Kolik toho víte o Megalodonovi? Nejen, že šlo o největšího prehistorického žraloka všech dob, ale zároveň byl i největším mořským predátorem, jaký kdy na Zemi žil. Dnešní žralok bílý se s ním vůbec nemohl srovnávat. Přinášíme vám seznam dalších deseti faktů, které jste o tomto tvorovi zřejmě netušili.
1. Jeho přesnou velikost jen odhadujeme
Přestože paleontologové našli tisíce zubů Megaldona, kostí objevili jen několik a navíc byly v mimořádně špatném stavu. Právě proto se o jeho skutečné velikosti stále vedou debaty. S největší pravděpodobností však dorůstal „jen“ do délky 20 metrů a vážil přibližně 100 tun.
2. Žral i velryby
Megalodon lovil v podstatě vše, co mu přišlo do cesty. Ani tehdejší prehistorické velryby před ním nebyly v bezpečí, ale pochutnával si i na delfínech či obrovských želvách, které před mocnými čelistmi tohoto dravce nedokázal ochránit ani jejich pancíř.
3. Nejsilnější čelisti
Na Zemi nikdy nežil tvor, jehož čelisti by měly silnější stisk. Megalodon dokázal vyvinout tlak o síle neuvěřitelných 18 tun na centimetr čtvereční. Jen pro srovnání , žralok bílý, který patří mezi největší mořských predátorů současnosti, vyvine tlak až devětkrát menší.
4. Obrovské zuby
Megalodon znamená v překladu „obrovský zub“, a tento predátor si ho nevysloužil jen tak náhodou. Největší nalezené exempláře měří až 15 centimetrů.
5. Odlišný styl lovu
Zatímco žralok modrý napadá oběť zespodu a snaží se útočit na nejcitlivější části těla, Megalodon lovil jinak . Díky mohutným zubům dokázal překousnout kost i chrupavku a tak nejprve ukousl kořisti ploutve, aby nebyla schopná ujít, a dorazil ji až potom.
6. Nejbližší příbuzný
Potomci Megalodon žijí i v dnešních oceánech a jejich největším zástupcem je již zmíněný žralok bílý. Ačkoli nedosahuje velikosti svého prapředka, setkání s ním není nic příjemné.
7. Pan oceánů
V době, kdy Megalodon obýval světové oceány, neexistoval ve vodě žádný tvor, který by se mu velikostí vyrovnal. I jeho největší konkurenti byli s maximální váhou 40 tun jeho potenciální kořistí.
8. Žil všude
Zuby Megalodona se našly po celém světě. Jako první Evropan si jich všiml biolog Nicolas Steno. Když zkoumal zuby žraloka bílého, všiml si, že existují zápisy z dob antického Říma, ve kterých se zmiňují velké kameny ve tvaru jazyka, které zřejmě spadly z nebes. Podařilo se mu najít i kresby a zjistil, že jde vlastně o zuby obrovského žraloka.
9. Jediný nepřítel? Mělčina
Megalodon riskoval svůj život jedině v případě, že se dostal příliš blízko k pobřeží, nebo uvízl na mělčině. Kvůli obrovské hmotnosti se pak nedokázal vysvobodit a nakonec zemřel v důsledku udušení.
10. Nikdo neví, proč vyhynul
Je velmi nepravděpodobné, že Megalodon vyhynuli v důsledku toho, že příliš často uvízly na mělčině. Předpokládá se, že z povrchu Země zmizel v důsledku ochlazování oceánů, jde však jen o dohady.