, neboť pozitivně! Nová studie uveřejněná v časopise „Současná biologie“ uvádí, že obratný palec, který získáte ovládáním dotykového displeje zvyšuje aktivitu a velikost určitých oblastí mozku.
Čím více a častěji, tím je to větší
Funguje to následovně. Každá část těla má odpovídající prostor v emocionálním centru mozku. Velikosti těchto oblastí se neustále mění, v závislosti na tom, jak často danou část těla používáte. Například houslisté mají větší tu sekci mozku, která je spojena s jejich prsty, díky neuvěřitelné kontrole rukou při hraní.
A co vaše mozková kůra?
Na základě těchto poznatků zjištěných u muzikantů se švýcarští vědci rozhodli zjistit, zda se něco podobného děje i u lidí, kteří „běhají“ se svými prsty celý den po obrazovce. Tým sledoval mozkovou aktivitu přes dotykový displej a flip telefonu uživatelů a zjistilo se, že obě skupiny měly úplně jinou aktivitu v jejich mozkové kůře – části mozku, která je spojena s pohybovou vůlí, koordinací smyslových informací, učení a paměti.
Jakoby jste hráli na housle.
Nejenže uživatelé chytrých telefonů mají větší oblasti mozku spojené s obratností palce v porovnání s běžnými uživateli mobilů, ale jejich plasticita mozku byla vlastně podobná jako u houslistů – což znamená, že pokud celou dobu strávíte u mobilu, dotýkejte obrazovky, je to vlastně trénink mozku podobný způsobu učení hře na nástroj.
Volný čas se dá trávit i jinak než u telefonu
Existuje i nějaký rozdíl? Ve skutečnosti jsou dva: U houslistů mozková aktivita závisí na věku, ve kterém začali hrát, zatímco uživatelé smartphonu vykazovaly stejnou úroveň činnosti i v případě, že poprvé použili dotykový displej před pár dny nebo před lety.
Navíc, čím častěji někdo používá smartphone, tím větší aktivitu a velikost oblasti mozku získává, zatímco mozek houslistů je vycvičený a délka vystoupení nemá vliv na zvyšování jejich mozkové aktivity. Přestože trénováním palce tříbite svůj mozek, existují i jiné způsoby, jak dlouhý čas strávený u telefonu. Z jiných hledisek si můžete touto činností skutečně poškodit vaše zdraví.