Coby někdejší centrum Habsburské říše nabízí rakouská metropole obrovskou škálu kulturních a uměleckých pokladů, více, než byste si mohli prohlédnout za celý život. Pokud budete mít na prohlídku města jen 48 hodin, můžete zvládnout alespoň hlavní pamětihodnosti: barokní paláce s Klimtovými zlacenými obrazy, velkolepou koncertní síň a současné umění ve znovuzrozených císařských stájích.
Obyvatelé Vídně nespěchají, pokud nemusí. Takže v následujícím programu dvoudenní návštěvy Vídně jsme počítali s přestávkami na kávu, život v parku, stánky v tržnici, cestování tramvají a bezcílné toulání se uličkami, které se klikatí tak jako Dunaj.
DEN PRVNÍ
Ráno a dopoledne
Den můžete zahájit kávou kleiner Brauner (espresso s trochou mléka) v klenuté nádheře historické kavárny Café Central, podniku, který kdysi navštěvoval Trockij, Freud nebo básník Peter Altenberg. Historie ožívá ve vedlejších uličkách vnitřního města (Innere Stadt), kterými budete procházet, než se nakonec vynoříte u Katedrály svatého Štěpána (Stephansdom). Této přední gotické katedrále místní s jejich typickým humorem přezdívají Steffl („Štěpánek“). Vzhlédněte nahoru a prohlédněte si střechu s vlnovkovým vzorem a pak zamiřte dovnitř do nádherné chrámové lodě a katakomb. Po výstupu na jižní věž (343 schodů) se před Vámi odhalí fantastický výhled na město mizící mezi zvlněnými kopci v dáli. Hofburg, někdejší zimní sídlo Habsburků, je shrnutím pompy a obřadnosti staré Vídně v celé její slávě s freskami, zlacením a světlem lustrů. Nejimpozantnější přístup vede z nám. Michaelerplatz. Hlavní zájem přitahují císařské apartmány, Kaiserappartements, kde je pozornost soustředěna na národem milovanou císařovnu Alžběta známou jako Sisi a proslulou netradičními dietami, vosím pasem a bohatými kadeřemi. Podívejte se na její vagon Pullman, roucha a tělocvičnu, a pak přejděte k dalším lákadlům paláce, jako je císařská klenotnice Schatzkammer s korunovačními klenoty, kde se leskne kolumbijský smaragd s 2680 karáty. Pokud jste si předem zařídili rezervaci, můžete se podívat na sněhobílé hřebce lipicány, jako provádějí své ranní cvičení ve Španělské jezdecké škole (Spanische Hofreitschule).
Odpoledne
Jídlo si dejte v podniku Bitzinger Würstelstand am Albertinaplatz proslulém svým párkem se smaženou cibulí, anebo ochutnejte výborné pečivo a pomaházky se sklenkou piva v bistru Trzesniewski v centru. Poklidnou hodinu můžete strávit procházením po majestátních náměstích a uličkách Vnitřního města, které jsou lemovány tradičními cukrárnami, obchody s porcelánem a butiky; Dorotheum je aukční síň se starožitnostmi, Austrian Delights nabízí regionální potraviny a Art Up design a módu nové vlny. Habsburkové sice vybudovali spoustu velkolepých okázalých paláců a galerií, ale prostorné Uměleckohistorické muzeum (Kunsthistorisches Museum Wien) je nepochybně jejich magnum opus. Při dvouhodinové prohlídce stihnete pouze zlomek, takže projděte kolem Egypta a Říma a ponořte se přímo do Starých mistrů v Obrazárně (Gemaldegalerie) v I. patře, kde na Vás čekají nejslavnější díla, jako je Babylonská věž Pietera Brueghela staršího a hojnost představená obrazem Léto od Giuseppe Arcimbolda. Pokud Vás zajímá spíš současné umění, vynechte výše uvedené ve prospěch návštěvy MuseumsQuartier („Muzejního okrsku“), který přenesl někdejší císařské stáje přímo do 21. století. Leopold Museum, monstrum z bílého vápence, obsahuje největší sbírku světa prací expresionisty Egona Schieleho, zatímco sousední budova z tmavé žuly, muzeum MUMOK, se zaměřuje na expozice a výstavy, které jsou více avantgardní a riskantní.
Večer
Když se Vídeň začne rozsvěcovat, nastupte do tramvaje č. 1 na Schwedenplatz a vydejte se na samostatnou prohlídku monumentálního bulváru Ringstrasse z 19. století, jehož stavba trvala 50 let. Odškrtněte si pamětihodnosti, jako je neogotická Vídeňská radnice (Rathaus) a neoklasicistický Parlament, které budete míjet. V tuto chvíli si můžete dát míchaný drink před večeří, možná v bohémském Kleines Café na Franziskanerplatz nebo v kavárně Villon, která zahrnuje vinný sklípek hluboko pod Vnitřním městem. Dobrou volbou pro nezapomenutelnou večeři je Dom Beisl, klenutá restaurace ve vedlejší ulici nedaleko katedrály. Šéfkuchař Thomas Wohlfarter zde připravuje rafinované verze klasických rakouských jídel a zaručeně zde můžete mít fantastický vídeňský řízek. I když Vás možná klasická hudba příliš nezajímá, nevyhnete se jí ve městě, kde kdysi pobýval Mozart, Strauss, Brahms a Beethoven. Oblíbená představení bývají vyprodaná týdny dopředu (někdy i měsíce), ale můžete zkusit štěstí na lístky na stání na poslední chvíli do honosné Státní opery (Staatsoper) nebo do koncertního sálu Musikverein, které je možné výhodně sehnat i pár minut před začátkem představení.
Akční nabídka ubytování zde
DEN DRUHÝ
Ráno a dopoledne
Další den začněte pohledem na Dunaj při snídani v restauraci Motto am Fluss. Její bioorganické menu a pohodová obsluha je bonus k výhledům z terasy až ke kopci Kahlenberg. Dopoledne si můžete vybrat dva paláce. Pokud toužíte vidět Klimtova díla, neměli byste si nechat ujít barokní zámek Belvedere. Horní (Oberes) a Dolní (Unteres) Belvedere jsou spojeny pásem zahrad s kaskádami fontán, mýtickými zvířaty a okrasnými partery, které navrhl Dominique Girard, chráněnec architekta André Le Nôtre známého z Versailles. Protože čas je omezený, vydejte se dvouhodinový maraton s prohlídkou Horního Belvederu, kde se vybraná krása secese září z pozlacených Klimtových prací, jako je Polibek (1908), smyslný portrét milenců objímajících se v poli lučních květin. Nebo se vydejte dále k rokokové fantazii letního paláce, zámku Schönbrunn (UNESCO), kde si můžete představovat, jak Habsburkové žili, a přitom se procházet v zahradách ve francouzském stylu kolem romantických okrasných staveb, fontán a Gloriety s výhledy do daleka. Veřejnosti je přístupných asi 40 (z celkových 1441) honosných místností, včetně bílo-zlaté zrcadlové místnosti, kde v roce 1762 šestiletý Mozart poprve zahrál pro nadšenou Marii Terezii.
Odpoledne
Oběd si snadno obstaráte v obrovské „městské spíži pod širým nebem“, na trhu Naschmarkt, kde najdete falafel, lahůdkářství (např. vynikající Naschmarkt Deli), stánky s rybami a kavárny mezi stoly přetékajícími ovocem a zeleninou, regionálním vínem, olivami, kořením a dalším. Po obědě přejděte do vedlejšího osobitého a kreativního okrsku Freihausviertel, který je radost poznávat pěšky; naleznete zde umělecké kavárny, ateliéry, obchody se specialitami, galerie a lahůdky. Projděte se a uvidíte, co objevíte, nebo navštivte několik tradičně nejoblíbenějších. Henzl’s Ernte prodává sůl ochucenou domácími a nasbíranými bylinkami, Mein Design módu vynořujících se rakouských designérů, Sekt Comptoir burgenlandské perlivé víno, Näherei Apfel potřeby na šití atd..
Večer
Pokud budete mít náladu, když se město začne rozsvěcovat, nasedněte na linku U1 k nádraží Praterstern, a svezte se na obřím kole (Riesenrad), které si zahrálo ve filmu Třetí muž z roku 1949. Skýtá fantastické příležitosti pro fotografování města u Vašich nohou. Vzhledem k tomu, že to je Váš poslední večer, můžete si dopřát večeři na nějakém mimořádném místě. Restaurace Steirereck im Stadtpark se 2 michelinskými hvězdičkami je bezchybná. V jejím čele stojí šéfkuchař Heinz Reitbauer, který vaří ze sezónních ingrediencí s přesností a vkusem. Méně exkluzivní, ale stále stylová, je restaurace Tian, která pozvedá vegetariánskou kuchyni do nových závratných výšin pomocí menu točícího se kolem ingrediencí, s charakteristickým použitím bylinek a koření. Večerní zábavu ve velkém pak najdete ve Volkgarten ClubDiskothek, kde si můžete vybrat mezi prostorem ve stylu zahradní párty a pavilonem ve stylu 50. let, kde DJové pouští RnB a hudbu 60. let. Ale pokud se chcete jen naposled podívat na Vídeň u koktejlu, není nad Das Loft s prosklenými stěnami v 18. patře budovy Sofitel (hotel SO/ Vienna) – to není jen výhled, to je celá rakouská metropole zredukovaná do formátu pohlednice.