Zmrzlinu najdete v téměř každém obchodě, ale jen velmi málo z těchto běžných produktů se může srovnávat se svěží, bohatou chutí a texturou, kterou můžete získat s domácí zmrzlinou. Nemusíte utrácet spoustu peněz za zmrzlinovač (ve skutečnosti je možné zmrzlinu vyrobit i bez něj), ale pokud to s mraženými dobrotami myslíte vážně, možná budete chtít investovat do dobrého přístroje.
Nejlepší výrobníky zmrzliny Vám umožní vyrobit bohatou zmrzlinu (ledové mléko, mražený jogurt či sorbet) s minimálním úsilím a je to skvělý způsob, jak s použitím sezónních surovin uplatnit svou kreativitu. Co tedy odlišuje dobré zmrzlinovače od ostatních? Podívejme se.
Co je třeba zvážit při nákupu zmrzlinovače
Než začneme, ujasněme si, o jakém druhu spotřebičů je v tomto článku řeč. Pokud jste fanoušky kuchařských soutěží, viděli jste kuchaře, kteří na výrobu zmrzliny používají komerční zmrzlinovače o velikosti ledničky, „antiplotýnku“ (který je plochá, jako plotýnka, ale extrémně studená místo extrémně horké) nebo dokonce tekutý dusík. O těch se bavit nebudeme. Můžete si také pořídit zmrzlinovač KitchenAid nebo jiný stojanový mixér, který se připojí stejně jako miska a lopatka. Ani o těch se zde nebudeme bavit (ačkoli fungují dobře a jsou dobrou volbou, pokud již máte mixér). Vyjma uvedených, zde jsou hlavní body, které byste měli zvážit při nákupu výrobníku zmrzliny:
Metoda chlazení: Tradiční ruční výrobníky zmrzliny používaly led a sůl k vytvoření nízké teploty potřebné ke zmrazení ingrediencí. Levnější moderní přístroje mají izolovanou misku, která se předem nechá zmrazit, a pak zmrazí ingredience na výrobu zmrzliny při tom, jak se v ní stloukají. Přístroje vyšší třídy, jako je lednička, mají vlastní kompresor, a jsou samomrazicí. Všechny tři jsou účinné a všechny tři mají svá pro a proti.
Kapacita: Kolik zmrzliny chcete najednou vyrobit? Malý přístroj může vyrobit jen 1 litr, zatímco některé typy mohou mít až 5 l.
Velikost a hmotnost: Úzce související otázkou je velikost zmrzlinovače. U strojů s mrazicími mísami budete muset mísu nechávat v mrazničce (nebo ji zmrazit dopředu předtím, než budete vyrábět zmrzlinu), a čím vyšší je kapacita, tím více místa zabere. Je zde také otázka, kolik místa daný stroj zabere na Vaší lince nebo ve Vaší skříňce a (u některých přístrojů vyšší třídy) také kolik váží.
Čas stloukání: Pokud jste netrpělivý typ, tohle je důležité: jak dlouho trvá výroba zmrzliny? V závislosti na zvoleném zmrzlinovači to může trvat 20 minut, ale také až hodinu. Mějte na paměti, že se obvykle dostanete do konzistence „měkké zmrzliny“ a budete muset hotový produkt na chvíli vložit do mrazáku, aby ho bylo možné nabírat lžičkou.
Několik tipů na výrobu zmrzliny
Bez ohledu na to, jaký recept používáte, před stloukáním zmrzlinovou směs důkladně vychlaďte. Pár hodin stačí, ale přes noc je ještě lepší. Pokud připravujete tradiční recept, který začíná krémem na bázi vajec, noční odpočinek zlepší texturu hotové zmrzliny. Pokud jste začátečníci, asi budete šokováni, kolik cukru obsahují některé recepty. Není to jen kvůli sladkosti, ale také proto, že cukr pomáhá dát hotové zmrzlině nebo sorbetu měkkou, hladkou texturu (a zabraňuje zmrznutí do pevné cihly). Pokud chcete snížit množství cukru, budete to muset kompenzovat přidáním tuku, alkoholu, želírovacích látek nebo jiných přísad. Pro začátečníky je obvykle nejlepší začít s receptem, který je již navržen a testován tak, aby byl měl nízký obsah cukru nebo byl bez cukru. Podobně, pokud potřebujete vyrobit zmrzlinu, která je bez mléka, s nízkým obsahem sacharidů nebo řeší nějaké jiné dietní omezení, je nejlepší začít s existujícími recepty a získat nějaké zkušenosti, než zkusíte improvizovat. Nejspíš si budete muset pořídit dobrou kuchyňskou váhu a naučit se zacházet s přísadami, jako je xantanová guma.
Celkově nejlepší: Breville Smart Scoop
Pokud hledáte Cadillac mezi domácími přístroji, tento model od Breville mu odpovídá. Díky vestavěnému kompresoru je připraven k použití, kdykoli si budete přát, a může Vám poskytnout hotovou zmrzlinu přibližně za 30 minut, v závislosti na tom, jaké nastavení zvolíte a jak velkou dávku připravujete. Mísa pojme až 1,5 litru, ale poloviční dávka zmrzne rychleji (to je základní fyzika), což je třeba mít na paměti, pokud jste netrpěliví. Breville má všechny „zvonky a píšťalky“, které byste si mohli přát, včetně funkce zchlazení mísy předem (pro urychlení výroby zmrzliny), časovače (můžete mísu naplnit a nastavit časovač tak, aby přístroj spustil ve nastavený čas), a funkce udržování chlazení (pro zachování textury zmrzliny, pokud ji necháte v přístroji). A co je nejdůležitější, vytvoří zmrzlinu patřící k nejhladším a nejkrémovějším, jaké jste kdy měli. Pokud jste opravdoví milovníci zmrzliny, se Smart Scoop neuděláte chybu.
Nejlepší mísový zmrzlinovač: Cuisinart ICE-70
Pokud byste rádi měli výrobník zmrzliny poháněný kompresorem, ale cenová hladina je pro Vás příliš vysoká, tento od Cuisinart Vám nabízí podobné funkce – a působivý výkon k tomu – v modelu s mrazicí mísou. Mísa má kapacitu až 2 litry a dokáže vyprodukovat várku Vaší oblíbené zmrzliny za pouhých 15-20 minut. Ovládání pomocí tlačítka a digitální LCD displej usnadňuje výběr mezi nastavením zmrzliny, gelata a sorbetu a ručně upravují dobu stloukání tak, aby vyhovovala konkrétnímu receptu. Elegantní, kompaktní jednotka s hmotností něco málo přes 6,5 kg má méně než poloviční (!) hmotnost, než přístroj s kompresorem. Pokud jde o přístroje s mrazicími mísami, tenhle je docela luxusní.
Výrobník zmrzliny s nejlepší hodnotou: Cuisinart ICE-21
Ti, kdo chtějí dobrou zmrzlinu bez všech nadbytečných prvků, neudělají chybu s tímto menším, jednodušším zmrzlinovačem Cuisinart. Pořád zvládne vyrobit dost velkou dávku (až 1,5 litru) ale při velikosti asi 58 cm², výšce méně než 30 cm a pouhých 4,5 kg je pro příležitostného milovníka zmrzliny mnohem snazší najít pro něj místo v kuchyni (je tam samozřejmě i cenový rozdíl). Ovládání modelu ICE-21 už nemůže být jednodušší: nalijete zmrzlinovou směs do mísy, zamknete víko a stisknete start. A je to. Stejně jako jeho větší sourozenec výše vyrobí várku zmrzliny přibližně za 20 minut a přístroj má nahoře velkou nálevku pro přidávání doplňků, když nastane čas. Sečteno a podtrženo, tenhle zmrzlinovač nabízí za Vaše peníze opravdu hodně.
Nejlepší výrobník zmrzliny ve vintage stylu: 4litrový zmrzlinovač Nostalgia
Celý smysl výroby zmrzliny spočívá v co nejrychlejším zmrazení, čímž vznikne jemná textura. Výrobci zmrzliny „ze staré školy“ to dělali s ledem a solí, což není tak pohodlné jako s moderními přístroji, ale stále vysoce účinné. Jediným skutečným problémem starých modelů ve tvaru dřevěného vědra bylo nekonečné ruční otáčení klikou. Tento zmrzlinovač od Nostalgia nabízí to nejlepší z obou světů: používá tradiční led a sůl v dřevěném obalu (vyloženém plastem, aby bylo dřevo chráněno), ale s moderním elektromotorem poskytujícím sílu ke stloukání. Výsledkem je velmi dobrá zmrzlina a mražený jogurt v až 4 litrových várkách, díky čemuž je ideální na dětské večírky nebo zásobování mrazáku pro noční požitky. Doba stloukání je obvykle velmi rozumných 20-30 minut, v závislosti na velikosti várky.
Nejlepší nekonvenční zmrzlinovač: Ninja Creami
Před několika desítkami let se špičkoví šéfkuchaři zamilovali do nekonvenčního zmrzlinovače švýcarské výroby s názvem Pacojet. Když jste chtěli vyrobit zmrzlinu, zmrazili jste směs na pevný blok, který pak výkonný motor a patentovaná čepel Pacojet během několika sekund jemně nasekala a stloukla do dokonalé krémovosti, a to v množství od 1 porce (jaká se podává v restauracích) až po 1 pintu (2 l). Jediným problémem byla jeho cena, která se – připravte se – pohybovala od 4 000 USD do 7 000 USD i více. To je možná v pořádku pro šéfkuchaře ve vyhledávané restauraci, ale nepřijatelné pro domácího nadšence.
Seznamte se s Ninja. Populární výrobce domácích spotřebičů vytvořil vlastní výrobník zmrzliny inspirovaný Pacjojetem s názvem Creami za spotřebitelsky přívětivější cenu. Stejně jako u Pacojet si zmrzlinovou směs připravíte předem v dodaných nádobách o velikosti 1 pinty/2 l (součástí jsou 2, ale můžete si na Amazonu objednat samostatně balení po 2 nebo po 4 ks). Až budete chtít zmrzlinu, vezměte jednu z připravených nádob a vložte ji do Creami. Už za 3 až 5 minut si vychutnáte svou mraženou pochoutku. Přístroj má velikost a tvar překapávacího kávovaru, takže je vhodný na kuchyňskou linku/pracovní desku, a 2litrové nádoby se do mrazničky vejdou snadněji než velká mrazicí mísa běžného přístroje na výrobu zmrzliny. Jedná se o neobvyklou možnost, ale stojí za zvážení pro každého, kdo to se zmrzlinou myslí vážně.
Nejlepší luxusní zmrzlinovač: Lello 4080 Musso Lussino
Vážná otázka: Jak moc milujete zmrzlinu? Připouštíme, že cena této jednotky by Vás mohla vyděsit (pokud je Breville Cadillac, Lello je Rolls-Royce), ale ve skutečnosti to není tak zlé, jak se může zdát. Pokud v současné době spotřebujete 2 až 4 pinty (2 l) prémiové zmrzliny týdně, nebude trvat tak dlouho, než se to zaplatí, ani u špičkového stroje, jako je tento. A Lello je vynikající přístroj, s výsledkem nejvíce se blížícím profesionální řemeslné zmrzlině nebo italskému gelatu, který přitom můžete mít doma. Výkonný motor a kompresor modelu italské výroby Vám umožní vyrobit si 1 litr zmrzliny za přibližně půl hodiny nebo menší várku za méně než 20 minut. A co víc, je to ta nejjemnější a nejkrémovější zmrzlina, jakou jste kdy ochutnali! Pokud jste ochotni investovat, Lello je přístroj, který byste měli mít doma.