Mýtům a pověrám lidé věří častěji než samotné pravdě. Zaměřme se proto na mýty, které vládnou hygieně a nechte se přesvědčit pravdivými tvrzeními.
Pravidlo pěti sekund
Pokud jste chodili do základní školy, jistě jste slyšeli toto: Někteří tvrdí, že pokud zvednete jídlo ze země do pěti sekund poté, co vám spadlo můžete jej bezpečně sníst. Bohužel, není to pravda. Dělali se vědecké studie na toto téma a zjistili, že bakterie si najdou cestu do potravin ihned poté, co spadnou na zem.
Jedná se o menší množství, takže čím dříve ho zvednete, tím méně bakterií bude mít. Rozdíl je také v tom, na jaký povrch spadne. Přechod bakterií z koberce je menší než z hladkého povrchu. Bakterie však nepočítají do pěti, začnou stoupat na jídlo hned.
Mýdlo zabíjí bakterie
Je omyl myslet si, že mýdlo zabíjí bakterie. Mýdlo ve skutečnosti nezabíjí nic. Jen prostě způsobí, že bakterie sklouznou z vašich rukou, když je opláchnete čistou vodou. Mýdlo je povrchově aktivní látka. Když si umyjete ruce, můžete kombinovat mýdlo s vodou, pak povrchové napětí klesá a to umožňuje, aby se bakterie uvolnily z rukou.
Viry přežívají na tvrdém povrchu dlouhou dobu
Co znamená dlouhá doba? Záleží na viru. Viry zůstávají naživu na tvrdém povrchu dlouhou dobu. Je to normální, pokud se jedná o pravidelné se dotýkání věcí jako jsou kliky a zábradlí na veřejných prostranstvích, ale pravdou je, že viry a bakterie i umírají na tvrdém povrchu.
Jak dlouho zůstanou naživu však závisí na konkrétním typu. Virus chřipky obvykle přežívá jen dvě až osm hodin. Virus rýmy žije déle, ale je nepravděpodobné, že vás nakazí po 24 hodinách. Virus herpesu umírá po čtyřech hodinách.
Moč dezinfikuje popáleniny a bodnutí od hmyzu
Moč není dezinfekční prostředek. Není ani sterilní, ačkoli si to mnozí lidé myslí. Ve skutečnosti studie z roku 2014, kterou provedl tým z Univerzity v Loyoly dokazuje, že i ve zdravém měchýři se nacházejí bakterie. Takže moč nejen, že není dezinfekční prostředek, ale není ani obecně bezpečný či sterilní.
Sedadlo toalety je plné bakterií
Když mluvíme o WC, máme mylnou představu, že záchodové sedátko je velmi bakteriální. Asi to není nejčistší místo na Zemi, ale naštěstí z něj nedostanete nemoc. Ani pohlavní, jak se tradují různé mýty. Je to sice toaleta, ale na sedadle se nachází méně bakterií než na vašem stole. Nebo například na klice.
Podle studie Arizonské univerzity z roku 2002 se na cm2 nachází 49 zárodků. Porovnejte to s asi 21.000 bakteriemi na cm2, které se nacházejí na pracovních stolech. Přesto byste se neměli dotýkat záchodové desky rukou. Navíc klika a ostatní plochy v koupelně jsou ještě špinavější.
Každý si myje ruce
Je chybou si myslet, že si každý myje ruce po použití toalety. Podle studie z Michiganské státní univerzity v roce 2013 si 10% lidí nemyje ruce po použití veřejné toalety. Příšerné! A to žijeme v rozvinutém světě, kde máme ty správné prostředky.
Mytí rukou může snížit riziko vzniku průjmových onemocnění, které každoročně postihují 1,7 miliardy lidí na celém světě. Zpráva z roku 2003 udává, že pokud by si každý umyl ruce, tak by bylo ročně o 0,5 milionu až 1,1 milionu méně úmrtí na průjmová onemocnění.
Každý si myje ruce správně
Podle téže studie z Michigenskej státní univerzity si až 95 % lidí nemyje ruce dost dlouho, aby se zbavili choroboplodných zárodků. Důležité je pořádně napěnit mýdlo na rukou po dobu alespoň 20 sekund. Pak si ruce opláchněte vodou. A je jedno, jestli teplou nebo studenou.
Vysoušeče rukou vyfukují bakterie do okolí
Oddělení mikrobiologie na Univerzitě v Ottawě provedlo studie zjistilo, že to není pravda. Někteří tvrdí, že prach uvnitř podporuje jejich růst, ale to bylo také vyvrácené. Jiné studie ukázaly, že vysoušeče rukou vyfouknou bakterie do místnosti, ale nejsou škodlivé a žádný případ nebyl nikdy spojen s vysoušečem rukou.