Nejlepší archeologické lokality v Mexiku

Nejlepší archeologické lokality v Mexiku 1

Mexiko má spoustu archeologických lokalit, ale která je nejlepší? Pokud máte rádi mexickou kulturu a fascinující historii, stojí za to si tuhle otázku položit. Uvažovali jste někdy o tom, proč je v Mexiku tolik mimořádných archeologických lokalit a ruin? Je to proto, že jeho centrální a jižní části byly součástí Mezoameriky. V Mezoamerice byly příznivé geografické a klimatické podmínky pro rozkvět mnoha různých domorodých kultur, které po sobě zanechaly zbytky svých měst a obřadních center, což jsou dnes proslulé archeologické lokality v zemi.

 

Předkolumbovské kultury v Mexiku

Vše začalo přes asi 3000 lety (i když někteří vědci uvádějí 4000 let) „mateřskou kulturou“ všech mezoamerických civilizací: Olméky. Olmécká civilizace měla své centrum v dnešním mexickém státě Tabasco a jako důkaz své existence po sobě zanechala obří kamenné hlavy. Od té doby v Mexiku vzkvétaly pokročilé civilizace jedna za druhou v téměř nepřerušeném sledu. Seznam je dlouhý, ale k nejvýznamnějším kulturám patří kultura Teotihuacan, Mayové, Totonakové, Taraskové (Purépecha), Zapotékové, Mixtékové, Huastékové, Toltékové a Aztékové. 

Nejlepší archeologické lokality v Mexiku 2
Chichen Itza

10 hlavních archeologických lokalit v Mexiku

Pokud se zajímáte o historii a archeologii a dívali jste se na mapě na archeologické lokality v Mexiku, víte, že je jich poměrně hodně. Proto jsme sestavili tento seznam 10 nejlepších z nich.

Chichén Itzá 

Nepochybně nejslavnější archeologickou lokalitou na Yucatanu je Chichén Itzá , nejlépe zachovalé a nejpůsobivější staré mayské město na mexickém území. Je to jeden ze 7 divů novodobého světa a památka na seznamu UNESCO. Chichen Itza se nachází v jihovýchodním mexickém státě Quintana Roo a navštíví ho téměř 2 miliony lidí ročně. Jeho nejslavnější stavbou je Kukulkánův chrám, kde se vždy v den rovnodennosti objeví stínový „opeřený had“ coby mocná připomínka velmi pokročilé mayské civilizace. 

Teotihuacán

Z archeologických lokalit v Mexico City a jeho okolí je Teotihuacán (úvodní foto) nejvýznamnější. Nachází se ve státě Mexiko jen hodinu cesty od mexické metropole a představoval hlavní obřadní centrum své doby; jeho jméno znamená „místo, kde byli stvořeni bohové“. Teotihuacán byl první metropole na kontinentu, která v době svého vrcholu v 6. století měla 200 000 obyvatel. Lokalita je dobře zachovalá a zahrnuje Pyramidu Slunce, Pyramidu Měsíce a Třídu mrtvých.  

Templo Mayor

Templo Mayor („Hlavní chrám“) se nachází v centru Mexico City a jeho význam je obrovský. Byla to hlavní náboženská stavba Aztéků v době, když přišli španělští konkvistadoři. Ti ji zničili a na ruinách vybudovali katedrálu. Lokalita je chaotická a se spoustou nepořádku, protože vykopávky nadále pokračují, ale na místě najdete vynikající muzeum s působivou sbírkou aztéckých památek.   

Cobá

Další ze slavných mayských archeologických lokalit v Mexiku je Cobá ve státě Quintana Roo nedaleko Tulumu. Její hlavní pyramida je stále přístupná návštěvníkům, kteří mohou vyjít po 130 schodech nahoru. V Cobá se nachází největší síť tzv. bílých cest (sacbes) v mayském světě. Jedná se o vyvýšené cesty z bílého kamene, které v mayských městech fungovaly jako dlažba.

Monte Albán

Monte Albán naleznete v jihozápadním státě Oaxaca a je to jedna z nejvýznamnějších archeologických lokalit v zemi. Hory kolem zapotéckého města skýtají tajemnou a mystickou atmosféru. Podle vědců bylo původní jméno města Danibaan, což znamená „posvátná hora“. Monte Albán zahrnuje dobře zachovalé budovy a hřiště na posvátnou míčovou hru (juego de pelota). 

Tula

Tula se nachází v centrálním státě Hidalgo a byla metropolí toltécké říše v letech 850-1150 n.l.. Je známá svými obřími skulpturami toltéckých bojovníků známými jako Atlantes

Palenque

Nejlepší archeologické lokality v Mexiku 3

Další mayská archeologická lokalita Palenque leží uprostřed džungle v jižním státě Chiapas. Je to jedno z nejlépe dochovaných starých mayských měst s mnoha různými budovami, působivými svojí krásou a architekturou. Palenque je na seznamu UNESCO a vědci zde zaznamenali až 1400 budov. Kolem roku 500 n.l. to bylo mocné mayské město. Kamenné reliéfy v chrámech a palácích nabízejí jedinečné svědectví o mytologii a rituálech Mayů.

Tulum

Tulum je jediná větší archeologická lokalita na pobřeží Mexika. Dnes Tulum představuje jednu z hlavních turistických atrakcí státu Quintana Roo na jihovýchodě země. V době svého vrcholu ve 14. a 15. století to bylo mayské opevněné město sloužící jako významný bod na pevnině i na mořských obchodních trasách. Pokud navštívíte Tulum, nezapomeňte se vyfotografovat u pyramidy El Castillo („hrad“) s Karibským mořem v pozadí.   

El Tajín

El Tajín se nachází v centrálním mexickém státě Veracruz a proslulý je svojí odlišností. Archeologové nezjistili, která dávná civilizace založila město, které vzkvétalo v 11. století. Architektura El Tajínu je originální a hlavní budovu představuje Pyramida s nikami, stavba nepodobající se žádné jiné v zemi. Pyramida má 365 kamenných nik, což naznačuje, že celá stavba byla jakýsi astronomický kalendář. 

Cholula 

Nejlepší archeologické lokality v Mexiku 4

I když nepatří k nejslavnějším archeologickým lokalitám v Mexiku, zasluhuje Cholula místo na tomto seznamu. Nachází se v centrálním státu Puebla a v předkolumbovském Mexiku se jednalo o náboženské centrum-město zasvěcené božstvu Quetzalcoatl. Dnes ve městě najdete spoustu katolických kostelů, protože španělští konkvistadoři budovali kostely na místech domorodých chrámů. V Cholule se nachází největší pyramida co do objemu na světě, která předčí dokonce i Velkou pyramidu v Egyptě. Nikdo o ní po celá staletí nevěděl, protože byla ukryta pod kostelem a bujnou vegetací, takže vypadala jako hora.