Poprvé na Faerských ostrovech

Poprvé na Faerských ostrovech 1

Daleko v severním Atlantickém oceánu leží shluk skalnatých ostrovů obydlený především ovcemi a papuchalky. Faerské ostrovy jsou nejzazší skandinávská destinace ležící mimo obvyklé turistické trasy. Zde se dozvíte, co můžete očekávat na Vaší první cestě na odlehlé souostroví.

 

Faerské ostrovy

Na rozdíl od oblíbené mylné představy neleží Faerské ostrovy (Faroe) u Portugalska ani u Antarktidy. Ve skutečnost tenhle shluk 18 ostrovů leží zhruba na polovině cesty mezi Islandem, Norskem a severním výběžkem Skotska. Každý ostrov má vlastní jedinečnou krajinu s ostrými útesy, rozlehlými ledovcovými údolími, úzkými fjordy a špičatými čedičovými vrcholky, které vznikly, když se vulkanická skála zvedla z hlubin severního Atlantiku. Od 6. století obývali ostrovy irští mniši, vikinští osadníci a spousta ovcí, zatímco dnes zde žije asi 49 000 obyvatel. Faerské ostrovy jsou samostatná země, autonomní oblast Dánského království, která má vlastní parlament, vlajku a jazyk, a také vzkvétající rybářský průmysl.   

 

Proč se tam vydat

Máte-li rádi outdoorová dobrodružství v drsné krajině, na svěžím mořském vzduchu a v útulných přístavních vesničkách, pak si Faerské ostrovy zamilujete. Ať už budete poznávat ostrovy autem, pěšky nebo na kole, vynikající infrastruktura usnadňuje cestování na ostrovech. Je to mimořádně vstřícné místo s klidným životním tempem a se zajímavou směsicí moderních inovací založených na prastarých tradicích.

 

Co uvidíte 

Poprvé na Faerských ostrovech 2
vodopád Gásadalur

Spatřit tisíce papuchalků a dalších mořských ptáků hnízdit na vysokých útesech je nesporně jedna z velkých atrakcí Faerských ostrovů. Takže ať už jste nadšený milovník ptactva nebo nejste, výlet lodí do městečka Vestmanna nebo na západní ostrov Mykines (považovaný za „ptačí ráj“) představuje nezapomenutelný zážitek. Řízení auta je na Faerských ostrovech atrakce samo o sobě, protože kolem fjordů a úžin vedou krásně vyasfaltované silnice, zatímco domy se střechami porostlými střapatou trávou se mísí s jasně zelenou krajinou a každá scéna představuje mimořádný pohled. Jen kousek autem od letiště Vágar najdete dva nejdramatičtější pohledy v souostroví: ostrov Tindhólmur, což je skála vyčnívající z oceánu jako ostrý skleněný střep, a vodopád Gásadalur, kde ledová voda tryská z útesu nad mořem. Vesnice Saksun patří k nejhezčím místům na největším ostrově, Streymoy. Je to malé sídlo vedle zátoky se strmými stěnami, zatímco na ostrově Esturoy východně odtud se po klikatících se silnicích dostanete na hornatý sever a až k nejvyššímu vrcholku Slættaratindur (882 m). Nedaleko odtud uvidíte dva skalní sloupy známé jako Risin og Kellingin („Obr a Čarodějnice“) a malebnou vesnici Gjógv. Při návštěvě některého z menších ostrovů, jako je pozoruhodný Stóra Dímun, se dostanete tak daleko od civilizace, jak je to možné. Nepřístupný ostrov o rozloze 2 km² obývá pouze 7 lidí, kteří žijí na farmě stojící na planině obklopené vertikálními útesy nad mořem. Jediný přístup je helikoptérou, která 3x týdně vozí zásoby. Turisté se sem mohou podívat při výletě lodí nebo se na ostrově na pár dní ubytovat v době léta, kdy budova školy slouží jako apartmán s vlastním stravováním.

Poprvé na Faerských ostrovech 3
ostrůvek Tindhólmur

Možnosti outdoorových aktivit

Můžete zde provozovat téměř jakoukoli outdoorovou aktivitu, od jízdy na koni, běhání po stezkách a lezení po skalách až po plavbu na mořském kajaku, plachtění na plachetnici a muškaření divokých lososů. Pokud jste vytrénovaní, můžete se vydat na kole po tichých horských cestách, pokud však dáváte přednost klidnějšímu tempu, zvolte raději pěší túru. K dispozici je mnoho možností pro jednodenní pěší túry: vylézt na vrchol hory Slættaratindur s nádhernými výhledy na souostroví, vydat se z vesnice Bøur po pošťácké stezce nahoru přes strmý hřeben až k vodopádu Gásadalur (což byla jediná možnost, jak se dostat do vesnice Gásadalur předtím, než byl postaven tunel). V jiném případě můžete pěšky jít z Tórshavnu do vesnice Kirkjubøur, kde spatříte nejstarší kostel na Faerských ostrovech.

 

Metropole ostrovů Tórshavn

Poprvé na Faerských ostrovech 4
Torshavn, vládní budovy

Tórshavn je jedna z nejmenších metropolí na světě. Úzké ulice jsou seskupeny kolem přístavu, kde poloostrov Tinganes vyčnívá do zálivu. Právě zde najdete vládní budovy, což jsou skromné dřevěné domy stojící na místě jednoho z nejstarších míst sloužících tomuto účelu na světě. Už v 9. století tu Vikingové mívali svůj Velký sněm (nazývaný Thing) a svědectví o jejich sněmech je dodnes možné vidět vytesané do skal. Je to neformální místo, kde můžete pozdravit „hej“ („ahoj“) některého z ministrů, kteří procházejí uličkami sousedního okrsku s malými domky se střechou porostlou trávou. Také zde vzkvétá umělecká a kreativní oblast. Metropole je sice malá, ale má pár galerií včetně Národní galerie (Listasavn Føroya). Na okraji města se nachází Nordic House („Severský dům“), který pořádá výstavy faerského a severského umění, koncerty a představení divadla a tance. Najdete zde luxusní řemeslné a designové obchody, jako je obchod s designérským pleteným zbožím Guðrun & Guðrun (mimo jiné výrobci svetru, který nosí detektivka Sarah Lund v dánském krimi dramatu Zločin/The Killing), vynikající designové družstvo nazvané Öström a pestré výrobky ze skla v Mikkalina Glas.

 Dobrodružství na Faerských ostrovech na zemi a na moři

Mají Faerské ostrovy nějakou hudební scénu?

Tutl je jediná hudební značka a prodejna desek na Faerských ostrovech. V létě jsou významnou událostí venkovní festivaly, kdy ke klíčovým patří G! Festival, během kterého se sejdou tisíce lidí v malé vesničce Gøta, aby se těšili z hudby a van s horkou vodou přímo na pláži. Na festivalu Hoyma, rovněž pořádaném v Gøtě, návštěvníci festivalu oživují starou tradici chození od domu k domu, aby si poslechli akustické koncerty přímo u místních obyvatel doma.

 

Co si dát k jídlu

K nejhezčím zážitkům patří heimablídni, faerská tradice „domácí pohostinnosti“, při které hosté zaplatí za připravené a podané jídlo v domě svých hostitelů. Nejspíš budete moct ochutnat některá místní oblíbená jídla, jako jsou čerstvé ryby nebo fermentované maso (je lepší, než to zní: obvykle se jedná o jehněčí nohu, která byla ponechána zavěšené ve slaném vzduchu, čímž vzniká proces podobný jako při přípravě uzenin). Na ostrovech však není pouze venkovská kuchyně – v Tórshavnu také najdete pár sofistikovaných dobrých restaurací. Aarstova je proslulá svým pomalu připravovaným faerským jehněčím, zatímco Barbara je vynikající rybí restaurace v budově s drnovou střechou.

Hlavní turistické atrakce Islandu

Cestování na ostrovech

Před 15 lety představoval jediný způsob dopravy mezi ostrovy trajekt. Dnes 2 tunely pod mořským dnem spojují hlavní ostrovy a síť menších tunelů spojuje různá údolí a vesnice, které byly kdysi izolovány od světa. Na menší tunely si nejprve musíte zvyknout, protože jeden proud slouží dopravě v obou směrech. Dotovaná helikoptérová služba (s velmi dobrou hodnotou), kterou provozuje společnost Atlantic Airways, pak funguje mezi menšími ostrovy. Je to fantastický způsob cestování, ale helikoptéry létají pouze v některé dny a nemůžete si zarezervovat návrat, takže plánujte pečlivě. Jinak jsou autobusy a trajekty alternativou s pomalejším tempem.

Akční nabídka ubytování: