15 turistických atrakcí Slovenska

Co takhle podívat se k našim nejbližším sousedům? 

 

Pohádkové hrady a zámky

Na Slovensku se nachází víc než 100 hradů a zámků, některé ve své plné slávě, jiné v ruinách a další někde mezi tím. Oblíbeným místem pro filmování historických filmů a pohádek je Bojnický zámek z 12. století, který vznikl jako pevnost a v průběhu staletí se z něj stala nádherná románská královská rezidence s gotickými a renesančními prvky. Zámek Bojnice stojí na kopci shlížejícím na město a je to jeden z nejnavštěvovanějších zámků a hradů v celé Evropě. Dalším skvělým příkladem je neogotický Oravský hrad považovaný za jeden z nejkrásnějších hradů a proslulý tím, že se zde v roce 1922 natáčel němý film Upír Nosferatu. Hrad Devín hned u Bratislavy a blízko rakouských hranic byl částečně zrekonstruován a dnes jsou v něm umístěny expozice Múzea mesta Bratislavy. Zříceniny hradů Strečno, Blatnice a Brekov jsou oblíbená místa na vápencových skalách, k nimž vedou pěší turistické stezky. Mnoho hradů, paláců a zámků na Slovensku umožňuje přenocování, což je zážitek, na který jen tak nezapomenete a příležitost se jednu noc cítit jako příslušník šlechty.

 

Alpské (sjezdové) lyžování

Při tolika vrcholcích pokrytých sněhem není divu, že je na Slovensku velmi oblíbené alpské lyžování. V mnoha lyžařských centrech v zemi však sportovní nadšenci spojují svojí lásku ke sjíždění kopců s výstupem nahoru; říká se tomu sjezdové lyžování. Je potřeba mít speciální vázání na lyžích, aby Vám neujížděly, takže se lyže víceméně promění v dlouhé sněžnice. Vysoké Tatry i Nízké Tatry jsou oblíbené lyžařské destinace. Největší lyžařský resort v zemi s 49 km značených stezek je Jasná a nachází se v Nízkých Tatrách. Tatranská Lomnica ve Vysokých Tatrách má nejstrmější svahy v zemi a oddělené výše položené stezky pro pokročilé lyžaře. Ve Vysokých Tatrách je také Štrbské Pleso, oblíbená destinace kvůli možnosti nočního lyžování a stezkám pro lyžování cross-country.

 

Muzea pod širým nebem

Největší etnografické muzeum pod širým nebem v zemi, Múzeum slovenskej dediny nedaleko Martina, je skvělým příkladem tradiční lidové architektury. Muzeum uchovává 129 budov, od hasičské stanice a kostela přes vesnický obchod a hospodu, a k tomu technické objekty, takže pomáhá návštěvníkům pochopit, jak vypadal život na slovenském venkově v 19. století. Po celý rok se zde konají zemědělské výstavy, celodenní akce i živé programy. Vesnice Čičmany obklopená horami a zelenými loukami je proslulá svými ručně malovanými sruby (drevenice), zatímco skalní obydlí ve vesnici Brhlovce pocházejí z 16. století z dob tureckých nájezdů a původně sloužila jako úkryty.

 

Potěšte své chuťové pohárky

Tak jako jeho okolní země, Rakousko, Maďarsko a ČR, se i na Slovensku tradiční kuchyně zakládá na pár základních potravinách, jako jsou brambory, sýr a mléčné výrobky, lesní houby a kyselé zelí. Přitom je zde však dokázali zkombinovat tak mistrně, že vznikají skutečně vynikající pokrmy. Můžete ochutnat např. bryndzové halušky a lokše (obojí připravované z brambor). Brambory se také často přidávají do dušených pokrmů a gulášů a připravují se různé houbové polévky, kterých je opravdu široký výběr. Z tradičních slovenských sladkostí je asi nejznámější trdelník, který se posypává cukrem s vlašskými ořechy.

O slovenském víně

Příroda ve Slovenském ráji

NP Slovenský ráj sice není největší park na Slovensku, ale určitě patří k nejslavnějším a jeho návštěvu byste si neměli nechat ujít. Park zahrnuje závratných 19 přírodních rezervací, více jak 350 jeskyní a stovky kaňonů a strží. Většina návštěvníků sem přijíždí kvůli 300 km pěších turistických stezek známých svojí obtížností, které často zahrnují zavěšené mosty, žebříky a dřevěné chodníky. Obzvlášť oblíbená je trasa Prielom Hornádu dlouhá 15 km, a to také kvůli svému nerovnému terénu, kde je nutné se při pohybu přidržovat řetězů, lézt po nejistých žebřících a přecházet můstky; v zimě potoky zamrznou a je možné je přejít na sněžnicích místo můstků. Další oblíbená stezka vede k Závojovému vodopádu vysokému 75 m, kam se dostanete jedině po zdolání kolmého kovového žebříku a můstku zavěšeného ve vzduchu.

 

Prohlédněte si Bratislavu 

15 turistických atrakcí Slovenska 1
Modrý kostolík, Bratislava

Metropole Slovenska je relativně malá s pouhým půl milionem obyvatel, ale to neznamená, že zde není co k vidění. Ve skutečnosti je Bratislava skvělá destinace pro milovníky umění a historie, příznivce dobrého jídla a pro fotografy. Ve městě se nacházejí dva paláce (rokokový Prezidentský/Grasalkovičův palác a Primaciální palác s proslulým Zrcadlovým sálem), zřícenina hradu Devin, most, nad nímž se vznáší vyhlídková plošina ve tvaru létajícího talíře, a řada osobitých soch, které např. vykukují z kanálu nebo smekají klobouk na kolemjdoucí. Na vrcholu izolovaného skalnatého kopce se tyčí Bratislavský hrad, nejznámější stavba města (a možná i země) a jedna z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí. Návštěvníci se mohou projít v jeho zahradách a prohlédnout si sbírky v pobočce Slovenského národního muzea umístěné v hradu. K dalším místům atraktivním pro fotografy patří půvabný Modrý kostolík (farský kostol sv. Alžbety), komplex budov ze 14. století, který tvoří Stará radnice a Hviezdoslavovo náměstí (s historií dlouhou 1000 let) obklopené významnými budovami a stavbami.

 

Pěší turistika ve Vysokých i Nízkých Tatrách

15 turistických atrakcí Slovenska 2

Vysoké Tatry jsou mohutné pohoří na severu Slovenska, které zahrnuje vysoké skály, vysokohorské prostředí a více jak stovku horských jezer. Nejvyšší vrchol Gerlachovský štít (2655 m) je oblíbeným cílem pěších turistů a horolezců, protože vylézt na něj s certifikovaným horským průvodcem je poměrně snadné a lezci netrpí výškovou nemocí jako jinde v této nadmořské výšce. Lomnický štít (2634 m) je ještě oblíbenější destinace, protože se na něj částečně dostanete lanovkou. Vysoké Tatry jsou především proslulé svými drsnými pěšími stezkami obklopenými vápencovými horami a čistými vysokohorskými jezery (plesy). Většina stezek se zavírá v září nebo říjnu, protože v horách v zimě napadne spousta sněhu a pak jsou neprůchodné. Kriváňská trasa patří k nejmalebnějším: povede Vás po horských stezkách se skvělými výhledy na park a je to jeden z mála dlouhých výstupů (asi 7,5 km), který nevyžaduje průvodce. V zimě jsou Tatry přední destinací pro alpské lyžování.

 

Spišský hrad – největší opevněný hrad v Evropě

Ruiny Spišského hradu (úvodní foto) z 12. století leží na vlněném kopci a zabírají rozlohu přes 41 000 m², takže se jedná o největší hradní komplex v Evropě. Spišský hrad (UNESCO) započal svoji existenci jako obyčejný románský kamenný hrad a v průběhu staletí rostl a rozšiřoval se. Do 14. století byl připojen dvoupatrový palác a bazilika a byla postavena dlouhá hradba kolem, která zdvojnásobila velikost komplexu. Hrad byl částečně zničen při požáru v roce 1790 a pak už nikdy nebyl znovu obydlen, i když některé úseky byly zrenovovány a na dalších se pracuje. Dnes můžete v hradu vidět mučící nástroje, které se kdysi v hradu používaly, a také artefakty ze Spišského muzea, kam patří archeologické a etnografické expozice. Zrestaurována byla už kuchyňská umývárna a zbrojnice, což skýtá jedinečný pohled na život nejvyšší šlechty v 18. století.

 

Hornické město Banská Štiavnica

Banská Štiavnica (UNESCO) je zachovalé středověké město, které leží na místě dávné sopky. Stříbrnou rudu zde těžili už Keltové ve 3. stol. př.n.l. a od té doby rostla sláva města coby producenta stříbra a zlata. Do 15. století město postavilo opevnění na ochranů dolů a do poloviny 17. století se v dolech začal používat nově objevený střelný prach. Na podporu těžby a proti povodním byl vytvořen komplexní systém umělých vodních nádrží a více jak 100 km propojených kanálů a tunelů; mnohé z nich byly později proměněny v rekreační zařízení ideální na plavání. I když těžba je v Banské Štiavnici dávno minulostí, návštěvníci si mohou nasadit helmu a čelovku a vydat se do nitra země v hornickém muzeum pod širým nebem, kde si mohou prohlédnout důl ze 17. století. Když budete ve městě, nenechte si ujít návštěvu Trojičného námestí, kde naleznete řadu středověkých budov, morový sloup, mineralogické muzeum a radnici ze 14. století.

 

Dobšinská ledová jeskyně

Dobšinská ladová jaskyňa (UNESCO) se nachází nedaleko hornického města ve Slovenském ráji. Dostat se do jeskyně vyžaduje výstup na kopec do nadmořské výšky přes 900 m a pak pomalý sestup do hory samotné. Veřejnosti přístupných je jen prvních 500 m jeskyně (z celkových téměř 1500 m) v době od května do září a návštěvníci se musí držet vyznačených stezek a schodů. Jedná se o ideální aktivitu pro horké letní odpoledne: uvnitř jeskyně se po celý rok udržuje teplota kolem 0 °C a stěny, stropy a podlaha jsou pokryté ledem. V některých částech je tloušťka ledu odhadována na více jak 26 m. Jeskyni je možné navštívit jedině při komentované prohlídce, takže nepřehlédnete nejzajímavější přírodní formace, jako jsou ledové stalagmity, polozamrzlé vodopády a barevné světelné víry na ledových stěnách.

 

Špania Dolina a outdoorové aktivity

Maličká Špania Dolina, která má jen 200 stálých obyvatel a vědí o ní většinou jen místní, je dřívější hornické město s mnoha renesančními budovami a dobře zachovalými dřevěnými domy ze 17. století. Když se k němu budete blížit, pozornost upoutá především nápadný bílý kostel. Vesnici obklopují pohoří Staré Hory a Veľká Fatra v centrálním Slovensku, takže Špania Dolina nabízí spoustu možností outdoorových aktivit, jako jsou túry po pěších stezky, lyžování cross-country a horská cyklistika. Stezka, která začíná hned u náměstí, zavede návštěvníky na naučnou důlní stezku nabízející informace o historii města a skvělé panoramatické výhledy na okolní hory. Ve městě se rovněž nachází Muzeum mědi, pokud byste se chtěli dozvědět více o historii hornictví ve vesnici Špania Dolina.

 

Zapomenuté a skryté bunkry

Na Slovensku naleznete řadu opuštěných betonových bunkrů rozesetých na polích nebo ukrytých ve městech. Největší hustota je přímo v Bratislavě, kdy jsou rozesety na velkém poli na pravém břehu Dunaje. Vybudovány byly ve 30. letech 20. století na obranu země před nacistickým Německem a nikdy nebyly skutečně použity v bojích. Největších z bunkrů, známý jako B-S4Lány“, je dnes proměněn v muzeum vystavující původní kulomety a střelné zbraně, strojovnu a spoustu fotografií a dokumentů. V teplejších měsících vždy v sobotu zde bývají k dispozici prohlídky s místními dobrovolníky. Navštívit můžete také nedaleký bunkr BS6Vrba“ (původně domek pro vojáky) a B-S8Hřbitov“ (nejvíce vyzbrojený bunkr v zadní obranné linii). B-S8 se nachází v blízkosti vojenského hřbitova, kde se konají vzpomínkové bohoslužby a zvláštní oslavy na počest těch, co padli při obraně země. Muzeum Slovenského národního povstání v Banské Bystrici hrálo klíčovou roli v odboji proti nacistům.

 

Národní park Slovenský kras

Slovenský kras patří k jedinečným národním parkům na Slovensku. Je na seznamu UNESCO a je známý svými jeskyněmi (kterých je přes 700 a nacházejí se na mohutných krasových pláních a plošinách). Úžasná jeskyně Domica je součástí velkého komplexu jeskyní, který sahá přes hranice do Maďarska, a můžete si ji prohlédnout při komentované prohlídce. Park také přitahuje milovníky dobrodružných aktivit, kteří se mohou vydat po jedinečných pěších stezkách, které zahrnují dřevěné chodníky a můstky, zříceniny hradu, malé vodopády a úžasné kaňony. NP Slovenský kras nabízí celkem přes 500 km cyklistických a pěších stezek.

 

Obdivujte památky, které za sebou zanechala stará šlechta

Slovensko bylo kdysi součástí Rakouska-Uherska, což dnes připomínají nádherné zámky a paláce. Dobrým příkladem je historický zámek/sídlo Appony (akční nabídka ubytování zde) ve vesnici Oponice. Původně byl vybudován v 16. století jako opevněný zámek a prošel v průběhu let značnými změnami včetně velké rekonstrukce ve 40. letech 19. století. Také města Topoľčianky, Mojmírovce a Belá mohou v tomto směru hodně co nabídnout; např. barokně-klasicistické sídlo Mojmírovce pochází z 18. století a kdysi patřilo maďarskému šlechtickému rodu Hunyadiů.

Akční nabídka ubytování zde