Každý červenec zavítají tisíce lidí do severosrbského města Novi Sad na mamutí festival EXIT, který se koná už od roku 1990. Mnozí z nich odjedou, aniž by viděli cokoli jiného než pódia, stroboskopy a pevnost u Dunaje, v níž se čtyřdenní hudební akce koná. Ale město nabízí mnohem víc než jen lokalitu pro konání festivalu: je pohodovější než jeho „velká sestra“, metropole Bělehrad, ale neméně poutavé, takže Novi Sad stojí za to, abyste opustili svůj festivalový stan.
Historické atrakce
Během festivalu EXIT (letos se konal 7. 7. 2022 – 10. 7. 2022) si snadno můžete myslet, že monumentální pevnost Petrovaradín byla postavena právě za účelem odolávat basovým vibracím a davům návštěvníků hromadně se mačkajícím uvnitř. Ale pevnost vybudovaná v letech 1692-1780 pod sebou skrývá strašidelné tajemství: 16 km neosvětlených podzemních chodeb, kterým místní říkají katakomby. I když oficiálně mají sloužit pro vojenské účely, šíří se pověsti o tajemných pokladech, plazech žijících v tunelech a bloudících duchách. Zeptejte se personálu v pevnosti na možnosti komentované prohlídky. Nad zemí najdou milovníci historie spoustu dalších pozůstatků minulosti Nového Sadu. Muzeum Vojvodiny (MoV) uchovává 400 000 artefaktů pokrývajích 70 000 let života v okolní oblasti na severu Srbska, zatímco pěkné odkazy na minulost zdobí centrum města: podívejte se po soše autora dětských básniček Jovana Jovanoviće Zmaje, který v roce 1870 napsal první pohlednici v Rakousko-Uhersku, a budově (dnes je zde irská hospoda Red Cow Irish Pub) s dělovou koulí vypálenou v roce 1849 dodnes vězící ve zdi. Vážný pohled na utrpení, kterým město prošlo za II. světové války, představuje Památník obětem náletu na nábřeží přímo naproti Petrovaradínu – strohá socha zde stojí na památku téměř 1300 civilistů utopených v Dunaji maďarskými nacisty v roce 1942.
Umění a kultura ve městě Novi Sad
Radosti na Dunaji
Strauss měl pravdu jen z poloviny: Dunaj možná není modrý, ale krásný je. A v Novém Sadu je seznam rekreačních činností na břehu řeky bohatý. Jedna z nejlepších dunajských pláží, Štrand, je 700 m dlouhý úsek písku plný koupajících se rodin a místních milovníků slunce všeho druhu. Během léta jsou nábřežní bary a kavárny vynikajícím místem pro pozorování lidí, kde se živá hudba a tanec naplno rozběhnou, když slunce zapadne. Nebo byste raději zdravější aktivity? Dunavski Rafting půjčuje kanoe a kajaky a pořádá výlety na nich. Dunajská cyklostezka vede kolem řeky po délce 2857 km přes 9 států; i když nebudete chtít zdolat celou trasu, úsek v Novém Sadu nabízí příjemné odpoledne strávené šlapáním do pedálů. NS Bike půjčuje jízdní kola za směšně nízké ceny a ve městě pak najdete místa, kde si můžete kolo vyzvednout nebo odložit. V jiném případě se můžete vydat za muži pod Mostem svobody (Most Slobode), kteří půjčují pestrobarevné čtyřkolky. Když je odliv, můžete přejít ze západního konce pláže Štrand (nebo se vydat taxíkem prakticky odkudkoli) na dunajský ostrov Ribarsko Ostrvo. Jedná ve ve skutečnosti o poloostrov a je to slunečná část Nového Sadu v jeho nejpohodovější podobě, s lidmi na piknicích, rybáři a pár vynikajícími rybími restauracemi. Nejlepší z nich je restaurace Piknik, která (tak jako ostatní) nabízí fantastický rybí guláš z místních ryb. Budete-li chtít okusit nejtypičtější podobu nočního života v Srbsku, navštivte některý z plovoucích klubů (splavovi) zakotvených na jižní straně ostrova; Cristal je nejoblíbenější klub místních.
Skvělé trhy
I když je centrum Nového Sadu poseto butiky a značkovými obchody, druhý Milán nečekejte. Pokud však jde o nakupování s ponořením se do místního života (nemluvě o šanci sehnat skvělé koupě), nic nepředčí městské trhy (pijace). Město má 4 denně otevřené venkovní trhy (nejblíže centru leží Riblja Pijaca a Futoška Pijaca), které jsou hlučná hektická a osobitá místa, kde se místní lidé zásobují vším od levného sezónního ovoce a zeleniny až po stylové spodní prádlo a gurmánské zboží pašované z Maďarska. Pokud Vás lákají spíše bleší trhy, zamiřte v pátek, sobotu či neděli ráno na rozlehlý Najlon Pijaca. Převážně romští prodejci na trhu Najlon (pojmenovaného podle nylonových plachet, na které prodávající pokládají své zboží) nabízejí vše, co si dovedete představit: oblečení s logy módních návrhářů, retro hračky, staré zemědělské nástroje nebo německé sexuální příručky ze 70. let – to vše je naskládáno na chaotických hromadách a čeká, až někoho zaujme. Na trh Najlon se dostanete z centra autobusem č. 1 či 5 a cesta trvá asi 15 minut.
Jídlo a pití
Chcete pár kilo přibrat? Při kombinaci tradiční srbské kuchyně (obrovské kusy masa a vše se smetanou) s vlivy ze sousedního Maďarska znějí menu v místních restauracích jako seznam toho, co chce největší žrout světa ještě ochutnat. Oblečte si kalhoty na gumě a zamiřte do Pivnica Gusan na vojvodinské speciality, jako je škembići (dršťkový guláš), nebo ochutnejte moderní obměnu klasických jídel, jako jsou rolky z kuřecích játer ve slanině (džigerica rolovana u slanini) v domácky působící Cafe Veliki. Kalorický Index Sandwich (bageta s roztaveným sýrem, šunkou, houbami a štědrými dávkami vydatných omáček) byl vytvořen v Novém Sadu a je to jídlo, které si den po akci nesmíte nechat ujít. Vydejte se přímo ke zdroji v Index House. Dáváte-li přednost zdravější stravě, Fish i Zeleniš nabízí širokou škálu kreativních pokrmů, ať už vegetariánských, bio nebo rybích. Neméně bez zábran místní lidé zacházejí s pitím a nápoji: litry domácího vína zdobí každý stůl, piknikovou deku a příležitostně lavičku v parku. Pár kilometrů na jih od Nového Sadu leží NP Fruška Gora, jeden z nejstarších vinařských regionů v Srbsku. Nejznámější je jeho bermet, dezertní sladké víno, které se podávalo na Titanicu. Nasedněte na autobus č. 60, 61 či 62, vystupte ve městě Sremski Karlovci a zaklepejte na kterékoli dveře s nápisem „vinski podrum“: to znamená, že je zde vinný sklep a můžete z něj ochutnat a něco si koupit si. Odvážní pak mohou zkusit rakiju, silnou pálenku z destilovaného ovoce, např. švestek (šljiva) nebo kdoulí (dunja), která se podává kdykoli během dne v každém baru i kavárně ve městě; můžete si ho tak jako místní dát s ráno s kávou :-). Martha’s Pub je proslulá svojí lahodnou (ale přitom silnou) medovicí (medovača), což je sladká rakija z medu, která Vám zničí zuby (a možná i rozum).
Poznejte hlavní atrakce Srbska
Skryté bary
Laze Telečkog, ulice pouze pro pěší u hlavního náměstí, je místem, kam zamířit za zábavou: v úzké ulici jsou desítky barů a klubů, kde do sebe pijáci narážejí lokty (a později v noci i jinými částmi těla) v hlučných zakouřených doupatech, nebo se z nich šíří až ven na ulici. Ale tak jako každé jiné společenské město má i Novi Sad svoji síť neoficiálních náleven a skrytých podniků. Během léta se na pláži Oficirac (kam se dostanete po 15 minut klopýtání na sever od pevnosti) vynoří spousta „divokých barů“, často pouze položených na písku, které fungují až do svítání. Blíže centru leží Čínská čtvrť (Kineska Četvrt), která je alternativou novosadského ústředí. Umělci, herci, aktivisté a muzikanti se tlačí v neformálních podnicích včetně kulturních center a hlučných klubů Fabrika, Quarter a Društveni Centar; druhý z nich (kromě toho, že pořádá akce s živou hudbou a uměním) je také velmi vstřícný squat. Nebojte se projít ve zchátralých uličkách Čínské čtvrti lemovaných loďařskými dílnami a opuštěnými budovami. Když se dobře podíváte, uvidíte hrstku maličkých barů, kam chodí místní ošlehaní prodejci, zatímco rockové kapely pózují uprostřed trosek.